Oyundayken PC reset atıyor

Lady Maria

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar oyun içerisinde grafik ayarlarını değiştirdikten sonra oyunu başlattığım zaman PC reset atıyor. Bunu 2 oyunda da yaşadım. Metro Exodus ve Uncharted 4. bu oyunlara ilk girdiğim zaman bayağı yarım saat falan oynadım ama ayarlarla oynayıp oyuna girmeye çalıştığım zaman direkt PC reset attı. Sıcaklık değerleri de gayet normal hatta ekran kartı 50 derecede çalışıyor. Doğru düzgün yorulmuyor bile.

Yüksek ihtimalle PSU, sistemi besleyemeyip yetersiz kalıyor.

Arkadaşlar oyun içerisinde grafik ayarlarını değiştirdikten sonra oyunu başlattığım zaman PC reset atıyor. Bunu 2 oyunda da yaşadım. Metro Exodus ve Uncharted 4. bu oyunlara ilk girdiğim zaman bayağı yarım saat falan oynadım ama ayarlarla oynayıp oyuna girmeye çalıştığım zaman direkt PC reset attı. Sıcaklık değerleri de gayet normal hatta ekran kartı 50 derecede çalışıyor. Doğru düzgün yorulmuyor bile.
Oyun grafik ayarları değiştirildikten sonra bilgisayarın reset atması, genellikle aşağıdaki sorunlardan kaynaklanabilir:
  1. Isı Problemi: Sıcaklık değerleri normal olsa bile, güçlü oyunları oynarken bileşenler aşırı ısınabilir ve bu da bilgisayarın aniden kapanmasına veya reset atmasına neden olabilir. Bu nedenle, işlemci, ekran kartı ve diğer bileşenlerin sıcaklıklarını izlemek için bir program kullanarak sıcaklık değerlerini tekrar kontrol etmenizi öneririm.
  2. Güç Kaynağı Sorunu: Düşük kaliteli bir güç kaynağı, güç gereksinimlerini karşılayamadığı için bilgisayarın reset atmasına neden olabilir. Bu nedenle, bilgisayarınızın güç kaynağının yeterli olduğundan emin olun.
  3. Sürücü Sorunu: Güncellenmemiş veya uyumsuz sürücüler de bilgisayarın reset atmasına neden olabilir. Yeni bir oyun kurduğunuzda, ekran kartı sürücüsünü ve diğer bileşenlerin sürücülerini güncellemeniz önemlidir.
  4. Donanım Arızası: Bilgisayarınızda bir donanım sorunu varsa, oyun grafik ayarları değiştirildikten sonra bilgisayarın reset atmasına neden olabilir. Bu nedenle, bellek, sabit disk ve diğer bileşenlerin arızalı olup olmadığını kontrol etmek için bir sistem teşhis aracı kullanmanız önerilir.
Yukarıdaki sorunların herhangi biri, bilgisayarınızın reset atmasına neden olabilir.

PSU yeterli gelmeyebilir, işlemci ya da ekran kartı aşırı ısınmadan dolayı reset atabilir
Isınmadan olması mümkün değil çünkü 50 dereceyi geçmiyorlar.

Termal macunu yenileyin.
Ekran kartı ve İşlemciyi alalı 1 hafta oldu zaten ısı değerlerini kontrol ediyorum 50-60 civarında dolaşıyor. Bu reset atma olayı her oyunda olmuyor mesela daha hafif oyun oynadığımda saatlerce oynuyorum

Isınmadan olması mümkün değil çünkü 50 dereceyi geçmiyorlar.

Ekran kartı ve İşlemciyi alalı 1 hafta oldu zaten ısı değerlerini kontrol ediyorum 50-60 civarında dolaşıyor. Bu reset atma olayı her oyunda olmuyor mesela daha hafif oyun oynadığımda saatlerce oynuyorum

İşte o yüzden sorun güç kaynağınız. Abanınca yetmiyor. Hafif oyunlarda çok güç çekmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı