PC'ye elektrik kesintisinden zarar gelmemesi için nasıl bir önlem alınmalı?

Dalgalanma ve elektrik kesintilerinin durumuna bağlı.

Eğer kırsaldaysan, regülatörlü bir UPS tüm sistemini çok iyi derecede koruyacaktır mesela. Benzer bir konu açılmıştı.

Bina eskiyse, elektrikçi çağırıp sisteminizi kontrol ettirebilirsin.

Akım korumalı priz bir işe yaramaz mı? Oturduğum yer şehir içi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akım korumalı priz bir işe yaramaz mı? Oturduğum yer şehir içi.
Şehirdeysen elektrik hattını kontrol ettirip akım korumalı prizle işe başlaman iyi olur. Belki elektrikçi geldiğinde, bambaşka ve kolay bir problem olduğunu bulur ve çözer.

Sık elektrik kesilmesi yaşıyorsan, @matmakif'in dediği gibi voltaj dalgalanmalarında işe yarar. Amper dalgalanması olursa, voltaj eşit değildir amper olaraktan üzücü sonuçlar doğurur. Bir PSU 1000-1500 civarı ise, işlemci, ram ve cpu/gpu'nu da düşün en basitinden.

Şimdi şöyle düşün, regülatörlü bir UPS ve akım korumalı priz aldığıda, yaklaşık 1000TL'ye tüm sistemini korumaya alabilirsin, hatta uzun süre koruyabilirsin. İleride bilgisayarını değiştirdiğinde, UPS'inin bataryalarını yenilemen yeterli olur. 1000 TL'ye, bilmiyorum sistemini ama, 5-10-20.000TL'lik malzemeni güven altına alacalsın.

Sık elektrik kesilmesi yaşıyorsan, @matmakif'in dediği gibi voltaj dalgalanmalarında işe yarar. Amper dalgalanması olursa, voltaj eşit değildir amper olaraktan üzücü sonuçlar doğurur.
Aslında düşük voltajda da işe yaramıyor bu alet. Bence biraz saçma bir ürün o yüzden ama sıkıntılar genelde yüksek voltajdan olduğundan satın almayın, gereksiz de demiyorum, diyemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı