PC'deki 30FPS ile konsollardaki 30FPS aynı mı?

Series x öneririm hem daha güçlü 4k cihaz, hem 1tb ssd mevcut. Üstelik kutulu oyunu bazen uygun fiyata 2. El alabilirsin oynadıktan sonra oyun takası ve satış mümkün. Ama series s te tüm oyunları dijital almak zorundasın sürekli kütüphanede kalacak onlar
Series X'e bütçemin yeteceğini sanmıyorum.
Xbox s s 60 FPS cogu zaman.
Ama görüntü kötü oluyormuş. Kullanıyorsanız performans modunda nasıl bir görüntü var?

30 FPS her yerde 30FPS'dir. PC'de ortalama 30 ama %1'i 15-20 olan görüntüye 30 dediğimiz için kasıyormuş gibi görürsün. Ortalaması 40-45 %1'i 30 olan bir oyunu 30'a sabitlerseniz konsolla birebir aynı akıcılığı verir. Yani PC'de bize kasıyor gelen yer yer düşmeler onları elediğimizde aynı akıcılığı alırsınız. Yoksa konsolun 30'u akıcı gibi bir şey fiziksel olarak imkansız.

Arkadaşlar Xbox Series S alabilirim. Daha önce hiç konsolum olmadı. Merak ettiğim PC'deki gibi 30FPS'de kasan bir görüntü mevcut mu konsollarda? Yoksa optimize mi?

Bende One S var mesela 30 FPS sabit Hitman 3 hiç belli olmuyor fakat PC de mouseyi hızlı hareket ettirdiğin için hissedersin.

Teknik olarak konuyu şöyle anlayabilirsin. 100km/saat bir birimdir. Yani otomobil veya kamyon veya motorsiklet farketmez hepsi aynı hızda gider 100km/saat gösterdiğinde göstergesi. FPS dediğin frame per second kısaltmasıdır. Yani Türkçe olarak saniye başına verdiği kare hızı olarak çevrilir. Saniye başına 30 kare oynatan konsol neyse pc de öyledir değişmez. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta oynanan oyunun 30 fps olarak mı yoksa 60 fps olarak mı optimize edildiğidir. Arkadaşların dediği 30 fps konsolda daha akıcı şeklinde açıklamalar optimizesi 30 fps ye göre yapılmış konsol oyunlarıdır ve onlarda kasma gibi bir şey hissetmezsiniz. Bugün seyrettiğimiz bir çok hd film 29.976 fps değerindedir. Yani 30 kare saniye. Yani 30 fps.
Herhalde hiçbirimiz bu film de kasıyor ya demedik 😀. Bunun sebebi filmin 30 fps ile çekilmiş ve görüntünün o şekilde aktarılmasından dolayıdır. Saygılar.

Her oyunda bile aynı değil. Örneğin rdr2 nin 30 FPS'i yağ gibi olmasa da yine kendisini oynattırırken Cyberpunk'ta akamazsın. Oyunun teknik alt yapısından tut motorundan optimizasyonuna kadar bir işlem bu. Ayrıca konsola özel optimizasyon yapmak kolay olduğundan oradaki 30 FPS ile PC deki aynı değildir. Çünkü bir taraf özel optimizasyonlu.

Her oyunda bile aynı değil. Örneğin RDR2'nin 30 FPS'i yağ gibi olmasa da yine kendisini oynattırırken Cyberpunk'ta akamazsın. Oyunun teknik altyapısından tut motorundan optimizasyonuna kadar bir işlem bu. Ayrıca konsola özel optimizasyon yapmak kolay olduğundan oradaki 30 FPS ile PC'deki aynı değildir. Çünkü bir taraf özel optimizasyonlu.

Cyberpunk'ı kalite modunda 30 FPS oynarken PC 30 FPS'i gibi hissediyorum ancak Starfield ve RDR 2 oynarken 30 FPS'i 45 FPS gibi hissediyorum dediğiniz gibi oyundan oyuna değişiyor gerçekten.

Teknik olarak konuyu şöyle anlayabilirsin. 100km/saat bir birimdir. Yani otomobil veya kamyon veya motosiklet fark etmez hepsi aynı hızda gider 100km/saat gösterdiğinde göstergesi. FPS dediğin frame per second kısaltmasıdır. Yani Türkçe olarak saniye başına verdiği kare hızı olarak çevrilir. Saniye başına 30 kare oynatan konsol neyse PC de öyledir değişmez. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta oynanan oyunun 30 FPS olarak mı yoksa 60 FPS olarak mı optimize edildiğidir. Arkadaşların dediği 30 FPS konsolda daha akıcı şeklinde açıklamalar optimizesi 30 FPS'ye göre yapılmış konsol oyunlarıdır ve onlarda kasma gibi bir şey hissetmezsiniz. Bugün seyrettiğimiz birçok HD film 29.976 FPS değerindedir. Yani 30 kare saniye. Yani 30 FPS.
Herhalde hiçbirimiz bu film de kasıyor ya demedik 😀. Bunun sebebi filmin 30 FPS ile çekilmiş ve görüntünün o şekilde aktarılmasından dolayıdır. Saygılar.

30 FPS 30 FPS'dir zaten ancak aldığımız hissiyat farklı oluyor konsol tarafında sebebini bende bilmiyorum ama kendimde deneyimledim konsol 30 FPS'i daha akıcı hissettiriyor.

Cyberpunk'ı kalite modunda 30 FPS oynarken PC 30 FPS'i gibi hissediyorum ancak Starfield ve RDR 2 oynarken 30 FPS'i 45 FPS gibi hissediyorum dediğiniz gibi oyundan oyuna değişiyor gerçekten.
Bu iş ciddi manada bir tecrübe, sağlam oyun motoru ve o oyun motorunu doğru kullanmasını bilen ekiple olabilecek bir iş. Bethesta'nın özellikle kendi oyun motorları artık grafiksel anlamda eskise de onunla yola devam etme sebebi bu. O oyun motorunu bilen insan gücüne sahip. O motorla onlarca oyun yaptılar. Ama CD Project Red gibi bir firma maalesef o seviyede tecrübeye ve de motor kalitesine sahip değil. Motorlarının çıkardığı işi ciddi manada optimize etmekte aşırı zorlanıyorlar. Withcer 3 güncelleme almamış hali hala günümüz sistemlerinde 60 FPS altına düşe düşe orta ayarlarda çalışırdı. Cyberpunk' ı anlatmaya gerek yok. Dediğim gibi firmanın tecrübesi bu konuda çok önemli. Rock Star bu manada çığır açmış konuda. Mouse çevirirken bile sanki gamepad kullanıyormuşçasına dönüyor. 45 FPS'te sanki oyun daha mı bir güzelleşti diyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı