PC'de virüs mü var?

1656114697873.png

İyi-kötü sıralaması üstten alta doğru mu bu listede?

Olmadığını söylemedim, örneklendirme yaptım.

İyi bir şey zaten. Normal ev kullanıcıları için Defender yeterli. Eğer Defender'ı bypass edebilecek bir uygulama yürütüyorsanız normal ev kullanıcısı sınıfına girmiyorsunuz zaten.

Trojen>Trojan.
Göz ardı ettiğini kim söyledi? Gerçekten mesajlarımı okumuyorsunuz, şurada yazdığınız şeyi bir mesaj önce ben size belirttim zaten.

Gelin beraber inceleyelim.
Eki Görüntüle 1430802
%99.9 Skor. Nasıl bir skor olmasını bekliyorsunuz daha?

Eki Görüntüle 1430803

Buyrun, önerdiğiniz Kaspersky ile Bitdefender'ın karşılaştırması. Çevrimdışı tarama konusunda dünya lideri olan Bitdefender'ın koruma skoruna yanlış göz attınız sanırım. Çevrimdışı tespit ve koruma skorunda %97.8 ile en iyilerden birisi. Önerdiğiniz Kaspersky'ın ayn testte KSN bağlantısı gittiğinde %78'de takılı kaldığını belirteyim.

Başka bir şeye gerek var mı?
Hocam şu av test ekran görüntüsüne hangi siteden ulaşıyoruz link atar mısınız?
AV-Comparatives yazdım fakat sizin ki gibi kapsamlı bir grafiğe ulaşamadım.

Hocam şu av test ekran görüntüsüne hangi siteden ulaşıyoruz link atar mısınız?
AV-Comparatives yazdım fakat sizin ki gibi kapsamlı bir grafiğe ulaşamadım.

Sadece 2 testin görüntüsünü attım, daha onlarca test var. Açıklamak için bu ikisi yetti.

• BitDefender'ın bu sene ki real world protection da 3 yıldız alan tek uygulama olduğunu da biliyorum ancak Home kullanıcılar için 5.5 bir puanı var önüne gelene tam puan veriyor demişsiniz sonra da aynı sitenin başka scorlarını atmışsınız :D bence olmamış yazdığınız cevap bir düşünün öyle yazın.
  • Başka bir şeye daha gerek var neden 5.5 da kaldığını da açıklayın bir zahmet bir de lütfen artık offline bilgisayar kullanan mı kaldı bizim için... Önemli kıstas Online protectiondır burada %0.01 farkla BitDefender önde gözüküyor evet ancak. D 8 falsa positive ile gerçekten muhteşem ve yeterli bir cevap vermişsiniz.
  • G datayı da önerir misiniz kendisi %99.9 önlüyor 56 fp :d belirtip devamını vermeden değerlendirmek yanlış.
  • Trojan kodlayıcılar göz ardı ediyor mu derken aslında kendi yazdığınız cevabı bilerek kendi mesajınızla cevabınızı size yazdım burada anlamadığımı anlatmışsınız ancak ben size anlatırken galiba parantez açmam gerekecek.
  • Defender'ı bypass edebilecek bir uygulama yürütüyorsanız normal ev kullanıcısı sınıfına girmiyorsunuz zaten demişsiniz indirdiğim uygulama ev kullanıcılarını hedef alan bir uygulamaydı ilegal bir uyguluma olduğu için bunu vermem kural ihlali olur bu sebeple siz bir oyun için kullanılan araç olduğunu anlayın üstelik parantez açıyorum(1 aydır tespit edememişti diyorum bu bypassdan da ötesi. D)
  • Ben Kaspersky'dan örnek verdim siz BitDefender'ın algıladığı bir şeyi Kaspersky algılayamayabilir demişsiniz %0.01 (tespit edilen)farkla evet ama bu ihtimali de göz önünde bulunduruyorsanız falsa postive de Kaspersky'dan 4 kat daha paranoyak olduğunuda göz önünde bulundurmanız gerekir. Ki bu bazı kullanıcılar için sorunlara sebebiyet verebilir (çok fazla uygulama yükleyenler için bunu söylüyorum)
Özet olarak: Değerlendirmeler eksik ve örnekler tutarsız olmuş.
Saatin 4:22 olması vesilesiyle size iyi geceler diliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tarama sonucuna göre evet bilgisayarında virüs var. Tarama bitince sonucun ekran görüntüsünü alıp buraya gönder.
Hocam nasıl tarayacağım? Bu ekran bilgisayarı açınca gelmişti.

Hocam, internetten programı yükledim şuan tarıyor, taramanın çeyreğinde 115 virüslü dosya bulundu diyor. Tarama bitince fotoğraf atarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • BitDefender'ın bu sene ki real world protection da 3 yıldız alan tek uygulama olduğunu da biliyorum ancak Home kullanıcılar için 5.5 bir puanı var önüne gelene tam puan veriyor demişsiniz sonra da aynı sitenin başka scorlarını atmışsınız :D bence olmamış yazdığınız cevap bir düşünün öyle yazın.
Mesajlarımı nasıl okuyorsunuz bilmiyorum ama, attığım test sonuçları AV-Comparatives'e ait, önüne gelene yüksek veriyor dediğim site AV-Test'e ait. Benden ziyade siz bir düşünün tekrar okuyun.
Başka bir şeye daha gerek var neden 5.5 da kaldığını da açıklayın bir zahmet bir de lütfen artık offline bilgisayar kullanan mı kaldı bizim için... Önemli kıstas Online protectiondır burada %0.01 farkla BitDefender önde gözüküyor evet ancak. D 8 falsa positive ile gerçekten muhteşem ve yeterli bir cevap vermişsiniz.
Online korumayı siz sadece ağ bağlantsı olan ev kullanıcıları için mi düşünüyorsunuz? Bugün ms-MSDT 0-day Office RCE açığını kullanarak herhangi bir sistemde şifrelenmiş bir zararlı arşivini indirip, ağ bağlantısını kesebilecek bir komutu yürütmem ardından bu arşivdeki zararlı ile sistemi enfekte etmem birkaç dakikayı alacak bir iş.

Offline bilgisayar kullanan mı kaldı diyorsunuz da, ağ bağlantınızı kesen, ağ sürücünüzü devre dışı bırakabilen bir zararlı ile karşılaştığınızda o Offline tespit oranı olan Bitdefender sizi koruyacak :) .

G datayı da önerir misiniz kendisi %99.9 önlüyor 56 fp :d belirtip devamını vermeden değerlendirmek yanlış.
Şu mesajınızdan sonra pek tartışmaya devam etme gereği duymadım ama, konuyu okuyanları yanlış bilgilendirmemeniz adına devam edeceğim.

Üstte söylediklerinizle çelişiyorsunuz gördüğünüz gibi. G-Data yüksek tespit oranına sahip yüksek bir false-positive oranı ile. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Defender'ın raporunda da %99 tespit oranı ile 0 false-positive göstermişti. Bu durumda piyasadaki tüm AV çözümlerini silip atıyor öyle mi?

• Trojan kodlayıcılar göz ardı ediyor mu derken aslında kendi yazdığınız cevabı bilerek kendi mesajınızla cevabınızı size yazdım burada anlamadığımı anlatmışsınız ancak ben size anlatırken galiba parantez açmam gerekecek.
Lütfen parantez açın, algılama düzeyim düşük olduğu için ek parantezlere ihtiyaç duyuyorum.

• Defender'ı bypass edebilecek bir uygulama yürütüyorsanız normal ev kullanıcısı sınıfına girmiyorsunuz zaten demişsiniz indirdiğim uygulama ev kullanıcılarını hedef alan bir uygulamaydı ilegal bir uyguluma olduğu için bunu vermem kural ihlali olur bu sebeple siz bir oyun için kullanılan araç olduğunu anlayın üstelik parantez açıyorum(1 aydır tespit edememişti diyorum bu bypassdan da ötesi. D)
Kahkaha tufanı. Ev kullanıcısı sınıfına giren birisinin illegal uygulama veya korsan uygulama ile işi olmaz. Sınıfları bilmediğiniz buradan belli. Ev kullanıcısı sınıfına girmiyorsunuz açık şekilde. Korsan ve crack işiyle ilgilenecekseniz profesyonel çözüm kuracaksınız. Kurmazsanız da böyle Defender'ın berbat olduğunu zannedersiniz.

• Ben Kaspersky'dan örnek verdim siz BitDefender'ın algıladığı bir şeyi Kaspersky algılayamayabilir demişsiniz %0.01 (tespit edilen)farkla evet ama bu ihtimali de göz önünde bulunduruyorsanız falsa postive de Kaspersky'dan 4 kat daha paranoyak olduğunuda göz önünde bulundurmanız gerekir. Ki bu bazı kullanıcılar için sorunlara sebebiyet verebilir (çok fazla uygulama yükleyenler için bunu söylüyorum)
Ne dediğinizi siz anladınız mı bilmiyorum ama ben pek anlayamadım. Bitdefender'ın algıladığı bir şeyi Kaspersky algılamayabilir, Kaspersky'ın algıladığı bir şeyi Bitdefender algılamayabilir, ikisinin de algılamadığını ESET algılayabilir, üçünün de algılayamadığını Defender algılayabilir, dördünün de algılayamadığını Avast algılayabilir, beşinin de algılamadığını F-Secure algılayabilir...

Daha nasıl açıklayayım size? Her AV çözümünün veritabanı farklıdır, tespit motoru farklıdır, zararlılara yaklaşım biçimi farklıdır, sezgisel analizi farklıdır, istihbarat ağı farklıdır. Bir AV bir dosyaya zararlı diyorsa diğer AV çözümleri de zararlı diyecek diye bir kaide yok.

Özet olarak: Değerlendirmeler eksik ve örnekler tutarsız olmuş.
Çok daha tutarlı örnekleri ve tam kapsamlı değerlendirmeyi sizden bekliyorum. Söylediklerim bağımsız test kuruluşları tarafından kanıtlanan ve sayfa sayfa rapora dökülmüş veriler. Bu verileri nasıl hala inkar ediyorsunuz aklım almıyor 🙃.

Son düzenleme:
Yüzde
Mesajlarımı nasıl okuyorsunuz bilmiyorum ama, attığım test sonuçları AV-Comparatives'e ait, önüne gelene yüksek veriyor dediğim site AV-Test'e ait. Benden ziyade siz bir düşünün tekrar okuyun.

Online korumayı siz sadece ağ bağlantsı olan ev kullanıcıları için mi düşünüyorsunuz? Bugün ms-MSDT 0-day Office RCE açığını kullanarak herhangi bir sistemde şifrelenmiş bir zararlı arşivini indirip, ağ bağlantısını kesebilecek bir komutu yürütmem ardından bu arşivdeki zararlı ile sistemi enfekte etmem birkaç dakikayı alacak bir iş.

Offline bilgisayar kullanan mı kaldı diyorsunuz da, ağ bağlantınızı kesen, ağ sürücünüzü devre dışı bırakabilen bir zararlı ile karşılaştığınızda o Offline tespit oranı olan Bitdefender sizi koruyacak :) .

Şu mesajınızdan sonra pek tartışmaya devam etme gereği duymadım ama, konuyu okuyanları yanlış bilgilendirmemeniz adına devam edeceğim.

Üstte söylediklerinizle çelişiyorsunuz gördüğünüz gibi. G-Data yüksek tespit oranına sahip yüksek bir false-positive oranı ile. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Defender'ın raporunda da %99 tespit oranı ile 0 false-positive göstermişti. Bu durumda piyasadaki tüm AV çözümlerini silip atıyor öyle mi?

Lütfen parantez açın, algılama düzeyim düşük olduğu için ek parantezlere ihtiyaç duyuyorum.

Kahkaha tufanı. Ev kullanıcısı sınıfına giren birisinin illegal uygulama veya korsan uygulama ile işi olmaz. Sınıfları bilmediğiniz buradan belli. Ev kullanıcısı sınıfına girmiyorsunuz açık şekilde. Korsan ve crack işiyle ilgilenecekseniz profesyonel çözüm kuracaksınız. Kurmazsanız da böyle Defender'ın berbat olduğunu zannedersiniz.

Ne dediğinizi siz anladınız mı bilmiyorum ama ben pek anlayamadım. Bitdefender'ın algıladığı bir şeyi Kaspersky algılamayabilir, Kaspersky'ın algıladığı bir şeyi Bitdefender algılamayabilir, ikisinin de algılamadığını ESET algılayabilir, üçünün de algılayamadığını Defender algılayabilir, dördünün de algılayamadığını Avast algılayabilir, beşinin de algılamadığını F-Secure algılayabilir...

Daha nasıl açıklayayım size? Her AV çözümünün veritabanı farklıdır, tespit motoru farklıdır, zararlılara yaklaşım biçimi farklıdır, sezgisel analizi farklıdır, istihbarat ağı farklıdır. Bir AV bir dosyaya zararlı diyorsa diğer AV çözümleri de zararlı diyecek diye bir kaide yok.

Çok daha tutarlı örnekleri ve tam kapsamlı değerlendirmeyi sizden bekliyorum. Söylediklerim bağımsız test kuruluşları tarafından kanıtlanan ve sayfa sayfa rapora dökülmüş veriler. Bu verileri nasıl hala inkar ediyorsunuz aklım almıyor 🙃.
%99 ile Defender hepsini silip atıyor öyle mi? deyip birde okudum diyorsunuz ya gerçekten çok güldürdünüz beni aklınıza sağlık beyefendi oradaki antivurus testlerini gerçekten okuduğunuza emin misiniz? 17 tane antivrüsten ortalama %99.5 nin üstünde 8 tane antivirüs var ve %99.0 ile defenderı göstermeniz oldukça komik çünkü neredeyse 17 av içinden sonuncu sıralarda kalıyor. Malware protection sekmesinde ise 5 tane falsa alarmı var burada okurken gözlük takmanızı tavsiye ediyorum. Bu nasıl matematiktir beyfendi:D Bu antivirüsü veri tabanıyla övüp devamını söylemediğiniz için bazı kullanıcılar defender da kalmaya devam edecek verdiğiniz bilgilerin devamını getirmeniz lazımdı ilk mesajınızda tekrar belirteyim defender haricinde bitdefenderın son 10 yıl içerisindeki testlerini de biliyorum ancak korsan yazılım indiren bir çok kişinin biliyor musunuz bilmem ***.dll diye bir false positive vakası ile karşı karşıya kalıyorlar burada bazı korsan yazılımlarını virüs olmadığı halde virüs olarak alıglıyor olabileceğinden özellikle şu anki ekonmik tabloda orjinal kullanımının azalacağını tahmin edebiliyorsanız her ihtimalde de değerlendirmemizi yaparken falsa positive oranınıda es geçmemeniz gerekiyor. Yani defender'ın bir şekilde bypass edilebiliyorsa o zaman söylediğinizle çelişmemeniz için offline protectionu yüksek olan bir av önermeniz gerekir çünkü bu bypass için yapılan yazılımların bir standart ev kullanıcısını hedef almayacağını bilemezsiniz(Bir office programında bulunan ekonomik grafik tablosundan da bulaşabilir) Kaspersky ve Bitdefenderın ikisinide severim ancak ben KSC(Daha az paranoyak bir av nin)kullanılmasından yanayım. Ben yazınızı gayet iyi okuyorum siz kendinizle bazı yerlerde çelişiyorsunuz sadece...
Umarım defender standart kullanıcı için yeterli diye yazmazsınız iyi olur çünkü emin olun iyi bir siber güvenlikçi bunun yeterli olduğunu asla söylemez.
Benim av isteyen arkadaşa tavsiyem eğer standart bir kullanıcıysa Avira ve Bitdefender Internet Security
Eğer falsa positive olaylarıyla fazla karşılaşmak istemiyorsa yani ilegal uygulama indirme ihtimali varsa KSC öneriyorum

Umarım defender standart kullanıcı için yeterli diye yazmazsınız iyi olur çünkü emin olun iyi bir siber güvenlikçi bunun yeterli olduğunu asla söylemez.
Mesleğiniz nedir? Bilgi güvenliği alanında mı çalışıyorsunuz?
Malware protection sekmesinde ise 5 tane falsa alarmı var burada okurken gözlük takmanızı tavsiye ediyorum
falsa alarm nedir merak ettim? False-positive kastediyorsunuz diye umuyorum. Bilgi güvenliği alanındaki 30 dakikalık tecrübenize dayanarak yazdığınız bu yazı cidden üzücü. False-positive oranının geçmiş testlerdeki değerlerine bakın, Kaspersky, Bitdefender, ESET gibi liderlerin bile yeri geldiğinde 8-10 adet false-positive gösterdiğini kendiniz görün. Ben gösterdiğimde inkar ediyorsunuz zira.
Bu nasıl matematiktir beyfendi:D
Öğretin o halde matematiği bana. Gördüğünüzde hiyeroglif sanacağınız düzeyde matematik gördüm eğitim hayatım boyunca, hala daha görüyorum.
bazı korsan yazılımlarını virüs olmadığı halde virüs olarak alıglıyor olabileceğinden özellikle şu anki ekonmik tabloda orjinal kullanımının azalacağını tahmin edebiliyorsanız her ihtimalde de değerlendirmemizi yaparken falsa positive oranınıda es geçmemeniz gerekiyor
Şaka gibi gerçekten. Korsan yazılımı savunuyorsunuz göz göre göre. Beni alakadar etmez kimin korsan kullanıp kullanmadığı. Korsan kullanan kişi bu riski göze alıyor zaten. Her yerde bas bas bağırarak söylüyorum korsan yazılımlar kıran kişinin/grubun insafına kalmış yazılımlar. Bir botnet ağında olduğunuza o kadar eminim ki.
Yani defender'ın bir şekilde bypass edilebiliyorsa o zaman söylediğinizle çelişmemeniz için offline protectionu yüksek olan bir av önermeniz gerekir çünkü bu bypass için yapılan yazılımların bir standart ev kullanıcısını hedef almayacağını bilemezsiniz
Hayır ben anlatıyorum, ya okumuyorsunuz tüm yazıyı ya da anlamıyorsunuz. Bakın Defender'ı bypass etmesi amaçlanan yazılımlar, sizin de kullandığınız gibi korsan/sahte/güvenilir kaynaklardan indirilmeyen yazılımlar/komut yürütme dosyaları vs vs.. uzar gider bu liste. Bunları kullanan kişi zaten Defender kullanmamalı, bu bilgi seviyesindeki biri Defender kullanıyorsa onun bilgi güvenliği alanındaki tecrübesinden şüphe ederim. Bilgisayarı güç tuşundan kapattığını bile düşünürüm. Anladınız mı?
Defender standart kullanıcı için yeterlidir. Sektördeki yılları aşkın tecrübeme dayanarak bunu söylüyorum, etrafımdaki meslektaşlarımın da bana katıldığını doğruluyorum. Standart ev kullanıcısının dışına çıkıldığı anda gereken yazılım çeşitliliği artmakta, bunu da belirtiyorum.
Benim av isteyen arkadaşa tavsiyem eğer standart bir kullanıcıysa Avira ve Bitdefender Internet Security
Eğer falsa positive olaylarıyla fazla karşılaşmak istemiyorsa yani ilegal uygulama indirme ihtimali varsa KSC öneriyorum
Evet, muhteşem öneriler. Avira ve Bitdefender arasındaki fark hakkından bihaber olup false-positive'in ne anlama geldiğini bilmeden KSC önermek.
Siz şimdi gidip kurumsal bir hedef alınmış sistem için de AV kurulmasını falan önerirsiniz.

@Silinen üye İhtiyaçlarınızı belirleyin, ona göre çözüm önerisi sunalım. Bilgisayarınızı daha çok ne yapmak için kullanıyorsunuz? Donanımınız nedir? Sistemde yüklü bellek ve CPU nedir? Aynı ağa bağlı birden fazla bilgisayar var mı? OS sürümünüz nedir? Soruları yanıtlarsanız size uygun öneriyi yapalım.

Geri
Yukarı