PDF'li şüpheli Prime maili

O seçenekleri bulamadım.
Bu linkten destek alabilirsin hocam. Bir daha böyle şüphelendiğinizde öncelikle domain adresine bakın. Eğer domain adresi güvenilir geldiyse SPF, DKIM ve DMARC kayıtlarına bakın. Bunlara mxtoolbox sitesi ile bakabilirsiniz. Eğer bunlar da tamamse gönderilen linki urlscan.io adresinde açtırın ve siteye bakın, Redirect falan var mı diye. Eğer bu da tamamsa gönderilen ekteki dosyayı sandbox dediğimiz çözümlerde any.run ve hybrid-analysis bulabileceğiniz en iyi ücretsiz servisler. Buralarda tarattığınızda olağan dışı bir hareket (enteresan bir IP ile iletişim kurması, persistence kendini sistemde kalıcı hala getirmesi için başlattığı aktivitelere (Regedit üzerinde değişiklik, görev zamanlayıcısı ile görev oluşturma gibi) dikkat etmeniz gerekiyor.

Dosyayı yüklemeyin, yüklemeye çalışırken makro devreye sokabilirsiniz. Açıkça phishing gibi duruyor. Güncel PDF tetiklemesine sahip bir zero day yok diye biliyorum, ancak riske atmayın.

Dosyayı yüklemeyin, yüklemeye çalışırken makro devreye sokabilirsiniz. Açıkça phishing gibi duruyor. Güncel PDF tetiklemesine sahip bir zero day yok diye biliyorum, ancak riske atmayın.
Hocam 0-day vardır ama yayınlanmamıştır :) Ben olsam 0-day bulsam public'e yaymam onu exploit.in sitesinde hesabımda binlerce dolara satarım yani :)

Hocam 0-day vardır ama yayınlanmamıştır :) Ben olsam 0-day bulsam public'e yaymam onu exploit.in sitesinde hesabımda binlerce dolara satarım yani :)
Mutlaka ortaya çıkacak, hep zero day olarak kalmaz bu açıklar. Sadece bir kullanıcının dahi etkilenmesi yeterli. Özellikle rapor toplayan bir güvenlik yazılımı varsa sistem izleyicisi bu konuda iş görecektir.

Mutlaka ortaya çıkacak, hep zero day olarak kalmaz bu açıklar. Sadece bir kullanıcının dahi etkilenmesi yeterli. Özellikle rapor toplayan bir güvenlik yazılımı varsa sistem izleyicisi bu konuda iş görecektir.
Tabii ki ortaya çıkacak ama bazen neredeyse 1 yılı alabiliyor. Mesela bu örnekte 10 ay sömürmüşler zafiyeti

Bana da gelmiş ve anlık gelen dalgınlıkla pdfi açtım hocam ama bilgisayarıma indirmedim direk bastığım gibi açıldı bi sorun yaşar mıyım? artı olarak yaşarsam nasıl kurtulabilirim

Geri
Yukarı