PC aniden donuyor ve hiçbir şeye tepki vermiyor

Oktay Aydın

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Çok ilglinç bir sorunla karşı karşıyayım. Onlarca forumda araştırdım fakat henüz tam anlamıyla sıkıntının ne olduğunu çözebilen kimse olmamış. Karşılaştığım arıza ve denediğim çözdümler aşağı da ki gibidir.

Pc belirsiz zaman aralıklarında aniden kitleniyor. Görüntü ekranda sabit kalıyor. Ne fare hareket ediyor ne de klavyeden komut verebiliyoruz. Reset atmadığımız sürece sorun düzelmiyor. Reset attıktan sonra yine belirsiz aralıklarla aynı kiltenme sorununu yaşıyoruz. Pc genellikle online oyun oynamak için kullanıldığından genellikle online oyun oynarken kitleniyor. Fakat online oyun yüzünden oluyor sanırım diyerek çözüm arayan kimseyi yönlendirmek istemiyorum. Zira normal kullanımda masaüstünde veya sabit disklerde gezerken de kitlenmiş olabilir ben denk gelmedim bir akrabamın bilgisayarı olduğu için.

Bu sorunu çözmek için denediğim çözümler şunlar.

1- Anakartı değiştirdim
2- Ekran kartın değiştirip denedim
3- Ramleri değiştirip denedim
4- Hdd yi değiştirip denedim
5- Kasa içinde ki bütün termal macunları yenileyip denedim
6- Bütün soğutma sistemlerini denedim
7- Ekstra soğutma için ekstra fan ekledim
8- Defalarca kez virüs taraması yaptım
9- Farklı işletim sistemlerini kurup denedim
10- On board ekran kartını kullanarak denedim

Denemediğim ve aklıma gelenler ise;

İşlemciyi değiştirmedim elimde uygun soketli işlemci olmadığı için.
İşlemci fanını değiştirmedim, power supply değiştirmedim.

Bunları yapmamamın sebebi de daha önce aynı sorunu bir dizüstü bilgisayarda da yaşamış olmam. Notebookta aynı hata ile karşılaştım ve işlemciyi, termal macunları değiştirdim fakat çözüm sağlamadı.

Hal böyle olunca, ben aklıma gelen ve gelebilecek her türlü çözümü denedim ama sıkıntı hala ilk günkü gibi devam etmekte. Okuduğum onlarca forumda kesin bir çözüm bulan olmamış.

Ne denir ki. Umarım bu forumda bu işi çözeriz. Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yardım isteyen kişiler bütün donanım bilgilerini vermek zorundadır. Eğer ben bunla uğraşaşmam diyen onun da kolay yolu var, Aida64 ile HTML raporu oluşturup raporu upload edip bizle paylaşın.

Ayrıca bütün parçaları her foruma bakarak değiştirmek akıl karı değil :) İlk önce yazılımsal unsurlara sonra bios ayarlarına vs bakmak lazım. Kablolamadan da sıkıntı olabilir, çünkü bunları birbirine bağlayan kablolardır.

Ek olarak güç kanağı da olabilir çünkü güç doğru gitmediği veya kalitesiz sağlam olmayan kalolar da sorun çıkartır. Testleri yapıp sonra kontrolü yapmanız ve sonrasında değişim yapılacaksa yapılması lazımdı.

Yardım isteyen kişiler bütün donanım bilgilerini vermek zorundadır. Eğer ben bunla uğraşaşmam diyen onun da kolay yolu var, Aida64 ile HTML raporu oluşturup raporu upload edip bizle paylaşın.

Ayrıca bütün parçaları her foruma bakarak değiştirmek akıl karı değil :) İlk önce yazılımsal unsurlara sonra bios ayarlarına vs bakmak lazım. Kablolamadan da sıkıntı olabilir, çünkü bunları birbirine bağlayan kablolardır.

Ek olarak güç kanağı da olabilir çünkü güç doğru gitmediği veya kalitesiz sağlam olmayan kalolar da sorun çıkartır. Testleri yapıp sonra kontrolü yapmanız ve sonrasında değişim yapılacaksa yapılması lazımdı.

Sistem bileşenlerini değiştirdiğim için yazamamıştım.

Bu arada parçaları forumlara bakarak değiştirmedim. Kendim bilgisayarcıyım hatanın hangi parçada olduğundan emin olmak için değiştirdim fakat hatayı bulamayınca bilgisayarcı diğer arkadaşlardan da bilgi alamayınca forumlarda sorunun ne olduğunu ve nasıl çözeceğimi aramaya başladım. Forumlara en son kendim başaramazsam sorunu gidermeyi o zaman bakıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem bileşenlerini değiştirdiğim için yazamamıştım.

Bu arada parçaları forumlara bakarak değiştirmedim. Kendim bilgisayarcıyım hatanın hangi parçada olduğundan emin olmak için değiştirdim fakat hatayı bulamayınca bilgisayarcı diğer arkadaşlardan da bilgi alamayınca forumlarda sorunun ne olduğunu ve nasıl çözeceğimi aramaya başladım. Forumlara en son kendim başaramazsam sorunu gidermeyi o zaman bakıyorum.
Sistem bileşenlerini bilmeden nasıl yorum yapılabilir ki?

Sistem bileşenlerini bilmeden nasıl yorum yapılabilir ki?

Arkadaşlar çok bilen çok yanılır. Size 10'larca madde yazdım anlatmaya çalıştım. Sistem bileşenlerinin tamamını değiştirip yine denedim yine aynı hatayı aldım. Şimdi değiştirdim parçalarıda tek tek yazayım mı yani. Hard diski, anakartı ( 3 kere ), ramleri, powerı, işletim sistemini ( 3 kere olmakla beraber windows 8.1 dahil ), ekran kartını farklı farklı marka modellerle değiştirerek denedim ama aynı hatayı alıyorum. Ben zaten arıza onaırm işleri ile ilgileniyorum. Bu öyle sıradan ( en azından benim gibi ) kişiler tarafından çözülecek bir arıza değil. Ben daha profesyonel ( sistem bileşenlerinin bu hatayla alakası olmadığını bilen ) kişilerin fikir, görüş ve önerilerini bekliyorum.

Arkadaşlar çok bilen çok yanılır. Size 10'larca madde yazdım anlatmaya çalıştım. Sistem bileşenlerinin tamamını değiştirip yine denedim yine aynı hatayı aldım. Şimdi değiştirdim parçalarıda tek tek yazayım mı yani. Hard diski, anakartı ( 3 kere ), ramleri, powerı, işletim sistemini ( 3 kere olmakla beraber windows 8.1 dahil ), ekran kartını farklı farklı marka modellerle değiştirerek denedim ama aynı hatayı alıyorum. Ben zaten arıza onaırm işleri ile ilgileniyorum. Bu öyle sıradan ( en azından benim gibi ) kişiler tarafından çözülecek bir arıza değil. Ben daha profesyonel ( sistem bileşenlerinin bu hatayla alakası olmadığını bilen ) kişilerin fikir, görüş ve önerilerini bekliyorum.
Buraya konu açıyorsun eyvallah. Senden bilgi istiyoruz yazdıklarına bir bak. HDD, anakart gibi bileşenleri değişmişsin yahu kardeşim ben nereden bileyim hangi marka veya modeli kullandığını. "Umarım bu forumda bu işi çözeriz" diyorsun, bu şekilde olmaz! Soğutma sistemi değişmek, ekstra fan eklemek ve termal macunları değişmek bunları yapmadan önce, işlemci sıcaklığına, GPU sıcaklığına baktınız mı? Bakmadıysanız neden yaptınız?

Buraya konu açıyorsun eyvallah. Senden bilgi istiyoruz yazdıklarına bir bak. HDD, anakart gibi bileşenleri değişmişsin yahu kardeşim ben nereden bileyim hangi marka veya modeli kullandığını. "Umarım bu forumda bu işi çözeriz" diyorsun, bu şekilde olmaz! Soğutma sistemi değişmek, ekstra fan eklemek ve termal macunları değişmek bunları yapmadan önce, işlemci sıcaklığına, GPU sıcaklığına baktınız mı? Bakmadıysanız neden yaptınız?

Arkadaşım sen yine anlamadın. Psu ya kadar değiştirerek denedim. Marka ve modelle ilgili bir arıza değil karşılaştığım durum. Ben şahsen işlemcide bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum çünkü bir tek o değişmedi. Olur ya daha önce aynı hatayla karşılaşmış olan bir üstad vardır o da bizi aydınlatır. Ben arızanın hangi parça da olduğunu arıyorum. Arızanın marka model ve sistem bileşenleri ile ilgisi yok. Saplantılı olmayalım lütfen. Marka ve modelleri bilinçli olarak yazmıyorum insanları oraya kanalize etmemek için ve üstüne basarak söylüyorum işlemci hariç tüm parçaları değiştirerek denedim.

Hocam senin durumun da benim gibi karışıkmış, benim de aniden donuyordu bütün serverisleri aradım cpu, ram, psu, anakart, ekran kartı. İşlemci servisi aniden kitlenme yapabilir yolla dedi ama arkadaş ile aynı işlemci aldığımız için onunkini aralıksız denedik sorun yok. Sonra psu servisini aradım siyah ekran verir ve uyarı yazar dedi onu eledik, ram servisini aradım mavi ekran hatası verir dedi onuda eledik, ekran kartı aniden kitlenme yapar yolla dedi ve başka kart taktım böyle bir sorun olmadı.
Biz de anakarta odaklandık onu da değiştirip denedik sistem stabil çalıştı. Ben de anakartı yollamak da karar verdim, neyse yolladım 1 hafta bekledi geri geldi 16 saat test yaptık hiçbişey yok denildi eve geldikten sonra aynısını yaptı tekrar yolladım ve güney köprüsü'nün bozuk olduğu anlaşıldı ve sıfır anakart yolladılar ve sistem stabil çalıştı.

Windows 8.1 + bütün güncellemeler, bilgisayar iç temizliği ve bir iki gün bilgisayarı açmayın. Bunlar olmazsa garantiye gönderin.

Geri
Yukarı