Pch diyot nedir?

billmansur

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16
SSD veya HDD modeli
western dijital
Ekran kartı
RTX 2060
Anakart
MSI GF 65 Thin"
İşlemci
intel i7-9750H
Arkadaşlar bilgisayarın bakımlarını yaptım. Kaliteli bir termal macunla işlemci ve ekran kartının macununu değiştirdim. Termal pedleri yine kaliteli bir marka ile değiştirdim. Resimde görüldüğü gibi işlemci sıcaklığım düşük. Ekran kartı da aynı şekilde düşük. Fakat laptopun klavyesine dokunduğumda bir sıcaklık alıyorum. AIDA64 programı üzerinden baktığımda sadece pch diyot diye bir değerin yüksek olduğunu görüyorum ve sanki bilgisaıarın gerçek sıcaklığı bu gibi. Klavyeden ve kasadan 60-70 decelik sıcaklık var gibi hissiyat alıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Pch diyot nedir? Ondan kaynaklı olabilir mi?

Bilgisayar özellikleri:
MSI GF 65 Thin sexr.
Intel(R) Core(tm) i7-9750H CPU @ 2.60GHz 2.60 GHz.
Windows 10 Home 64 Bit.
1,5 TB SSD.
16 GB RAM.
RTX 2060 (6 GB) ekran kartı.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    221,6 KB · Görüntüleme: 21
PCH, Platform Controller Hub demek. Çipset bileşeni yani. Sıcaklık kontrolünü "elle dokundum, sıcak geldi" şeklinde yapmayınız. Hele laptoplarda. Klavye ile bileşenler arasında pek mesafe olmadığı gibi gövde malzemesi de sıcaklığı ilettiği için zaten elle sıcaklık ölçümü yapılması mantıksızken daha da yanıltıcı kanılara varabilirsiniz. İşlemci, ekran kartı gereksiz ısınmıyorsa sorun yok.

PCH, Platform Controller Hub demek. Çipset bileşeni yani. Sıcaklık kontrolünü "elle dokundum, sıcak geldi" şeklinde yapmayınız. Hele laptoplarda. Klavye ile bileşenler arasında pek mesafe olmadığı gibi gövde malzemesi de sıcaklığı ilettiği için zaten elle sıcaklık ölçümü yapılması mantıksızken daha da yanıltıcı kanılara varabilirsiniz. İşlemci, ekran kartı gereksiz ısınmıyorsa sorun yok.
Bu çipset ömrünü doldurmuş, değiştirilmesi gerekiyor olabilir mi? Çünkü bu sıcaklığı hem klavyeden alıyorum hem de batarya ömrünü azaltacağı görüşündeyim. Ayrıca cihaz yük altında iken işlemci 83, ekran kartı 85 dereceleri görüyor. Bu iki parçayı iyi soğuttuğumu düşünüyorum. Fakat yine de sistem sıcaklığının fazla olması farklı bir durum olduğunu göstermiyor mu?

Geri
Yukarı