R5 1600 sistem oyuna girince çöküyor

Güven Kılıç

Decapat
Merhabalar bir süredir bilgisayarımda ufak problemler yaşıyordum (bilgisayarım masaüstü) kasamı bazı kabloları çıkarmak için hareket ettirdiğimde monitördeki görüntü gidiyordu ve geri getirmenin tek yolu bilgisayarımı tuşundan kapatıp yeniden açmaktı fakat bu bana çok büyük bir sorun gibi gelmemişti ve birkaç gün boyunca böyle idare ettim.
Bugün ise arkadaşlarımla Left 4 Dead 2 oynarken oyun açıldıktan 3-4 dakika sonra önce monitör gidiyor Discord'dan arkadaşlarımın sesini 10 saniye duyduktan sonra ses bozuk plak gibi tekleyip bilgisayarım komple çöküyor bu esnada fanlar dönmeye devam ediyor tuşuna basıp kapatıp yeniden açınca görüntü gelmiyor. Ben de RAM'leri söküp geri takarak anca açabiliyorum ve açıldığında oyun açmaya çalıştığımda anlattıklarımın aynısı tekrar yaşanıyor. Driverlarım bildiğim kadarıyla güncel Windows 10 kullanıyorum o da son sürüm RAM'lere de fazla yüklenme olmuyor ısınma problemi de yok. Yıllardır bilgisayarımı aynı bu şekilde kullanıyorum. İlk defa bu sorunla karşılaşıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Bilgisayar parçalarım:
  • Gigabyte B450M H
  • Ryzen 5 1600 AF 12nm
  • GTX 1050 Ti 4 GB
  • 16 GB 2133MHz
  • 600W 80+ Bronze PSU

güvenli başlatma ekranına geçebilirsen güvenli başlatmayı deneyebilirsin ayrıca monitörü çevirici ilemi kullanıyosun ucuz çeviriciler de ekran gitme sorunu olabiliyo görüntü gidince kabloyu cıkarığ geri takmayı dene

PSU marka model ?
ZALMAN ZM600-GLX
Güvenli başlatma ekranına geçebilirsen güvenli başlatmayı deneyebilirsin ayrıca monitörü çevirici ile mi kullanıyorsun ucuz çeviriciler de ekran gitme sorunu olabiliyor görüntü gidince kabloyu cıkarığ geri takmayı dene

Çevirici kullanmıyorum
Bu gün işlemcimi ve ekran kartımı stres testine soktum işlemcide bir sıkıntı olmadı fakat ekran kartını stres testine soktuğumda 1 dakika sonra ekran 1 saniyeliğine gidip geldiğinde stres testi programı çökmüştü galiba ekran kartında bir sıkıntı var
Zalman ZM600-GLX

Çevirici kullanmıyorum
ZALMAN ZM600-GLX

Çevirici kullanmıyorum
Bu gün işlemcimi ve ekran kartımı stres testine soktum işlemcide bir sıkıntı olmadı fakat ekran kartını stres testine soktuğumda 1 dakika sonra ekran 1 saniyeliğine gidip geldiğinde stres testi programı çökmüştü galiba ekran kartında bir sıkıntı var

siteyi kullanmakta yeniyim galiba yanlış yere ekleme yapıyorum lütfen kusura bakmayın
(ekran kartım stres testi boyunca en fazla 60 dereceyi gördü bilgisayarımda herhangi bir ısınma problemi yok)
Ekran kartı driverını silip eski sürüm driver yükleyince sorunum çözüldü

Son düzenleme:

Geri
Yukarı