Çözüldü PC'ye dokununca elektrik çarpıyor ve PC yeniden başlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hsynxx

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta yazdığım gibi her şey sabah PC'yi açıyorum sonra PC'nin başına gelip kulaklığımı alırken elim PC'nin kasasına temas ediyor ve elektrik çarpıyor ufak bir şey ama PC kapanıyor ve yeniden başlıyor 2 gündür ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum yani sizce neden olabilir parçalara bir zararı var mıdır?

Çözüm
Eğer kasayla temas ettiğinde oluyorsa elektrik kaçağı vardır ve eğer bu parçalara gelirse bir süre sonra çok zararın olur yeniden başlamasının sebebi ekran kartının kendini korumaya almasıdır diye düşünüyorum kendine dikkat et eğer çok fazla kasayla temas edip elektrik çarparsa sağlık sorunlarına yol açabilir dikkat et ve kasana bir baktırmanı öneririm.

Tamam teşekkürler. Ekran gidiyor, ışıklar sönüyor ve bir daha açılıyor. Ve sadece 1 defa oluyor, onun dışında olmuyor.
Sorunu çözdüm, hepinize teşekkürler. Sorun 3'lü prizdeymiş.
Diğer parçalara zarar vereceğini sanmıyorum fakat çarpılma riskiniz var. Topraklamanız yoksa gayet normal bir durum. Topraklama olan ve akım korumalı priz kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Statik elektrik oluyor muhtemelen, topraklamada sorun olabilir. Sorun yok diyor iseniz, anakartınızda kısa devre yapan bir yer var mı kontrol edin. Burada da sorun yok ise sorun PSU`da yüksek ihtimal.

Hocam, statik elektrik var. Sizde de olabilir. Kendiniz için yapabileceğiniz, çıplak elle toprağa dokunmak ve atmak. PC içinse, fişten çekip açma tuşuna basarak atmak. Kullanılan priz topraklı mı? Emin olun.

Arkadaşlar başlıkta yazdığım gibi her şey sabah PC'yi açıyorum sonra PC'nin başına gelip kulaklığımı alırken elim PC'nin kasasına temas ediyor ve elektrik çarpıyor ufak bir şey ama PC kapanıyor ve yeniden başlıyor 2 gündür ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum yani sizce neden olabilir parçalara bir zararı var mıdır?
Muhtemelen topraklama ile alakalı evinizde topraklama hattı var mı?, 3lü priz kullanıyorsanız topraklaması çıkmış olabilir, prizden topraklama çıkmış olabilir, PSU içerisinde topraklama çıkmış olabilir gibi gibi bir çok sebebi olabilir. Kapanma konusunda muhtemelen siz dokununca kısa devre oluyor ondan kapanıyordur bir kontrol edin yoksa bileşenler zarar görebilir.

Muhtemelen kasa PSU kablosunun koruması soyulmuş ve o kablo kasaya temas ediyor.
Kasayı toplama aldıysan PSU'yu garantiye gönder süre bitmeden.
Hiçbir donanıma zarar vermez.
Arkadaşların dediği gibi statik elektrikte olabilir.

Sanırım anakartı yükseltme vidaları olmadan bir şekilde taktınız ve anakartın arka yüzeyi kasaya temas ediyor ya da PSU da ucu açık bir kablo kasaya değiyor.

Muhtemelen topraklama ile alakalı evinizde topraklama hattı var mı? 3'lü priz kullanıyorsanız topraklaması çıkmış olabilir, prizden topraklama çıkmış olabilir, PSU içerisinde topraklama çıkmış olabilir gibi gibi birçok sebebi olabilir. Kapanma konusunda muhtemelen siz dokununca kısa devre oluyor ondan kapanıyordur bir kontrol edin yoksa bileşenler zarar görebilir.

Evet 3'lü priz.
Sanırım anakartı yükseltme vidaları olmadan bir şekilde taktınız ve anakartın arka yüzeyi kasaya temas ediyor ya da PSU da ucu açık bir kablo kasaya değiyor.

Ben kasayı GameGaraj'dan aldım kasa hazır halde geldi ama bilemiyorum bir prizi değiştirip deneyeceğim.

Geri
Yukarı