PC Toplarken Markanın Önemi

Jack&Jones

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba;

Benim merak ettiğim konu, ortalama bir oyun bilgisayarı için parçaları toplarken mesela;
İşlemcide intel mi, amd mi?
Ana kartta intel uyumlu mu, amd uyumlu mu?
Ekran kartında amd mi, nvidia mı?
Veyahut markaların ne kadar önemi var yani msi mı, asus mu, gigabyte mi bunları birbirinden üstün kılan özellikleri nelerdir ? Hangisi daha kalitelidir?
Mesela ekran kartına bakarken;
asus gtx 980 ve sapphire r9 390'ı karşılaştıracak olursak belki yanlış olabilir fakat benim anladığım özellik olarak sappire daha yüksek özelliklere sahip. Ama fiyat farkı olarak asus daha pahalı. Bunun nedeni nedir ? Mesela amd'nin kötü olması mı ?
Fiyat önemli diyecek olursanız da hepsini ortalama bir oyun bilgisayarını düşünerek cevap verirseniz daha iyi olur.

İşlemci olarak toplam bütçe ne kadarsa ona göre öneri yapılıyor. 1500 TL'ye komple sistem isteyenlere içinde ekran kartıda bulunan APU denen AMD a10-7870k öneriliyor. İçindeki ekran kartıyla oyunda oynanabiliyor, tabi harici ekran kartı performansı vermiyor.
Eğer bütçe daha fazlaysa İntel i3 veya i5 öneriliyor, i7 ise üst seviye pahalı sistemlerin işlemcisidir.
Sapphire daha yüksek özelliklere sahip ama sapphire biraz fazla arıza verdiği söylenen bir marka, o yüzden Technopat'ta kimse sapphire önermez. Gerçi sapphire ekran kartımı 6 sene 8 ay sorunsuz kullandım o ayrı tabi.
Alınacak anakart ise işlemcinin markasıyla uyumlu olmalı, intel işlemci varsa intel uyumlu anakart gerek, Amd var ise Amd uyumlu.
Ekran kartı markalarında Asus, Msi, Evga bunlar iyi markalardır.
Sana tavsiyem sistem toplayacaksan kesinlikle danışmadan toplama.

1) İşlemcide düşük bütçeli APU sistem kurulmayacaksa "şu an" için Intel tercih edilir.

2) Alacağın işlemcinin soketine ve niteliklerine göre anakart seçilir. Fakat gene de Intel çipsetlerinin AMD'ye göre daha stabil olduğunu düşünüyorum. Tabi Intel işlemci alınmışsa Intel çipsetli anakart almak lazım, Intel çipsetli anakarta AMD işlemciyi takamazsın.

3) Bütçeye ve biraz da oynanacak oyunlara bağlı. Bazı oyunlar (aslında çoğu) Nvidia teknolojilerini kullandığı için Nvidia kartlar ile daha iyi çalışır. Bazı oyunlar ise AMD teknolojilerini kullandıkları için AMD kartlarla daha verimli çalışırlar.

4) Markaların önemi var. Garanti kapsamlarından, kullanırken oluşabilecek pek çok soruna kadar her şeyi belirleyen bir etmendir. Asus marka bir kartı alınca sorun çıkma ihtimali %10 kadar ise Zotac marka kartta bu ihtimaller daha yükselir. (Not: Verdiğim oran sadece örneklemek için.) Tabi elektronik bir ürün almanın her zaman riski vardır, tercih edilmeyecek marka bir kart alıp sorunsuz yıllarca kullanma ihtimalin de var.

5) Öncelikle GTX 980 zaten R9 390'dan daha iyi bir kart o yüzden fiyat olarak çok fark var ancak AMD ve partnerleri genel olarak Nvidia'nın biraz daha altında fiyatlandırma yapar. Asus - Sapphire olayına gelirsek, bu güne kadar AMD (önceden ATI) ekran kartı alacağım zaman daha ucuz olduğu için çoğu zaman Sapphire tercih ettim ve pek fazla sıkıntı yaşamadım. Gene de Asus'un bileşen, içerik, garanti ve dayanıklılık bakımından Sapphire'den iyi olduğu da bir gerçek. O yüzden aynı yonga için (R9 390X mesela) fiyatlandırma yapılırken Asus'un daha yüksek fiyat etiketine sahip olduğu doğru. RAM ve bit gibi değerlere de çok fazla takılma, kullanılan teknolojiler ve yonga verimliliği performansta daha büyük etkenlerdir.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim, yani kendini daha çok kanıtlayan markadan vazgeçme ama bunun birazda şans işi olduğunu unutma demek istedin galiba.

Bilgisayar parçalarında az da olsa şans faktörü de var. Benim arkadaşım 3 yıldır Zotac GTX 660Ti kullanıyor ve kullanmaya da devam ediyor. 1 gün bile servislik olmadı. Zotac kötü marka diye dillere pelesenk oldu mesela, ama sorunsuz yıllardır kullanıyor arkadaşım. Fakat bir sürü yazı okuyoruz forumlarda. ASUS, MSI alıp coil whine ile uğraşan veya performans sorunları yaşayan veya başka sorunlar. Bu nedenle biraz da şans işi. Bilgisayar bileşenleri sektöründe bir nefeste sayarken aklımıza gelen markalardan olan Sapphire, Gigabyte, Zotac gibi markaları da bu kadar yerden yere vurma taraftarı değilim. (y)

@Mustafa35 kesinlikle katılıyorum size. Yukarıda da dediğim gibi sapphire 3850 ekran kartımı tam 6 sene 8 ay sorunsuz kullandım ki, kasadan bir kaç defa gelen traktör motoru gibi sesin sorumlusu kesin bu sapphire'dır diyip, GPU fanına kadar sökmüştüm, bayağı da hor davranmıştım. Sonra anladım ki ses HDD sogutucu fandan geliyormuş:D.Düşünün bu kadar seneye ve hor davranmaya rağmen yaklaşık 7 sene sıkıntı çıkarmadı bana.
Teknoloji şans işidir birazda.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı