PCI-e 4.0 vs PCI-e 3.0

PCI-e, yüksek hızlı bir genişleme portudur. Günümüz işlemcileri bilgisayarın geri kalanı ile PCI-e ile haberleşir. Ekran kartları, NVM-e SSD'ler ve chipset aracılığıyla USB, SATA gibi portlara erişim sağlar. PCI-e 1'den 16'ya kadar farklı farklı yol olarak ölçeklendirilebilir.

Sorunuza gelecek olursak PCI-e 4, PCI-e 3'den iki kat daha fazla bant genişliği sağlar yani PCI-e 4.0 eğer 16 hat olarak ayarlanırsa 32 GB/s(256 Gbps) bant genişliği sağlar. PCI-e 3.0'da bu durum 16 GB/s kadardır.

PCI-e SATA gibi ancak çok daha hızlı bir veri yolu. PCI-e sürümleri geriye dönük uyumludur. PCI-e 4.0 bir SSD'in varsa 3.0 portta da kullanabilirsin veya 2.0 bir portta. Anahtar yapısının uyumlu olması yeterlidir. Ayrıca sadece PCI-e sürümleri bağlantının hızını belirlemez bağlı oldukları lane sayısıyla belirlenir. AIDA64 gibi bir yazılımla hangi PCI-e portunda ne bağlı ve kaç lane ile bağlı olduğunu görebilirsin. Örneğin;
WI-FI, ses kartı gibi kartlar da PCI-e slotlarına bağlıdır ama düşük lane sayıları ile.
x1, x2, x4, x8, x16 gibi ifadeler lane sayısını ifade eder.

PCI-e SATA gibi ancak çok daha hızlı bir veri yolu. PCI-e sürümleri geriye dönük uyumludur. PCI-e 4.0 bir SSD'in varsa 3.0 portta da kullanabilirsin veya 2.0 bir portta. Anahtar yapısının uyumlu olması yeterlidir. Ayrıca sadece PCI-e sürümleri bağlantının hızını belirlemez bağlı oldukları lane sayısıyla belirlenir. AIDA64 gibi bir yazılımla hangi PCI-e portunda ne bağlı ve kaç lane ile bağlı olduğunu görebilirsin. Örneğin;
Wi-Fi, ses kartı gibi kartlar da PCI-e slotlarına bağlıdır ama düşük lane sayıları ile.
X1, X2, X4, X8, X16 gibi ifadeler lane sayısını ifade eder.

Ekran kartım MSI RTX 4060 Ti 16 GB Ventus3X bu ekran kartına AM5 olacak şekilde işlemciyle anakart alacağım işlemciye Ryzen 5 7600X e karar verdim hangi anakart önerirsiniz? Veya önerebileceğiniz şu daha iyi dediğiniz işlemci var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam eğer bütçeni de belirtirsen ona göre en uygun şekilde yorum yapabiliriz.

Bütcemi şöyle belirledim, 6-7 bin işlemciye gidiyor 4-5 bin de anakarta gidecek şekilde ayarladım ama 1-2 bin TL fark ile şu işlemci falan daha iyi derseniz güzel olur. Yoksa da 5 7600X almayı düşünüyorum.

Bütcemi şöyle belirledim, 6-7 bin işlemciye gidiyor 4-5 bin de anakarta gidecek şekilde ayarladım ama 1-2 bin TL fark ile şu işlemci falan daha iyi derseniz güzel olur. Yoksa da 5 7600X almayı düşünüyorum.
Özellikle işlemci ağırlıklı oyun oynayıp 360 Hz monitör falan kullanmayacaksanız, ya da 1080p’de değilseniz 7600X gayet iyi bir tercih.

Yardımcı olmayı çok isterdim ancak masaüstü sistemlerden anlamıyorum ek olarak AMD tarafında hiç bilgim yok. Ayrıca o ekran kartında 16GB VRAM olması çok ilginç.

Yardımcı olmayı çok isterdim ancak masaüstü sistemlerden anlamıyorum ek olarak AMD tarafında hiç bilgim yok. Ayrıca o ekran kartında 16 GB VRAM olması çok ilginç.

Niye çok ilginç pek anlamadım. 16 GB normal değil mi sizce bana 16 GB daha iyi dediler ondan aldım.

Özellikle işlemci ağırlıklı oyun oynayıp 360 Hz monitör falan kullanmayacaksanız, ya da 1080P'de değilseniz 7600X gayet iyi bir tercih.

240Hz alabilirim belki ama 1920x1080 de kullanıcan 2K da değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı