PCIe 2.0 ve PCIe 4.0 arasında ciddi bir fark olur mu?

Canelium

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, RX 6500 XT ekran kartı bildiğiniz gibi PCIe 4.0 soketine sahip ve kartın gerçek performansını ancak bu sokette alabiliriz. Bundan önce RX 570 kartım vardı PCIe 3.0 soketine sahipken PCIe 2.0 soketli anakartımda kullanıyordum ve performans kaybı çok azdı, karttan beklediğim verimi fazlasıyla alıyordum. Peki RX 6500 XT için durum benzer olur mu? Biliyorum bu sefer arada 1 değil 2 nesil fark var elbet ki oyundan oyuna FPS farkı az çok olacak ancak bu ciddi bir fark olur mu? İnternette testler var aynı kart aynı oyun olmasına rağmen birbirlerinden farklı sonuçlar veriyor o yüzden sizin de fikirlerinizi almak istedim.

Evet RX 6500 XT kartında olacaktır çünkü arabirimi PCI-e 4.0 X4 eğer ki 4.0 X16 veya 4.0 X8 olsaydı bu kadar fark etmezdi ama RX 6500 XT de 3.0 ile 4.0 arasındaki fark bile çok fazla.

Anladım hocam, peki bu fiyatta tavsiye ettiğiniz başka kart var mı? GTX 1650 modeli var 200 TL daha aşağıya ama Super versiyonu olmadığı için verdiği performansı düşük.

Malesef, doğru düzgün oynayamazsınız. Oyundan oyuna değişebilir ama.

Malesef, doğru düzgün oynayamazsınız.
Bu siteyi görmüştüm ama verileri çok düşük, sanırım tüm ayarlar her oyunda ultrada çünkü 3.0 ve 4.0 soketlerin performansı internetteki ekran kaydı açık halde çekilmiş (orta-yüksek grafik ayarında) testlerden 20 FPS civarı daha düşük.

Evet hocam elbet FPS düşüşü olacak ama gözle fark edilmeyecek 5,10 FPS kaybı benim için sorun değil, eski kartımdan çok memnundum ancak yandı ve stoğu bulunmuyor. Önerdiğiniz bir model var mı?

Mining olaylarından sonra 2. ele hiç bulaşmak istemiyorum, 0 olarak var mıdır diye düzeltsem daha doğru olur.

4 GB bir kartla çok mining yapılacağını sanmıyorum ki RX580 de olabilir diyelim ancak 1650S de mining yapan adam zarar yapar. Ayrıca doğru ayarda yapılan miningin karta zararı olmaz ancak kişinin nasıl koşullarda yaptığını bilemiyorsun.

Geri
Yukarı