PC oyuna girince çöküyor

atakoc

Hectopat
Sorunum son haftalarda boy gösterdi. Oyuna girdiğimde ekran kartına yük bindiği anda tak, ekran gidiyordu. Bazen ekran karanlık oluyor, bazense ekran Full rastgele bir renge dönüşüyor, ama PC kapanmıyordu. Hatta arkadan oyunun sesleri geliyordu. PC'yi söktüm. Parçalarını çıkarıp taktım, temizledim. Ve sorunum o gece gitmişti. Ta ki 2 gün sonra yine oyuna girene kadar. PC oyuna girince yine ekran tak gitti. Problemin ne olduğunu 2 ay boyunca anlayamadım. Bir gün yine oyun açtım, ve yine PC çöktü. Bu sefer PC'yi yeniden başlatmadım. Yarım saat bekledim ve ekran geri geldi. Karşımdada oyundan şöyle bir error mesajı vardı:

Fatal Error
D3D Device was removed due to DXGI_ERROR_DEVICE_RESET, this usually indicates a driver bug, or GPU hardware failing/overheating. If you were running a Game at the time of this error thenthe Game may have triggered a driver bug or cause your GPU to overheat.

Sanırım problem ekran kartı ısınmasından kaynaklanıyor. Afterburner'de masaüstünde sıcaklık 36 derecelerde geziyor ve 2 fanda sağlıklı şekilde çalışıyor.

OCCT ile stres testi yapmanda fayda var. Yük altında belki PSU kapatıyor olabilir.

Ekran kartına stres testi yaptığım anda ekran gitti PC kapanmıyor ekran gidiyor yeniden başlatana kadar da geri gelmiyor.
İşlemcinizde overclock özelliği var eğer beklediği voltaj gelmez ise kapatır siyah ekran ya da donma olur. BIOS içersin de kısaltması PBO olan bir özellik var onu kapatarak test etmeye başlayabilirsiniz. Güç kaynağı bur da ilk akla takılan parçadır.

Ya güç kaynağı olduğunu sanmıyorum güç kaynağında problem olsa komple PC'nin kapanması gerekmez miydi? Benimkinde sadece ekran gidiyor yeniden başlatana kadar da ekran kalıyor öyle.

Sorunum son haftalarda boy gösterdi. Oyuna girdiğimde ekran kartına yük bindiği anda tak, ekran gidiyordu. Bazen ekran karanlık oluyor, bazense ekran Full rastgele bir renge dönüşüyor, ama PC kapanmıyordu. Hatta arkadan oyunun sesleri geliyordu. PC'yi söktüm. Parçalarını çıkarıp taktım, temizledim. Ve sorunum o gece gitmişti. Ta ki 2 gün sonra yine oyuna girene kadar. PC oyuna girince yine ekran tak gitti. Problemin ne olduğunu 2 ay boyunca anlayamadım. Bir gün yine oyun açtım, ve yine PC çöktü. Bu sefer PC'yi yeniden başlatmadım. Yarım saat bekledim ve ekran geri geldi. Karşımdada oyundan şöyle bir error mesajı vardı:

Fatal error.
D3D device was removed due to dxgı_error_devıce_reset, this usually indicates a driver bug, or GPU hardware failing/overheating. ıf you were running a Game at the time of this error thenthe Game may have triggered a driver bug or cause your GPU to overheat.

Sanırım problem ekran kartı ısınmasından kaynaklanıyor. Afterburner'de masaüstünde sıcaklık 36 derecelerde geziyor ve 2 fanda sağlıklı şekilde çalışıyor.

Bence bir bilgisayarcıya baktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı