PC reset atıyor

piwi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Selamlar,

Bilgisayarı aralıksız her gün kullanırım. Genel olarak oyunlarda olmak üzere ya da öyle rast geldi bilemiyorum. 3-4 günde bir resetleniyor. Sizce neden olabilir? Sıcaklıklar 70 dereceyi geçmiyor genel olarak.

Sistemim :
CPU : AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
GPU : Gigabyte GTX 1660 OC 6G
RAM : Kingston HyperX 3200 MHz 2x8 GB
Anakart : MSI B550M PRO VDH WIFI AM4 DDR4 4400MHz
SSD : Samsung 980 500GB - 3100MB/2600MB
PSU : HighPower Performance GD 600W 80+ GOLD
Kasa : MSI MAG FORGE 101M

Son düzenleme:
Açıkçası hangi durumlarda reset yediğimi bir türlü çözemedim. Hiç belli olmuyor. Bugün Valorant oynuyordum bir anda resetlendi. Geçen gün de aynı şekilde Valorant'taydım. Ondan önce de Forza Horizon 5'teydim yine reset yedim. Fakat bu oyunlarda sıcaklığımı kontrol ettiğimde herhangi bir ısınmayla karşılaşmıyorum maksimum 70 dereceyi görüyorum sıcaklıklarda.

Windows 11 ile ilgili bir problem olabilir mi acaba?

Bana daha çok donanımsal gibi geldi, ancak deneme amaçlı Windows 10'a geri dönebilirsin.

Sanki kasanın üstündeki reset Switch'te sorun olabilir gibi geldi şimdi, veya anakart üzerindeki reset Switch'e yanlış bir kablo bağlantısı yapılmış ise o pin tetiklendiğinde sistem resetleniyor olabilir. Bunlar şu an aklımda belirenler.

Anakart kaynaklı bir problem olabilir belki, tüm sistemini yazar mısın?

Ayrıca çevrendeki elektrik şebekesinin ve hattının stabil olduğundan emin misin? Topraklama falan var yani değil mi?

Bana daha çok donanımsal gibi geldi, ancak deneme amaçlı Windows 10'a geri dönebilirsin.

Sanki kasanın üstündeki reset Switch'te sorun olabilir gibi geldi şimdi, veya anakart üzerindeki reset Switch'e yanlış bir kablo bağlantısı yapılmış ise o pin tetiklendiğinde sistem resetleniyor olabilir. Bunlar şu an aklımda belirenler.

Anakart kaynaklı bir problem olabilir belki, tüm sistemini yazar mısın?

Ayrıca çevrendeki elektrik şebekesinin ve hattının stabil olduğundan emin misin? Topraklama falan var yani değil mi?
"Ayrıca çevrendeki elektrik şebekesinin ve hattının stabil olduğundan emin misin? Topraklama falan var yani değil mi?"

Buna emin değilim... Fakat az önce Valorant'ta "ekran kartı sürücüsü çöktü" hatası aldım.
Oyun ortasında mı resetleniyor yoksa oyunu açtığında mı resetleniyor.
Oyun ortasında.

Güç kaynağı yetmiyor ya da sistem ısınıyor. Sıcaklık değerlini kontrol edin. Herhangi bir sıkıntı yoksa sıkıntı güç kaynağında olabilir.

Buna emin değilim... Fakat az önce Valorant'ta "ekran kartı sürücüsü çöktü" hatası aldım.

Ekran kartının sürücüsünü temiz kurulum ile tekrar kurar mısın? DDU ile mevcut sürücüyü kaldır, PC yeniden başlar büyük ihtimal, sonra ekran kartı üreticisinin sitesinden en güncel sürücüyü kur.

Bu arada yine söylüyorum, sistemini tepeden tırnağa eksiksiz tam model adlarıyla yazarsan süper olur.

Ekran kartının sürücüsünü temiz kurulum ile tekrar kurar mısın? DDU ile mevcut sürücüyü kaldır, PC yeniden başlar büyük ihtimal, sonra ekran kartı üreticisinin sitesinden en güncel sürücüyü kur.

Bu arada yine söylüyorum, sistemini tepeden tırnağa eksiksiz tam model adlarıyla yazarsan süper olur.
CPU : AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
GPU : Gigabyte GTX 1660 OC 6G
RAM : Kingston HyperX 3200 MHz 2x8 GB
Anakart : MSI B550M PRO VDH WIFI AM4 DDR4 4400MHz
SSD : Samsung 980 500GB - 3100MB/2600MB
PSU : HighPower Performance GD 600W 80+ GOLD
Kasa : MSI MAG FORGE 101M

CPU : AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz || GPU : Gigabyte GTX 1660 OC 6G || RAM : Kingston HyperX 3200 MHz 2x8 GB || Anakart : MSI B550M PRO VDH WIFI AM4 DDR4 4400MHz || SSD : Samsung 980 500GB - 3100MB/2600MB || PSU : HighPower Performance GD 600W 80+ GOLD || Kasa : MSI MAG FORGE 101M

Sistemin gayet iyi aslında, yani sorunlu bir parçan yok. Sürücü için temiz bir kurulum yapıp tekrar dene şimdilik.

Ben anakarta yapılmış yanlış bir bağlantıdan bu sorunun oluşabilecek olduğunu düşünüyorum. Veya elektrik şebekesinden olabilir yine.

Dostum aynı sorunları bende yaşıyordum herkes donanımsal hata demiş ki olabilirde fakat yazılımsal olarak kısmen çözümünü söyleyeyim Windows'daki Fast startup yani hızlı başlat ayarını kapat ben o lanet olası ayarı kapattıktan sonra çözüldü reset atma olayı.

Yeni konular

Geri
Yukarı