PC'de anlık güç kesintisi

hope0234

Hectopat
RAM
Corsair Cmk16Gx4M2D3600C18 16Gb (2X8Gb) Ddr4 3600Mhz
SSD veya HDD modeli
Crucial P2 CT1000P2SSD8 1TB dahili SSD
Ekran kartı
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 6600 Gaming 8 GB GDDR
Anakart
MSI B550M-A PRO AMD AM4 DDR4
İşlemci
AMD RYZEN 5 5600
Son 1 aydır yaşadığım sıkıntıdan bahsedecegim, 5-10 defa yaşanmıştır.

Oyun oynarken, bilgisayar anlık güç kesiyor ve tekrar açılmaya başlıyor. Tabii bu bazen hiç olmuyor bazen 3-4 saat sonra oluyor bazen daha kısa süre de 2 defa peş peşe oldugu da oldu. Ekran kartı güncellemesini yaptım fakat sorun neden kaynaklanıyor? Henüz çözemedim. Yaklaşık 2 ay önce termal macunu yenilemiştim. Kasayı da 1 yıl önce topladım.

Not olarak yazayım.

USB coklayıcı kullanmıyorum o esnada gamepad, kulaklık, mouse, klavye USB girişlerine takılı.

Fan çoklayıcı kullanıyorum aynı anda 5 fan kullanmak için kullandıgım ürün:
Alfais 4354 flexa P5 5 port çıkışlı PWM fan çoklayıcı çoğaltıcı 4 2 pin splitter kablosu.
kasa olarak coucar MX350 mesh almıştım 700W'lık 80+ PSU ile birlikte.

Bir arkadaşım BIOS pili bitmiştir yenileyelim dedi sanırım ilk bunu deneyecegim sonra PSU ve anakart sıkıntılı olabilir diye düşünüyorum. Var mıdır önerisi olan.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS pili ile alakası yok. Çok eğlenceli bir şey söyleyeceğim size. Termal sorunlarınızın olmadığı bir senaryo oluşturalım.

Önerim olan 3 olasılık da elektrikle alakalı.

İlkinde güç kaynağınız gücü kesiyor. Ama kullandığınız parçaların hiçbiri buna neden olmuyor. Güç kaynağınızda bir arıza olasılığı var ve yükte kesme yapıyor.

İkinci ve daha olası gördüğüm durum evinize gelen elektrikte anlık dalgalanmalar oluyor. Bunu bizzat yaşıyorum ondan söylüyorum. O dalgalanmalar, elektrik kesintileri bazen o kadar kısa süreli oluyor ki bilgisayar bunu hissedip kapanırken (ve çoğunda yeniden başlarken) diğer elektronik ve elektrikli cihazlar farkına bile varmıyor. Ben evde birkaç tane UPS kullanıyorum. Saniyeden kısa sürede elektrik kesintisi oluyor. Diğer makineler bunu fark etmiyor bile ama bilgisayarı bağladığım UPS anında alarm vermeye başlıyor. Bu da genelde sizin oyun oynadığınız anlarda size denk geliyor olabilir.

Üçüncü mesele ise ekran kartı sürücüleriniz. 1 aydır problem yaşadığınızı söylüyorsunuz. Ekran kartı sürücünüzü sorun yaşamadığınız 2-3 ay öncesine çevirip deneyin. Bazen sürücü hatalarından ötürü bu sıkıntılar anti güç kesintileri olarak karşınıza çıkabiliyor.

BIOS pili ile alakası yok. Çok eğlenceli bir şey söyleyeceğim size. Termal sorunlarınızın olmadığı bir senaryo oluşturalım.

Önerim olan 3 olasılık da elektrikle alakalı.

İlkinde güç kaynağınız gücü kesiyor. Ama kullandığınız parçaların hiçbiri buna neden olmuyor. Güç kaynağınızda bir arıza olasılığı var ve yükte kesme yapıyor.

İkinci ve daha olası gördüğüm durum evinize gelen elektrikte anlık dalgalanmalar oluyor. Bunu bizzat yaşıyorum ondan söylüyorum. O dalgalanmalar, elektrik kesintileri bazen o kadar kısa süreli oluyor ki bilgisayar bunu hissedip kapanırken (ve çoğunda yeniden başlarken) diğer elektronik ve elektrikli cihazlar farkına bile varmıyor. Ben evde birkaç tane UPS kullanıyorum. Saniyeden kısa sürede elektrik kesintisi oluyor. Diğer makineler bunu fark etmiyor bile ama bilgisayarı bağladığım UPS anında alarm vermeye başlıyor. Bu da genelde sizin oyun oynadığınız anlarda size denk geliyor olabilir.

Üçüncü mesele ise ekran kartı sürücüleriniz. 1 aydır problem yaşadığınızı söylüyorsunuz. Ekran kartı sürücünüzü sorun yaşamadığınız 2-3 ay öncesine çevirip deneyin. Bazen sürücü hatalarından ötürü bu sıkıntılar anti güç kesintileri olarak karşınıza çıkabiliyor.

3. ihtimal için şunu söyleyebilirim normalde belli bir sürümde sabit kalıyordum ekran kartının en stabil çalıştıgı sürüm fakat bu sorun oldugu için güncelledim ama sonrasında da devam etti sorun, o yüzden o oldugunu sanmıyorum. Diger iki madde için nasıl tespit ve çözüm sağlayabilirim? PSU mu değişmek gerekiyor?

3. ihtimal için şunu söyleyebilirim normalde belli bir sürümde sabit kalıyordum ekran kartının en stabil çalıştıgı sürüm fakat bu sorun oldugu için güncelledim ama sonrasında da devam etti sorun, o yüzden o oldugunu sanmıyorum. Diger iki madde için nasıl tespit ve çözüm sağlayabilirim? PSU mu değişmek gerekiyor?
Öncelikle bilgisayar kasanızı başka bir yerde (aynı bina ya da sokak olmayan) bir yere götürüp deneyebilirsiniz. Böylece farklı bir trafodan akım alan elektrik şartlarında sisteminizin durumunu görürsünüz. Eğer kapanma olmazsa sorunun anlık voltaj düşmesi gibi bir şebeke problemi olduğunu düşünebilirsiniz.
Eğer sorun orada da yaşanırsa güç kaynağı değiştirip deneme yapmanız gerekebilir. Ya da ekran kartınızı başka bir sistemde deneyebilirsiniz.
Ekran kartı en çok yükü çeken bileşen olduğu için güç kaynağınızı en çok zorlayan parça oluyor. Karttaki dengesizlik bu durumlara neden olabilir. Ama bu durumun güç kaynağından kaynaklanma durumu da olabilir. İlk aldığım güç kaynağımda kesintiler yaşıyordum. Servise gidip geldilten sonra (bana yanlış psuyu göndermelerine rağmen) problemlerim ortadan kalktı.
Şu anda evimde anlık kesintiler nedeniyle size benzer sorunları yaşıyorum ve bu yüzden kesintisiz güç kaynağı ekledim sisteme ve problem ortadan kalktı.
Maalesef doğru sonuca ulaşmak için denemeler silsilesi yapmanız lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı