PC açıkken ekran kartı takmak sorun olur mu?

@202 hocamız yanlış anlamasın kendisi bilgili ona lafım yok ama bana olunca ben kafaya takıyorum uzun vadede bir şey olur olaylarına o yüzden dedim.

Bu daha anlamlı. Uzun vadede bir şey olabilir demek kullanıcıyı kararsız ve korkuyla bırakmaktır bence hocam.

(Tamamıyla şahsi görüşümdür)
Mantıken grafik kartları zaten kendi güç yönetimini uyguladıklarından ötürü ve bu işi Firmware seviyesinde yaptıklarından ötürü(driver olmaksızın) bir anda "bir voltaj patlaması" veya "akım patlaması" yaşayacaklarını ve donanımın zarar göreceğini düşünmüyorum. Yani sadece bilgisayar ve donanım arasındaki mantıksal iletişimin kesik olması gibi bir durum ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Bu anlattığım durumda sadece kartın bir kez takıldığını varsayıyorum.

---
Konudaki durumla alakasız olarak, ekstrem şartlarda yani artarda yapılacak tak çıkar işlemlerinde veya temassızlık(sürekli gidip gelen akım) söz konusu olduğunda, Firmware seviyesine etki eden bir akım kontrolsüzlüğü(kapasitörler belirli oranda tolere etmeye çalışacaktır) ortaya çıkacağından ötürü ve MOSFET'lerin sürülebilmesinde sorunlar ortaya çıkacağından, ve bu sorunlar ortaya çıktığı sırada bellek ve GPU'daki voltaj / akım dengesizliğinin karta zarar vereceğini düşünüyorum.

---

Son düzenleyen: Moderatör:
Akım ve ağır darbe gibi olaylar zaten kendini hemen belli eder. Burada sıkıntı verecekse arkadaşın dediği gibi BIOS denetimleri yönünde olur.
BIOS denetiminde nasıl bir hatadan bahsediyoruz, ekran kartının voltaj ayarları vb. mi bahsediyorsunuz ? Hogwarts Legacy uzun süre oynayınca oyun kapanabiliyor öncesinde böyle bir durum hatırlamıyorum, bir de ekran kartı voltaj hatalarında bildiğim kadarıyla sistem resetleniyordu yanlışım varsa düzeltin lütfen.

BIOS denetiminde nasıl bir hatadan bahsediyoruz, ekran kartının voltaj ayarları vb. mi bahsediyorsunuz ? Hogwarts Legacy uzun süre oynayınca oyun kapanabiliyor öncesinde böyle bir durum hatırlamıyorum, bir de ekran kartı voltaj hatalarında bildiğim kadarıyla sistem resetleniyordu yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Ek olarak bilgisayarı kapatırken yine ekran kartının güç girişlerinden elektrik çıkışı oluyor bu daha öncesinde var mıydı onu da bilemiyorum.

Bu bahsettiğiniz güç çıkışı, bir elektrik arkı mı? Kıvılcım gibi?

Bu bahsettiğiniz güç çıkışı, bir elektrik arkı mı? Kıvılcım gibi?
Elektrik arkı gibiydi tam olarak. İlk başta yazarken nasıl tarif ederim bilemedim ama sayenizde öğrenmiş oldum.

BIOS'a bir reset atın ve ondan sonra ısı ve voltaj değerlerini bir yazılım ile takibe alın.
Reset atmadım BIOS'a ama 2 saattir oyun oynuyordum voltaj ve sıcaklık herzamanki gibi. Birkaç yerde voltaj düşmesi yaşadım ama kısa sürdü, sanki eskiye göre bi 10-15 fps kaybım var hogwarts legacy'de %10 kadar diyebilirim.

Elektrik arkı gibiydi tam olarak. İlk başta yazarken nasıl tarif ederim bilemedim ama sayenizde öğrenmiş oldum.

İlk mesajda dediğiniz gibi her kapanışta yapmaya devam ediyorsa, bileşenlerinizin birisi arızalı olabilir. Daha kötüye gitmeden kullanmayı bırakın, sisteminizi kontrol ettirin.

Ben ilk taktığınız sırada sadece olduğunu varsayarak cevap yazdım size. bu durumu bir elektrikli ısıtıcıyı anahtarı açıkken fişe takmak ya benzetebilirsiniz, anlık güç çekimi kaynaklı bir ark olduğunu sandım. Fakat hala devam ediyorsa bu şekilde kesinlikle kullanmayınız.

Son düzenleme:
İlk mesajda dediğiniz gibi her kapanışta yapmaya devam ediyorsa, bileşenlerinizin birisi arızalı olabilir. Daha kötüye gitmeden kullanmayı bırakın, sisteminizi kontrol ettirin.

Ben ilk taktığınız sırada sadece olduğunu varsayarak cevap yazdım size. bu durumu bir elektrikli ısıtıcıyı anahtarı açıkken fişe takmak ya benzetebilirsiniz, anlık güç çekimi kaynaklı bir ark olduğunu sandım. Fakat hala devam ediyorsa bu şekilde kesinlikle kullanmayınız.
emin olamadım, güç girişlerinin orda ledler var sanırsam ilk açılırken de yanıyor ama kapanırken biraz daha garip :D yarına bir video yükleyip atarım belki daha iyi yorum yapabilirsiniz. Teşekkürler.

Kapanırken gördüğüm ve ark sandığım şey çok şükür ki güç girişinin üstünde bulunan ledlermiş. Anladığım kadarıyla ekran kartını yakmaktan şans eseri kurtulmuşum, zaten gayri ihtiyari yaptığım bir hareketti. Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı