PC oyuna girince çöküyor

atakoc

Hectopat
Sorunum son haftalarda boy gösterdi. Oyuna girdiğimde ekran kartına yük bindiği anda tak, ekran gidiyordu. Bazen ekran karanlık oluyor, bazense ekran Full rastgele bir renge dönüşüyor, ama PC kapanmıyordu. Hatta arkadan oyunun sesleri geliyordu. PC'yi söktüm. Parçalarını çıkarıp taktım, temizledim. Ve sorunum o gece gitmişti. Ta ki 2 gün sonra yine oyuna girene kadar. PC oyuna girince yine ekran tak gitti. Problemin ne olduğunu 2 ay boyunca anlayamadım. Bir gün yine oyun açtım, ve yine PC çöktü. Bu sefer PC'yi yeniden başlatmadım. Yarım saat bekledim ve ekran geri geldi. Karşımdada oyundan şöyle bir error mesajı vardı:

Fatal Error
D3D Device was removed due to DXGI_ERROR_DEVICE_RESET, this usually indicates a driver bug, or GPU hardware failing/overheating. If you were running a Game at the time of this error thenthe Game may have triggered a driver bug or cause your GPU to overheat.

Sanırım problem ekran kartı ısınmasından kaynaklanıyor. Afterburner'de masaüstünde sıcaklık 36 derecelerde geziyor ve 2 fanda sağlıklı şekilde çalışıyor.

Sorunum son haftalarda boy gösterdi. Oyuna girdiğimde ekran kartına yük bindiği anda tak, ekran gidiyordu. Bazen ekran karanlık oluyor, bazense ekran Full rastgele bir renge dönüşüyor, ama PC kapanmıyordu. Hatta arkadan oyunun sesleri geliyordu. PC'yi söktüm. Parçalarını çıkarıp taktım, temizledim. Ve sorunum o gece gitmişti. Ta ki 2 gün sonra yine oyuna girene kadar. PC oyuna girince yine ekran tak gitti. Problemin ne olduğunu 2 ay boyunca anlayamadım. Bir gün yine oyun açtım, ve yine PC çöktü. Bu sefer PC'yi yeniden başlatmadım. Yarım saat bekledim ve ekran geri geldi. Karşımdada oyundan şöyle bir error mesajı vardı:

Fatal Error
D3D Device was removed due to DXGI_ERROR_DEVICE_RESET, this usually indicates a driver bug, or GPU hardware failing/overheating. If you were running a Game at the time of this error thenthe Game may have triggered a driver bug or cause your GPU to overheat.

Sanırım problem ekran kartı ısınmasından kaynaklanıyor. Afterburner'de masaüstünde sıcaklık 36 derecelerde geziyor ve 2 fanda sağlıklı şekilde çalışıyor.

Donanımızı ve oynadığınız oyunu da yazmalısınız.

Ben yazayım onun yerine: RX... :p

Güncelleme: GTX 1050 sanırım. Ekran kartı sorunu gibi. Okuyalım konuyu kapsamlıca.

Okudum. Ekran kartı sıcaklıklarına bak ama sıcaklık sorunu olmayabilir. Yine de kartının termal macununu yeniler misin?

Ben yazayım onun yerine: RX... :p

Güncelleme: GTX 1050 sanırım. Ekran kartı sorunu gibi. Okuyalım konuyu kapsamlıca.

Okudum. Ekran kartı sıcaklıklarına bak ama sıcaklık sorunu olmayabilir. Yine de kartının termal macununu yeniler misin?

Böyle durumlarda direk görmeden fikir önermek zor oluyor. Konu açarken özellikle donanımsal sorunlarda bilgi az veriliyor. Donanımın ve geçtiği aşamaları yazsa kişiler daha kolay ve hızlı sonuç alması mümkün olacaktır.

Editörler ceza vermese yazacaktım.
Ekran kartı: GTX1050
işlemci: R5 3600X
RAM: 16 GB Corsair 3100MHz
anakart: ASUS'un b modeli ama tam ne hatırlamıyorum önemliyse onu da yazarım.
psu: kıytırık bir marka onuda tam hatırlamıyorum ama önemliyse psuyuda araştırıp yazarım.
Her oyunda çöküyor belirli bir oyun değil hepsinde PC gg oluyor maalesef.

işlemci: R5 3600X
anakart: ASUS'un b modeli ama tam ne hatırlamıyorum önemliyse onu da yazarım.

Fabrika çıkışlı OC var ise frekans düşürmeyi dene, ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip sitesinden son WHQL olanı kur, bir de fan ayarlarıyla oynadıysan eski haline getirip otomatiğe al.

İşlemci: R5 3600X
Anakart: ASUS'un b modeli ama tam ne hatırlamıyorum önemliyse onu da yazarım.
PSU: Kıytırık bir marka onu da tam hatırlamıyorum ama önemliyse psuyuda araştırıp yazarım.

İşlemcinizde overclock özelliği var eğer beklediği voltaj gelmez ise kapatır siyah ekran ya da donma olur. BIOS içersin de kısaltması PBO olan bir özellik var onu kapatarak test etmeye başlayabilirsiniz. Güç kaynağı bur da ilk akla takılan parçadır.

Geri
Yukarı