PC açılırken fandan sürtme sesi geliyor

Furkan100

Decipat
PC ilk Power tuşuna bastığımda fan sürtme sesi gibi bir şey geliyor. Ama tam da sürtme diyemeyiz çünkü sürtseydi hep sürterdi diye düşünüyorum ama bu 1 saniye oluyor sonra sessiz moda geçiyor. Anlayamadım bu her zaman olmuyor arada tek tük diyebilirim. Sorun neden kaynaklanıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:

Davut Ermiş

Centipat
PC ilk Power tuşuna bastığımda fan sürtme sesi gibi bir şey geliyor. Ama tam da sürtme diyemeyiz çünkü sürtseydi hep sürterdi diye düşünüyorum ama bu 1 saniye oluyor sonra sessiz moda geçiyor. Anlayamadım bu her zaman olmuyor arada tek tük diyebilirim. Sorun neden kaynaklanıyor?

Fandan geldiğine emin misiniz? Bu tür sesler genellikle hard diskten geliyor bilgisayar açılırken hard disk çalıştığı için normaldir.

Emirizmir

Kilopat
Bilgisayar ilk açılırken bazen fanlar yüksek devirde dönmeye başlıyor dolayısıyla ilk açılırken motor sesi gibi bir ses geliyor. Bu bir sorun teşkil etmiyor fanlar ilk açılırken böyle sesler çıkarabilirler zaten 1 saniye sürüyor demişsiniz sorun yok yani.

Antidepressant

Femtopat
Eğer cihazınızdan çıkan gürültülü fan sesi sadece sistem açılırken oluyor ve haricinde sürtünme gibi bir ses çıkarmıyorsa sorun yok demektir, ama sürekli sürtünme gibi bir ses çıkarıyorsa, fan milinizin yağlanması gerekmektedir.
Gress yağıyla fan milini yağlamanız ve fan temizliği yapmanız gerekmektedir.
Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

Dontdoclap

Picopat

Bilgisayar ilk açılışta tüm yükü işlemciye devreder. İşlemci fanı da ısıyı sabit tutmak için yüksek RPM de çalışır. Bu genel bir şey merak etmeyin zaten 1 saniye demişsiniz.

Yeni konular

Yukarı