PC'den PS5'e geçilir mi?

Mantık çok yanlış, aynı kullanım amacıyla alınacak 2 cihazı neden farklı özellikleriyle kıyaslıyorsunuz? Bilgisayar gerektirecek işler bir notebook kullanarak yapılabilir, konsolda da oyun oynanabilir. "oyun konsolu tamamen mantıksız bir şey" okuduğum en komik yorumlardan biri.

Zaten günümüzde çoğu insan için mobilite çok önemli olduğu için işini gücünü masaüstü bilgisayarda yapanların çoğu buna mecbur olan profesyoneller kaldı, geri kalanı MacBook, herhangi bir Ultrabook, herhangi bir notebook veya tablet tercih ediyor. Bir yaşa kadar masaüstü bilgisayar kullanmak ne kadar cazip gelse de ve problem çıkarmasa da çoğu kişi için çok sınırlandırıcı bir çözüm. High-end bilgisayar toplayıp oyun oynayacağım ya da işim için böyle bir sisteme mecburum demeyen birinin masaüstü bilgisayar kullanması için tek bir neden bile yok bu zamanda. Bir high-end bilgisayar fiyatına da hem çok daha konforlu hem de daha verimli çözümler var, all-in-One gibi bir sınırlandırmaya ihtiyaç yok. Globalden bakacak olursak bugün orta-üst seviye bir bilgisayar 1500 dolardan başlarken bu paraya genel kullanım için bir notebook + PS-Xbox-Nintendo konsollarının hepsi alınabiliyor.

"aynı kullanım amacıyla alınacak 2 cihazı neden farklı özellikleriyle kıyaslıyorsunuz?

Sadece oyun oynamak için 15.000TL vermek istiyorsanız buyurun verin. 15.000'e daha çok iş yapabileceğiniz, bir sistem toplayabilirsiniz. Uzun vadede her iş için farklı cihaza ve farklı bir mobiliteye ihtiyaç duyarsanız buna para dayanmaz ve hayatta her şeye para harcamak için çalışırsınız. Oyun için PS5 alayım, film izlemek için notebook alayım, Starbucks için MacBook alayım vs... Uzun vadede cebinizden her zaman daha çok para çıkacaktır. Bir tane cihaz ile çözülecek bir keyfi 3-4 cihaza yaymak tasarruflu değil ve aşırı müsrif bir durum. Tabii sizin keyfinize göre hayatta çalışıp kazanacağınız paranın bir sınırı var bu toplam kazanılacak ömür parasından 15.000TL PS5'e verecekseniz buyurun :) Benlik bir şey yok ben durumumdan memnunum her şeyi yapabiliyorum ve rahatım. Masaüstüyü mutfak masasında toplayıp oynayıp çalıştırıp "mobilite, konfor" yazamazsınız. PS5'e harcayacağınız paranın %30'unu masaüstü ortamınızın konforuna harcadığınızda, dikkatlice seçtiğinizde, PS5'in o sözde keyfini aramazsınız. Ben oyuncu koltuğumla yatarak film izlediğim oluyor yan tutacağında bardak tutucu var diğer yanına ekstra tutacak aldım mısırımı da oraya koyuyorum :D Yani lüzumsuz para harcamaya devam edebilirsiniz.

"aynı kullanım amacıyla alınacak 2 cihazı neden farklı özellikleriyle kıyaslıyorsunuz?

Sadece oyun oynamak için 15.000TL vermek istiyorsanız buyurun verin. 15.000'e daha çok iş yapabileceğiniz, bir sistem toplayabilirsiniz. Uzun vadede her iş için farklı cihaza ve farklı bir mobiliteye ihtiyaç duyarsanız buna para dayanmaz ve hayatta her şeye para harcamak için çalışırsınız. Oyun için PS5 alayım, film izlemek için notebook alayım, Starbucks için MacBook alayım vs... Uzun vadede cebinizden her zaman daha çok para çıkacaktır. Bir tane cihaz ile çözülecek bir keyfi 3-4 cihaza yaymak tasarruflu değil ve aşırı müsrif bir durum. Tabii sizin keyfinize göre hayatta çalışıp kazanacağınız paranın bir sınırı var bu toplam kazanılacak ömür parasından 15.000TL PS5'e verecekseniz buyurun :) Benlik bir şey yok ben durumumdan memnunum her şeyi yapabiliyorum ve rahatım. Masaüstüyü mutfak masasında toplayıp oynayıp çalıştırıp "mobilite, konfor" yazamazsınız. PS5'e harcayacağınız paranın %30'unu masaüstü ortamınızın konforuna harcadığınızda, dikkatlice seçtiğinizde, PS5'in o sözde keyfini aramazsınız. Ben oyuncu koltuğumla yatarak film izlediğim oluyor yan tutacağında bardak tutucu var diğer yanına ekstra tutacak aldım mısırımı da oraya koyuyorum :D Yani lüzumsuz para harcamaya devam edebilirsiniz.
Verdiğiniz 15.000 hem kuruşu kuruşuna değiyor hem oyun oynayabiliyorsunuz hem TV'yi android TV özelliklerine getiriyor sadece kontrolcü bile yeter ayrıca insan zevki için para harcayabilir bu kadar kasmayın ister film izlemek için mac alır ister oyuncu koltuğu alır aksesuar ekler bende sizin oyuncu koltuğunuzu lüzumsuz buldum (sizin açınızdan bakarsam) mısırı kucağınızda tutarak o aksesuar parasına daha iyi bir donanım alabilirsiniz.

Bu yazdıklarınızın hiçbiri "oyun konsolu tamamen mantıksız bir şey" gibi bu kadar genel yazılan saçma bir cümleyi açıklamıyor. Her ihtiyaca hitap eden çözümler başkadır. Benim kafamda masaüstü bilgisayarın kimler tarafından kullanıldığı fikri çevremde olmadığı için pek canlanmıyor ama hemen kullanım senaryosu çıkarabiliyorum mesela. Şahit olduğum kadarıyla işini taşınabilir bilgisayarlarla yapamayan profesyoneller (bunların taşınabilir cihazı da var tabii ki), high-end PC toplayıp grafikli oyun oynamak isteyenler/PC'de online oyun oynayanlar ve bunun için ortamı olanlar.

"Her iş için farklı cihaza ve farklı bir mobiliteye ihtiyaç duyarsanız" o kadar geniş bakılması gereken bir şey değil. Çoğu kesim için ihtiyaç=zorunluluk. İşini gücünü hiç hareket etmeden yapabilen kaç tane iş kaldı, notebook veya tablete ihtiyacı olmayan ne kadar insan kaldı ben onu kestiremiyorum. Kendimden örnek vereceksem benim buna ihtiyaç duymadığım tek zaman aralığı aile evinden çıkana kadardı. Sonrasında mecburiyet olduğu için gaming notebook aldım, üniversite bitince de o hamallıktan da kurtulup daha hafif bir bilgisayar aldım, oyun kısmı da konsola kaldı. Bir adım sonrasındaki evlilik vs. durumlarıyla da yine o tutacak taktırıp oyuncu koltuğunda uzanarak mısır keyfi yaparak tek başına film izleme eventi için bir masaüstü setup kurmak çoğu kişi için mümkün olmayacak :D Kısacası bir yaştan yaştan sonra masaüstü sistem hem mümkün olmuyor, hem de dizüstü bilgisayar bir zorunluluk oluyor.

Aşırı komplike bir alınacaklar listesi değil dizüstü bilgisayar + konsol. Bugün eli yüzü düzgün bir bilgisayar toplayana kadar yakın zamanda Türkiye'de de alınabiliyor "du" (son durumu bilmiyorum). Globalde zaten dediğim gibi konsol denilen şey en ucuza oyun oynatacak aletler olduğu için 3 büyük konsol + notebook alınabiliyor masaüstü bilgisayar yerine.

Konfor anlayışı kısmı da nerede nasıl bir setupla oynanmasıyla ilgili değil, o kısımda yazdığınız mobilitenin zaten konforla da alakası yok. Konfor kısmını 10-12 yıldır masaüstü bilgisayar kullanmamış ve kullanamayan ben kıyas yaparak anlayabiliyorum. Ya da akşam evine gelip belki bütün gün fiziksel ya da masabaşında çalıştıktan sonra tekrar monitör başına geçmeyip gamepadi eline alıp koltuğa geçen herkes anlayacaktır :D Yine de yukarıda yazdıklarım mecburiyet olsa da bu paragraftakiler tamamen kişisel tercih üzerine sayılabilir.

Sadece oyun oynamak için 15bin lira veremeyecek olan insan zaten bunu düşünmemeli bile. Bütçesi kısıtlı olan dediğin gibi yapmalı evet.

Bilgisayarımı satıp PS5 alasım var sizce mantıklı mı yoksa PC devam mı?
Eğer bütçen var ise, bilgisayarını satmani tavsiye etmem. Gündelik hayatta işimize yariyor malesef. Ama telefonda da işimi görüyorum diyorsan ve bütçen kısıtlı ise denenebilir. Bu arada karaborsacilarla dalasmadan elektronik marketlere gidip 0 cihaz almak için ismini yazdir.

Bu yazdıklarınızın hiçbiri "oyun konsolu tamamen mantıksız bir şey" gibi bu kadar genel yazılan saçma bir cümleyi açıklamıyor. Her ihtiyaca hitap eden çözümler başkadır. Benim kafamda masaüstü bilgisayarın kimler tarafından kullanıldığı fikri çevremde olmadığı için pek canlanmıyor ama hemen kullanım senaryosu çıkarabiliyorum mesela. Şahit olduğum kadarıyla işini taşınabilir bilgisayarlarla yapamayan profesyoneller (bunların taşınabilir cihazı da var tabii ki), high-end PC toplayıp grafikli oyun oynamak isteyenler/PC'de Online oyun oynayanlar ve bunun için ortamı olanlar.

"her iş için farklı cihaza ve farklı bir mobiliteye ihtiyaç duyarsanız" o kadar geniş bakılması gereken bir şey değil. Çoğu kesim için ihtiyaç = zorunluluk. İşini gücünü hiç hareket etmeden yapabilen kaç tane iş kaldı, notebook veya tablete ihtiyacı olmayan ne kadar insan kaldı ben onu kestiremiyorum. Kendimden örnek vereceksem benim buna ihtiyaç duymadığım tek zaman aralığı aile evinden çıkana kadardı. Sonrasında mecburiyet olduğu için Gaming notebook aldım, üniversite bitince de o hamallıktan da kurtulup daha hafif bir bilgisayar aldım, oyun kısmı da konsola kaldı. Bir adım sonrasındaki evlilik vs. durumlarıyla da yine o tutacak taktırıp oyuncu koltuğunda uzanarak mısır keyfi yaparak tek başına film izleme Event'i için bir masaüstü setup kurmak çoğu kişi için mümkün olmayacak :D kısacası bir yaştan yaştan sonra masaüstü sistem hem mümkün olmuyor, hem de dizüstü bilgisayar bir zorunluluk oluyor.

Aşırı komplike bir alınacaklar listesi değil dizüstü bilgisayar + konsol. Bugün eli yüzü düzgün bir bilgisayar toplayana kadar yakın zamanda Türkiye'de de alınabiliyor "du" (son durumu bilmiyorum). Globalde zaten dediğim gibi konsol denilen şey en ucuza oyun oynatacak aletler olduğu için 3 büyük konsol + notebook alınabiliyor masaüstü bilgisayar yerine.

Konfor anlayışı kısmı da nerede nasıl bir setupla oynanmasıyla ilgili değil, o kısımda yazdığınız mobilitenin zaten konforla da alakası yok. Konfor kısmını 10-12 yıldır masaüstü bilgisayar kullanmamış ve kullanamayan ben kıyas yaparak anlayabiliyorum. Ya da akşam evine gelip belki bütün gün fiziksel ya da masabaşında çalıştıktan sonra tekrar monitör başına geçmeyip gamepadi eline alıp koltuğa geçen herkes anlayacaktır :D yine de yukarıda yazdıklarım mecburiyet olsa da bu paragraftakiler tamamen kişisel tercih üzerine sayılabilir.

PS5 hiçbir zaman zorunluluk ve ihtiyaç olmadı. Teknoloji özellikle oyun kısmında kimsenin buna ihtiyacı yok. Eskiden böyle bir ihtiyaç mı varmış ki büyükler PS5 PC diye arar oldu? Ne zaman?
+
Ne yani kişi PS5'ini televizyona bağlayıp film izleyebilir fakat bilgisayarını bağlayıp izleyemez mi? Kişi PS5'te yatarak oyun oynayabilir fakat kasasını ya da laptopunu televizyonuna bağlayıp oynayamaz mı?

Takabilir, izleyebilir ve oynayabilir. Ha illa PS5 arıyorum benim cihazım olsun hayatımda kazandığım 3 aylık asgari parasını bağlayacağım, geleceğim için yatırım yapmayacağım. Dolar altın hak getire zaten gelecekte düşünürüz diyorsanız buyurun alın. Daha önceden dediğim gibi hayatta çalışarak kazanacağınız sınırlı bir para var. Bunu ayda +50ktl alan, 23 yaşında olan, yurt dışında çalışan Türkiye'de yaşayan hayatın belli geçim zorluklarını görmüş fakat artık bunlardan bir eser kalmamış bir abiniz/kardeşiniz söylüyor. Bu yazdıklarım %50'si benim fikrim olmakla beraber %50'si ise, yurt dışında katıldığım ünlü bir Event'te bir üniversitenin ekonomi hocası anlatmıştı. Tek işlik çok fazla harcama yapıyoruz diyerek konuşmaya başlamış bunu devam ettirmişti.

Düşük gelirli kişiler gereğinden fazla tek işlik harcama yaptığı için bir türlü ihtiyaç listesini bitiremez tamamlayamaz. Tek çizgide 5 ihtiyacınızı karşılayan (tam olarak olmasa da idare eden) bir iş yoksa ortada almanın da gereği yok. Bazı gereksiz ihtiyaçlarınızı kısarak, genel kullanım amaçlı şeyler alın. Bunlar bir noktada sizi açgözlülüğe karşı koruyabilir.

Alın ya da almayın çok umurumda değil. Ben 15 günde zaten bunu alacak kapasitede bir bireyim. Kendimi geliştirdim fakat 2-3 ayda bunu alan insanlara üzülüyorum. Bu satın alım ise, ülkenin ekonomisinden ziyade %80 kişinin kendi tercihidir. Bu daha da üzücü.

İyi forumlar

PS5 hiçbir zaman zorunluluk ve ihtiyaç olmadı. Teknoloji özellikle oyun kısmında kimsenin buna ihtiyacı yok. Eskiden böyle bir ihtiyaç mı varmış ki büyükler PS5 PC diye arar oldu? Ne zaman?
+
Ne yani kişi PS5'ini televizyona bağlayıp film izleyebilir fakat bilgisayarını bağlayıp izleyemez mi? Kişi PS5'te yatarak oyun oynayabilir fakat kasasını ya da laptopunu televizyonuna bağlayıp oynayamaz mı?

Takabilir, izleyebilir ve oynayabilir. Ha illa PS5 arıyorum benim cihazım olsun hayatımda kazandığım 3 aylık asgari parasını bağlayacağım, geleceğim için yatırım yapmayacağım. Dolar altın hak getire zaten gelecekte düşünürüz diyorsanız buyurun alın. Daha önceden dediğim gibi hayatta çalışarak kazanacağınız sınırlı bir para var. Bunu ayda +50ktl alan, 23 yaşında olan, yurt dışında çalışan Türkiye'de yaşayan hayatın belli geçim zorluklarını görmüş fakat artık bunlardan bir eser kalmamış bir abiniz/kardeşiniz söylüyor. Bu yazdıklarım %50'si benim fikrim olmakla beraber %50'si ise, yurt dışında katıldığım ünlü bir Event'te bir üniversitenin ekonomi hocası anlatmıştı. Tek işlik çok fazla harcama yapıyoruz diyerek konuşmaya başlamış bunu devam ettirmişti.

Düşük gelirli kişiler gereğinden fazla tek işlik harcama yaptığı için bir türlü ihtiyaç listesini bitiremez tamamlayamaz. Tek çizgide 5 ihtiyacınızı karşılayan (tam olarak olmasa da idare eden) bir iş yoksa ortada almanın da gereği yok. Bazı gereksiz ihtiyaçlarınızı kısarak, genel kullanım amaçlı şeyler alın. Bunlar bir noktada sizi açgözlülüğe karşı koruyabilir.

Alın ya da almayın çok umurumda değil. Ben 15 günde zaten bunu alacak kapasitede bir bireyim. Kendimi geliştirdim fakat 2-3 ayda bunu alan insanlara üzülüyorum. Bu satın alım ise, ülkenin ekonomisinden ziyade %80 kişinin kendi tercihidir. Bu daha da üzücü.

İyi forumlar

Konudan çok uzaklaşarak yorum yapmışsınız, hala "oyun konsolu tamamen mantıksız bir şey" tezinin altı dolmadı. Şu yazdıklarınıza bakarsak sizin bu alete ihtiyacım yok diye israf olarak görmeniz bu konsolun gayet de birçok kişi için alınabilitesi olduğu durumunu değiştirmiyor.

Oyun konsolu yıllardır en ucuza AAA oyun oynatabilen cihaz olarak satışa sunulan bir aletken bunun üzerinden alanlara bu kadar ekonomik yaftalarda bulunmak çok acayip. Hele ki bu devirde bir kişinin notebook + oyun konsolu kullandığı bir use case olmasını bu kadar garipsemeniz çok acayip. Mobil çalışan ve oyun oynayan herkesin mecburiyeti bu ya da oyuncu notebooku almak zaten. Ben orada ihtiyaç=zorunluluk derken PS5'ten bahsetmedim zaten, taşınabilir bilgisayarlardan bahsettim o başka bir konunun girişiyken siz PS5'e çekmişsiniz.

Konu sahibinin ekonomik durumunu, çalışma şeklini, oyun tarzını, ihtiyaçlarını vs. bilmeden konsol çok mantıksız diye yorum yaptınız, sonra fikrinizi konulara kadar dayandırdınız. Cevap verdiğim ilk mesajınızda ekonomik hiçbir parametre belirtmeyip direkt PC vs konsol kıyaslamıştınız, ben de buna karşı olarak farklı bir bakıştan yanıt vermiştim. İşin ekonomik tarafına ben karışamam. Ha zaten bu aleti 2-3 ayda alabilen düşük gelirli insanlar ya da öğrenciler vs. çok büyük ihtimalle bu konsolu zaten almıyordur oyun fiyatlarına falan baktıktan sonra orası da ayrı.

Bahsettiğiniz iPhone sendromu henüz Türkiye'de oyunculuğa yansımış durumda değil, dar gelirli bir kimsenin varını yoğunu oyun konsoluna bastığını ben görmedim. Yurtdışında durum zaten böyle değil, oyun konsolu en düşük gelirlinin çoluk çocuğuna rahat rahat aldığı bir alet, ben working student olarak 3 iş günü çalışarak PS5 dijital alabiliyorum mesela. Oyun konsolu en casual insana hitap eden bir alet olduğu için oyun bilgisayarı toplamak daha hardcore oyunculuk gerektiren, daha maliyetli bir hareket. Türkiye için de yakın geçmişe kadar durum buna yakındı ama son zamanlarda değişti.

Son olarak aynı amaca yönelik birden çok eşyaya sahip olmama, genel kullanım amaçlı cihazlar seçme olayı tam olarak öyle değil. Eğer kişi oyun oynamak istiyorsa ve oyun konsolu yeterliyse, aynı zamanda bir bilgisayara da ihtiyacı varsa masaüstü bilgisayar yerine konsol ve dizüstü alması daha mantıklı olabilir. Aynı paralara farklı şekillerde kullanabileceği 2 cihaz demek bu. Bu aç gözlülük falan değil verimliliktir.

İyi forumlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı