PCI Express x4 nedir?

Techmania

Hectopat
Daha fazla  
Araştırdım ancak bir cevap bulamadım. Dell 9020 marka SFF (Small Form Factor) kasa bir bilgisayarım var kasada 2 adet PCI-e slotu var. Biri x4 diğeri x16 ancak anlamadığım bir husus var, kullanım kılavuzunda resimde olduğu gibi belirtmiş bu slotları. Ne anlama geliyor? Yardımcı olabilir misiniz? Ben sanki x4 görünümlü x16 gibi algıladım, böyle bir şey mümkün mü?

PCIe.png
Mainboard.png

Son düzenleyen: Moderatör:
PCIe hattını kullanan ve x4 hızı yeten cihazlar için konulmuş bir soket. Örneğin PCIe SSD, Wi-Fi kartı, Thunderbolt kartı gibi bileşenler için kullanılabilir.

PCIe hattını kullanan ve x4 hızı yeten cihazlar için konulmuş bir soket. Örneğin PCIe SSD, Wi-Fi kartı, Thunderbolt kartı gibi bileşenler için kullanılabilir.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi çok doğru ancak PCIe x16 wired as x4 ne demek onu öğrenmek istiyorum aslında. Yani ben bu sokete LP bir ekran kartı taktığımda tam performans alabilir miyim? Çünkü anakarta baktığımda ben bu soketi fiziksel olarak x4 gibi görüyorum sizin de yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi. Ama kullanım kılavuzunda x4 soketin olmadığı onun da x16 wired as x4 olduğunu söylüyor.
Yani x4 ise Normal PCI express x4'den farkı ne x16 ise normalinden farkı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
x16 soket yerine x4 soket kullanılmış. Yani x16 yerine x4 hattı kadar kablo var tarzında bir anlam çıkıyor. Ekran kartını x16 soketine takmanız gerekiyor.

Konu kapanmıştır anakartta bulunan x4 soketine GTX 1050 ti LP kartımı taktım ve cayır cayır çalıştı teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı