PC’deki 2 kısa bip sesi ve görüntü gelmeme sorunu

Canary27

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar. Bilgisayarımda garip bir sıkıntı var. Açarken ilk önce kısa bir bip sesi veriyor, ardından bir tane daha kısa bip sesi veriyor. Monitörüme baktığımda ise görüntü elde edemiyorum. Bundan öncesinde gayet sağlıklıydı. Her türlü yazılanı yaptım temizledim, BIOS sıfırladım, RAM'lerdeki oksiti temizledim gibi. Fakat hiç bir türlü iyi sonuç elde edemedim. Sıkıntı hala aynı ve devam ediyor. Bunun çözümü nedir? Nasıl yapacağız? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adım 1: Bilgisayara güç ve ekran hariç bağlı tüm kabloları sökün. Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 2: Varsa ekran kartı sökün. Dahili görüntü bağdaştırıcısına ekran kablosunu takın. (işlemcinizin dahili ekran kartı olduğunu varsayıyorum.) Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 3: Bellekleri söküp geri takmadan sistemi çalıştırın. Ayni hata kodunu alıyrsanız sorun belleklerde olabilir. Tek modülü takın. Sorun devam ediyorsa ayni modülü diğer slota takın. Başka bellek modülü varsa ayni adımları onunla da deneyin. Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 4: Güç kabosunu sökün. BIOS pilini sökün. Anakarta bağlı tüm hdd ve optik sürücü bağlantılarını sökün. Güç kaynağının sadece 24 pin anakart 4/8 pin işlemci güç bağlantısı dışında varsa diğer bağlantılarını(fan, fan kontrolcüsü vs) sökün. Gidip bir çay ya da kahve için. Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 5: İşlemci fanını ve fanın güç kablosunu sökünüz. İşlemciyi sökünüz. Anakartta eğrilmiş pin varlığını inceleyiniz. İşlemciyi tekrardan yerine doğru bir şekilde oturtunuz. Fanını takınız. Fan güç kablosunu doğru şekilde takınız. Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 6: Bir profesyönele sistemi götürünüz.

Not: Adımlarda sistemin POST yapması durumunda parçaları sisteme tek tek takıp çalıştıklarını görerek sistemi toplayınız. Sorunlu parçayı bu noktada tesbit edebilirsiniz. Kolay gelsin.

Adım 1: Bilgisayara güç ve ekran hariç bağlı tüm kabloları sökün. Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 2: Varsa ekran kartı sökün. Dahili görüntü bağdaştırıcısına ekran kablosunu takın. (işlemcinizin dahili ekran kartı olduğunu varsayıyorum.) Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 3: Bellekleri söküp geri takmadan sistemi çalıştırın. Ayni hata kodunu alıyrsanız sorun belleklerde olabilir. Tek modülü takın. Sorun devam ediyorsa ayni modülü diğer slota takın. Başka bellek modülü varsa ayni adımları onunla da deneyin. Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 4: Güç kabosunu sökün. BIOS pilini sökün. Anakarta bağlı tüm hdd ve optik sürücü bağlantılarını sökün. Güç kaynağının sadece 24 pin anakart 4/8 pin işlemci güç bağlantısı dışında varsa diğer bağlantılarını(fan, fan kontrolcüsü vs) sökün. Gidip bir çay ya da kahve için. Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 5: İşlemci fanını ve fanın güç kablosunu sökünüz. İşlemciyi sökünüz. Anakartta eğrilmiş pin varlığını inceleyiniz. İşlemciyi tekrardan yerine doğru bir şekilde oturtunuz. Fanını takınız. Fan güç kablosunu doğru şekilde takınız. Sonuç alınmazsa sonraki adıma geçin.
Adım 6: Bir profesyönele sistemi götürünüz.

Not: Adımlarda sistemin POST yapması durumunda parçaları sisteme tek tek takıp çalıştıklarını görerek sistemi toplayınız. Sorunlu parçayı bu noktada tesbit edebilirsiniz. Kolay gelsin.
Öncelikle yorumun için sağol. PC eski olduğu için ayrıyetten harici ekran kartı bulunmamakta. O yüzden onu uygulayamayacağım. Bir şeyide anlatmayı unutmuşum. Bundan 1 ay öncesinde oyun oynarken ekranda sanki bi anda tüplü tv gibi çizgiler çıktı bi anda gitmişti. Sonra bidada olmadı. 1 ay sonrasında denediğimde bip sesiyle karşılaştım. Ekran kartı olacağındanda şüpheliyim. Ve bellekleri çıkardığımda ise sürekli bi şekilde bip sesi alıyorum.

Tek bellek modülü çözümünü dene. Ardından işlemci çözümünü dene. Onun dışında görmeden, denemeden ek bir öneri getiremeyeceğim.

İşlemcinizi çıkartıp geri oturtacaksınız. İşlemci çıkmış halde sisteme güç gelmeyecektir zaten. Youtube'da pek çok işlemci söküp takma videoları mevcut. Önce onları izleyin. Hazır hissettiğinizde siz de deneyin. Kendinize çok güvenmiyorsanız bence bir bilgisayarcıya götürün.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı