R5 3500 fanı kendi kendine hızlanıyor

Merhabalar. Sorunum şudur. İşlemci fanım kendi kendine bir anda hızlanıp önceki hızına geri dönüyor. Bu işlem 2 saniye içinde gerçekleşiyor ve 1-2 dakikada bir tekrar oluyor. İşlemci stres testinde 81 maksimum idi yani termal macunda sıkıntı olduğunu sanmıyorum. BIOS'tan manuel olarak denemeyi denedim ama sonuç aynı. Komik olan tarafı bunun sadece Windows açıldığında yaşamam. Nasıl düzeltebilirim? Not: İşlemci modelim AMD Ryzen 5 3500.

@Ömer Deniz Önder, aslında normal. Windows arkada bir şeyler çalıştırıp işlemciye bir anda %100 yük bindirmeyi sever. Sistem buna cevap olarak fan hızını arttırır. Tekrar işlemci kullanımı düştüğünde fan hızı da normale döner. Bu durum sürekli oluyorsa işlemciye yük bindiren uygulama / hizmete bakabilirsin.

Merhabalar. Sorunum şudur. İşlemci fanım kendi kendine bir anda hızlanıp önceki hızına geri dönüyor. Bu işlem 2 saniye içinde gerçekleşiyor ve 1-2 dakikada bir tekrar oluyor. İşlemci stres testinde 81 maksimum idi yani termal macunda sıkıntı olduğunu sanmıyorum. BIOS'tan manuel olarak denemeyi denedim ama sonuç aynı. Komik olan tarafı bunun sadece Windows açıldığında yaşamam. Nasıl düzeltebilirim? Not: İşlemci modelim AMD Ryzen 5 3500.

CPB açık ise fan bundan dolayı işlemciyi soğutabilmek için devamlı RPM değiştiriyor. CPB kapatarak bir nebze önüne geçebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı