PCIe 4.0 SSD gerekli mi?

aquaporcy

Hectopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus TUF Gaming A15, Ryzen 7 7735HS, RTX 4050 140W, 24 GB 4800 MHz RAM
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Yeni dizüstü bilgisayarımın içinde gelen 512 GB bana yeterli değil bu yüzden 1 TB kapasiteli ek bir SSD almak istiyorum fakat 4.0'a ekstra fazla para verip vermeme konusunda kararsız kaldım. Bilgisayarı oyun ve yazılım işleri için kullanıyorum.

Kioxia Exceria tarzı bir SSD alıp uygun fiyata kapasite yükseltmek istiyordum ama sonra @hakan yaeger'ın SSD listesini incelerken Crucial P5 Plus ve Kingston Fury Renegade modelleri de hoşuma gitti. Sizce bu SSD'lere ekstra para vermek benim kullanımın için değer mi? Bahsettiğim modeller haricinde bana ne önerebilirsiniz?

Anakart 4.0 destekliyor. Bütçem maksimum 2500₺ olabilir. Serin çalışan bir model tercih ederim.

gerekli değil şahsen ben de bütçem fazla iken 970 Evo plus aldım 1700 civarına ama gidipte düşük olsun diye kingston almanızı önermem. SSDnin babası bana göre samsung. PCI4 bence gerek yok diye düşünüyorum ama alacaksanız da Samsung alın.

gerekli değil şahsen ben de bütçem fazla iken 970 Evo plus aldım 1700 civarına ama gidipte düşük olsun diye kingston almanızı önermem. SSDnin babası bana göre samsung. PCI4 bence gerek yok diye düşünüyorum ama alacaksanız da Samsung alın.
Bahsettiğim Kingston modeli konudaki listeye göre oldukça kaliteli bir modelmiş, ben de Samsung almak isterim ama o parayı vermem zor maalesef.

O zaman Samsung 970 Evo Plus alın, 3500mb/s hızları da gayet işinizi görecektir
Teşekkür ederim hocam yorumunuzu dikkate alacağım ama listedeki duruma göre Kingston Fury Renegade almamak saçma gibi duruyor. Biraz daha fikir almak istiyorum bu yüzden.

@Berk2290 Samsung 970 Evo Plus'a karar verdim hocam dediğin gibi, sipariş ettim umarım beni üzmez.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam yorumunuzu dikkate alacağım ama listedeki duruma göre Kingston Fury Renegade almamak saçma gibi duruyor. Biraz daha fikir almak istiyorum bu yüzden.

@Berk2290 Samsung 970 Evo Plus'a karar verdim hocam dediğin gibi, sipariş ettim umarım beni üzmez.
yorumlarınızı bekliyoruz o halde takınca.

Eğer 2500 TL bütçede KC3000 / Renegade almayıpta 970 Evo aldıysanız hata ettiniz çünkü bu iki SSD'de Evo'dan kat ve kat daha iyi ve daha performanslılar.

Eğer 2500 TL bütçede KC3000 / Renegade almayıpta 970 Evo aldıysanız hata ettiniz çünkü bu iki SSD'de Evo'dan kat ve kat daha iyi ve daha performanslılar.
Exceria almak yerine WD SN570'e çıktım ardından 970 Evo Plus'a çıktım. 400-500₺ daha verebilir miydim? Evet verebilirdim ama muhtemelen hiç işime yaramayacak bir hız için para vermiş olacaktım. Ben bu tercihimle 2000₺ seviyesine çıkıp Samsung SSD kalitesini tercih etmek istedim.

Exceria almak yerine WD SN570'e çıktım ardından 970 Evo Plus'a çıktım. 400-500₺ daha verebilir miydim? Evet verebilirdim ama muhtemelen hiç işime yaramayacak bir hız için para vermiş olacaktım. Ben bu tercihimle 2000₺ seviyesine çıkıp Samsung SSD kalitesini tercih etmek istedim.
Olay sadece hız değil ki kalite olarak ta KC3000 ve Renegade ön planda Samsung'tan ve KC3000 geçen hafta indirime girmişti 1700 TL civarındaydı tabi tercih sizin hayırlı olsun.

Exceria almak yerine WD SN570'e çıktım ardından 970 EVO Plus'a çıktım. 400-500₺ daha verebilir miydim? Evet verebilirdim ama muhtemelen hiç işime yaramayacak bir hız için para vermiş olacaktım. Ben bu tercihimle 2000₺ seviyesine çıkıp Samsung SSD kalitesini tercih etmek istedim.

SSD yıllarca kullanılan bir ürün 2X daha hızlısını almak varken hata yaptınız. Ek olarak KC3000 ve Fury Renegade çok sağlam SSD'ler.

Geri
Yukarı