PBO ve CPB tam olarak ne işe yarıyor?

HWMonitör adlı programı indirin ve kurun. Akabinde Cinebench r23 programını calıstırın Multi Core testi gerçekleştirin. Test esnasında HWMonitör de Voltages kısmının ekran alıntısını paylasır mısın.

Bana konuyu baştan özetlemek lazım. :)

Bilgisayara geçersem konuya yardım edebilirim, ancak bana konuyu baştan özetlemek lazım. :)
Tabi ki hocam. Zaten kurulum işleminin nerdeyse tamamını sizle birlikte yaptık, kullandığım parçaları biliyorsunuz. Tekrardan sorunumu özetlemem gerekirse : bilgisayar boştayken ve yük altındayken CPU yüksek dereceleri görüyor. Örnek vermek gerekirse boştayken 50 derece, oyunlardayken 80-84 dereceyi görüyor. İzlediğim youtube videolarında benzer sistemlerle yapılan testlerde cpu sıcaklığı 55-60 derece arasında seyrediyordu. Fakat benimkinde anormal bir durum söz konusu. Gpu gerektiren oyunlarda bile, işlemci çok az çalışmasına rağmen 80 derecelerde sabitleniyor.

Tabii ki hocam. Zaten kurulum işleminin neredeyse tamamını sizle birlikte yaptık, kullandığım parçaları biliyorsunuz. Tekrardan sorunumu özetlemem gerekirse: Bilgisayar boştayken ve yük altındayken CPU yüksek dereceleri görüyor. Örnek vermek gerekirse boştayken 50 derece, oyunlardayken 80-84 dereceyi görüyor. İzlediğim YouTube videolarında benzer sistemlerle yapılan testlerde CPU sıcaklığı 55-60 derece arasında seyrediyordu. Fakat benimkinde anormal bir durum söz konusu. GPU gerektiren oyunlarda bile, işlemci çok az çalışmasına rağmen 80 derecelerde sabitleniyor.

Termal macunun falan kurumuş olamaz herhalde PC daha 2-3 aylık sanırım. Onu şimdilik es geçtim.

Fanların RPM'leri ne durumda? Z73 normal şartlarda soğutabilir o işlemciyi. BIOS'a girip Q-Fan Configuration'a bakar mısınız?

Kasa temiz bu arada değil mi tozlu değil yani?

Termal macunun falan kurumuş olamaz herhalde PC daha 2-3 aylık sanırım. Onu şimdilik es geçtim.

Fanların RPM'leri ne durumda? Z73 normal şartlarda soğutabilir o işlemciyi. BIOS'a girip Q-Fan Configuration'a bakar mısınız?

Kasa temiz bu arada değil mi tozlu değil yani?
Kasa tertemiz hocam 2 gün önce komple sildim ve macununu tekrar değiştirdim. Fanların Rpm'leri Balanced modunda, ortalama 1500rpm ile dönüyorlar. Extreme moduna alınca 2200rpm civarında seyrediyor fakat en fazla 2 derecelik bir fark söz konusu oluyor.

Biosdan değilde fanları icue ve nxzt cam üzerinden kontrol edebiliyorum hocam. Çünkü direk anakarta bağlı değiller.

Kasa tertemiz hocam 2 gün önce komple sildim ve macununu tekrar değiştirdim. Fanların RPM'leri balanced modunda, ortalama 1500RPM ile dönüyorlar. Extreme moduna alınca 2200RPM civarında seyrediyor fakat en fazla 2 derecelik bir fark söz konusu oluyor.

BIOS'tan değil de fanları iCUE ve NZXT cam üzerinden kontrol edebiliyorum hocam. Çünkü direkt anakarta bağlı değiller.

Bu pek normal görünmüyor, pompada bir sıkıntı olabilir mi diye düşünmüyor değilim. CPU_FAN pinlerine mi bağlamıştık doğru mu hatırlıyorum? 1500 RPM ile aslında gayet soğuması lazım. Voltajınız ve frekansınız ne kadardı?

HWMonitörden anladıgım kadarıyla donanımın olabildiğince iyi kullanılan ekran kart ve ram belleklerde son derece kaliteli. Zira test esnasında gördüğüm kadarıyla 5950x gibi bir işlemci 3.7 Ghz gibi bir değerde çalışıyor. Anlaşılan o ki ters giden bir şeyler var ve muhtemelen BIOS ayarlarından kaynaklanıyor. Bir diğeri de 1.45 Vcore Voltage 5950x için normal ama ben yine de düşürülebilir kanaatindeyim.

Yapılacak işlemler biraz detaylı ve sabır ister eğer ki bu işlerden anlamıyorsanız ve uğraşmak istemiyorsanız girmenizi tavsiye etmem. Bir diğeri de kontrollü voltaj önerilerinde bulundugumdan dolayı sisteminiz açılıp kapansada zarar görmez.

Oncelıkle BIOS u sıfırla sonrasında D.O.C.P Kapatın ve PBO Kapatın
Daha sonrasında ıslemcı frekansını manuel 4.4 Ghz ye ayarların.
Asus anakart kullanıyorsanız Offset Voltage ve SOC Voltage ayarlamanız lazım.
Muhtemelen ROG serisi bir anakart kullanıyorsunuz.
Altta paylasmıs oldugum degerleri " BIOS Ai Tweaker " bölümünden deneyin.

VDDCR Cpu Voltage " Offset Mode "

VDDCR CPU Offset Mode Sign " + "

VDDCR CPU Offset Voltage " 0.17500 "

VDDCR SoC Voltage " Manuel "

VDDCR SoC Voltage Override " 1.10000 "

F10 A basarak kaydedip çıkın.

Cinebench testi yapın ve sistem kapanırsa tekrar BIOS a girip VDDCR CPU Offset Voltage yi Numpad kısmından " + " basarak 1 kademe olarak arttırın ve yine sistemi açıp Cinebench testi uygulayın.

Öncelikle bu adımları gerçekleştirin akabinde ufak ufak devam ederek sisteminizi en iyi şekilde çalıştırıp birde undervoltage işlemi beraber gerçekleştirebiliriz.

Dün vakitlerinde alelacele davranıp farkında olmadan DC adresimi paylasmısım bu forum kurallarına uygun olmadıgı ıcın 1 gün kısıtlandım bundan mütevellit konuya dün cevap yazamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı