PC fanları kendi kendine hızlanıyor

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core i5-12400f
Geforce RTX 3060Ti x3
Asus prime B660M-k D4
Twinmos 16Gb Tek Kanal RAM
Twinmos 512GB NVmE m.2 SSD
Cougar Helor 240 Sıvı soğutucu
Cougar 750w 80+ Bronze PSU
Cougar DarkBlader x5 RGB
Yeni sıvı soğutma taktım ancak bilgisayarı açarken, oyun oynarken ve boştayken 30 saniyede bir fanlar Max hıza çıkıp tekrar sessiz çalışmaya devam ediyor. Herhangi bir toz durumu yok. Ekran kartı fanları değil işlemci fanları böyle oluyor. Neden olur?

Yeni sıvı soğutma taktım ancak bilgisayarı açarken, oyun oynarken ve boştayken 30 saniyede bir fanlar Max hıza çıkıp tekrar sessiz çalışmaya devam ediyor. Herhangi bir toz durumu yok. Ekran kartı fanları değil işlemci fanları böyle oluyor. Neden olur?
Konudan bağımsız benimde ekran kartı fanım öyle oluyor.

Sıcaklığa göre hızlanırlar hocam.

Sıcaklıkla alakası yok. İşlemci 50 dereceyi geçmiyorken oluyor.
Benim işlemci fanım, işlemciye ne kadar yük binerse, işlemci ne kadar kullanılırsa o kadar hızlı dönüyor. Opera GX'i açarken bir anda %95-100 seviyesine geliyor ve anlık fan RPM'i artıyor. Muhtemelen fanlarınız otomatikte. BIOS'dan ayar değiştirilebiliyor diye duydum. Ama bunun çözümünü bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı