PC için elektrik kesintilerine karşı nasıl önlem alınabilir?

lofti

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar deprem bölgesinde yaşıyorum. Fazla elektrik kesintisi oluyor. Yeni aldığım anakart ve ekran kartı gitti ve her elektrik kesintisinde PC açık olduğunda PC gidiyor. Ne yapmalıyım? Yine gitti, 7 oldu ve anakart vs ekran kartı yaptırılmayacak gibi. Abime sorduğumda laptop al diyor. Laptopa alışamam gibime geliyor. Sizce ne yapmalıyım? Yeni PC mı alayım? Ne yapayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopta da transistör veya kondansatörler patlar, daha ucuza mal olur ama değiştirmesi zor olur ve yanlış bir şeyde anakart gidebilir. Akım korumalı priz, akım korumalı güç kaynağı ve akım korumalı anakart alınabilir. Sadece akım korumalı priz ve akım korumalı güç kaynağı da kurtarır.

Ama en iyisi UPS almak.

Arkadaşlar deprem bölgesinde yaşıyorum. Fazla elektrik kesintisi oluyor. Yeni aldığım anakart ve ekran kartı gitti ve her elektrik kesintisinde PC açık olduğunda PC gidiyor. Ne yapmalıyım? Yine gitti, 7 oldu ve anakart vs ekran kartı yaptırılmayacak gibi. Abime sorduğumda laptop al diyor. Laptopa alışamam gibime geliyor. Sizce ne yapmalıyım? Yeni PC mı alayım? Ne yapayım?

Hocam PSU nuz nedir acaba? Böyle hemen ekran kartı ve anakartın hasar alması normal değil.

Tahminim bilgisayarınızı mahveden ekektrik kesintisine neden olan yüksek akım vs. UPS'ler iki türlü diye biliyorum. Online UPS'ler işini görür ama çok pahalılar. Bunun yerine çok kaliteli akım korumalı priz almalısın. Daha uyguna gelir. Online olmayanların akım koruması pek işe yaramaz. Şebekeden gelen yüksek akım nanosaniyeler içinde sistemini haşlarken uygun fiyatlı PSU ve akım korumalı prizler buna müdehalede geç kalıyor. Bu arada bütün bu korumaları PSU'lar da yapıyor. Kaliteli PSU'larla ilgili testler ve teknik veriler var. Kaliteli PSU gelen yüksek akıma vs. daha erken uyanıp sistemi kurtarır. Tecrübeyle sabit. Mümkünse sisteminizdeki PSU'yu da değiştirin akım korumalı priz vs. alırken.

Yeni konular

Geri
Yukarı