PC sürekli restart atıyor

tanrivergisi

Centipat
Merhaba arkadaşlar, son çare burada anlatıyorum. Ebrarbilgisayar'dan yaklaşık 5 ay önce 15 bin liralık bir oyuncu laptopu aldım. Kullanım devam ettikçe, fanlarında bir sorun oluştu ve iade ettim. Masaüstü bilgisayar alma fikri mantıklı geldi, özellikle laptop sıcaklığından pişman olunca. Ebrarbilgisayar ile aşağıdaki sistemi topladık.

işlemci : Intel Core i9 9900K soket 1151 3.6GHz 16MB cache.
anakart : MSI Z390-A PRO DDR4 4400MHz (OC) VGA DP M.2 USB3.1 ATX 1151P.
RAM:: Corsair 16 GB Vengeance LPX siyah DDR4 3000MHz CL16.
ekran kartı : MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio 8 GB 256Bit gdrr6 VR ready.
sabit disk : Seagate Barracuda 3.5 1TB 7200RPM 64MB ST1000DM010.
SSD disk: Corsair force MP510 240GB NVMe M.2 CSSD-F240GBMP510.
kasa: Corsair Carbide 275R siyah ATX temper cam kasa PSU yok.
Power supply: Corsair CX750M 750W 80+ Bronze 120MM fanlı yarı modüler Power supply.
sıvı soğutma: Cooler Master Liquid ML240L RGB LED fanlı Intel ve AM4 uyumlu sıvı soğutma sistemi.

Sistemi kağıt üzerinde oldukça beğendim, Razer klavye ve mouse aldım ve monitör olarak Gigabyte Aorus AD27QD seçtim.
Ürün elime sorunsuz ulaştı. Monitörden ilk başta görüntü alamadım, fakat kasayı kapatıp açınca düzeldi. Kasayı açtım, bir 5 dk sonra bilgisayar kendine reset attı. Kablolardan olduğunu düşündüm, kontrol ettim her şey sağlam. Başka priz, uzatma kablosu, ve farklı odada denedim ve sonuç aynı. Bilgisayar Windows'a girdikten sonra restart atıyordu. Bazen 30sn bazen ise 30DK kullanabiliyordum. Ebrarbilgisayar ile iletişime geçtikten sonra Windows kaynaklı olabileceğini söylediler ve 1909 sürümüne Win10 formatı atmamı istediler. Format esnasında bilgisayar kendine hiç restart atmadı fakat masaüstü kullanımında tekrardan restart attı. Bunu saatlerce denedim, pahalı bir Philips uzatma kablosu aldım ve sonuç aynı. Yakınlarda güvendiğim bir bilgisayarcı vardı, oraya götürdüm ve ekran kartını takmadan denedik. 30 saniye içinde yine restart attı. Şu an kasa ebrarbilgisayar'da ve orada test ediyorlar. Bir sorun olmadığını söylüyorlar fakat burada sonuç farklı. Hiçbir hata kodu almıyorum, aniden fişten çeker gibi restart atıyor, bıraksam sabaha kadar kendi kendine restart atacak durumda.

Denediklerimi aşağıya yazıyorum madde olarak ve hiçbiri fayda etmedi:

- Ekran kartı ile ilgili bir arıza olamaz, çünkü ekran kartsız da aynı hata ile karşılaştık.
- Monitör ile alakalı olamaz, farklı bir monitör ve televizyonda denedim.
- Klavye ve mouse takmadan denedim.
- Farklı lokasyonda denedim.
- Farklı bir prizde, Philips kaliteli uzatma kablosunda, ve farklı bir odada denedim.
- Sıcaklık değerleri normal, hem BIOS'tan hem Windows içi programlarla baktık sıcaklığa, 50 derecenin üstüne çıkmadı.
- Format ile düzelmedi, ve formatı en ince ayrıntısına kadar doğru yaptım.
- RAM'i çıkarıp taktım, overclockla 3000MHz'ye yükselttim, sonuç aynı.
- BIOS'ta ve Windows kurulurken hiç restart atmadı. Fakat BIOS'ta işlem yapmadan 15DK boyunca bıraktım ve PC kendini kapadı, otomatik olsa gerek.
- Sürücüler yüklenmemişken veya sürücülerin hepsi yüklüyken, sonuç aynı.
- AIDA64 raporu aldım, paylaşmam gerekirse yazın lütfen. Göz gezdirdim biraz fakat önemli bir şey göremedim.
- BIOS son sürümüne güncel.
- Kasa kurulu bir şekilde geldi, sadece ekran kartını ben taktım ve sorunun ekran kartıyla alakası olamaz.
- Kasanın içindeki fişler sağlamdı, PSU ve harddisk gizli bölmede olduğu için onları kontrol edemedim.

Oyunlarda deneyemedim, normal kullanımda mevcut bu sorun, ve zorladığım maksimum işlem 4K video oynatmak oldu. Windows'un arama kısmında herhangi bir şey aratınca PC kendine restart attı, Windows ile ilgili olduğunu düşündüm ve bu işlemi 3 defa daha denedim ve üçündede restart attı. Fakat sonradan düzeldi, formattan sonra da sonuç aynı olduğu için, problem yazılımsal olamazdı. Fanlar düzgün çalışıyor ve PC'nin göremediği bir parçası yok. Zaten kasa bana gönderilmeden önce ebrarbilgisayar en az 2 saat denediklerini söylüyor. Şu an kasa onlarda, birkaç gün daha test edecekler fakat henüz bir restart sorunu ile karşılaşmamışlar. Sorunun ne olduğunu bir türlü anlayamadık, ne onlar böyle bir problemle karşılaşmışlar ne de ben ve arkadaşlarım karşılaştı. Sinirlerimi bozdu bu durum, 13 bin lira verip böyle saçma bir sorunla karşılaştım. Umarım bir bilginiz olur bu konu hakkında. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denilenler gibi farklı bir PSU ile deneyin. Yakınlardaki bir bilgisayarcıdan rica edip evde test et sorun olmazsa garanti ya da iade yap.

Gidin mağazada beraber deneyin arkadaşın dediği gibi. Ben de şu laflara bazen sinir oluyorum mağazada denedik sorun yok. İlgili teknisyenle birlikde bakın kontrol ettirin.

Peki böyle bir restart sonucu, pc parçalarına zarar gelme ihtimali var mı? İhtimal var ise, bunu nasıl anlayabiliriz? Teknik servise mi gönderilmeli bütün parçalar?
Bu sisteme önerebileceğiniz uygun fiyatlı bir PSU var mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı