Pegasus Uçağı Pistten Çıktı

Katılıyorum. Biraz takkeyi önüne koyup düşünmeleri gerekiyor artık. Üst üste çuvallamalar göze batıyor artık.
Bir sitede uçak pilotlarının Sabiha Havalimanı'nın pistinin bozuk olduğunu duymuştum. Hava şartlarıyla da birleşince durumun gerçekleşme ihtimali artmış olabilir.

Bir sitede uçak pilotlarının Sabiha Havalimanı'nın pistinin bozuk olduğunu duymuştum. Hava şartlarıyla da birleşince durumun gerçekleşme ihtimali artmış olabilir.
Aslında aksine özellikle Sabiha Gökçen havalimanı konum ve pistini severler, rahattır çünkü. Tek derdi tek pist olması ve sıra beklemek zorunda olmaktır. Ama doğru da olabilir belki son zamanlarda şikayetler de artmış olabilir.

@BERWAR uçak nasıl parçalanır diye sormuştun. Yeni bir video buldum, pistten fırladıktan sonra çakılma anı. Biraz kötü görüntü ama çarpmanın şiddetini görebilirsin.

@painkiller Babam pilot ve hosteslerin servisini yapıyor, daha önce söylemiştim. Babamın dediğine göre Pegasus, Pendik-Kadıköy minibüs hattı kafasında çalışıyormuş. Doğru mudur?
Evet söylemiştin hatırlıyorum. Bu konuda konuşmam pek doğru olmaz maalesef. Ama “Köy Dolmuşu” veya “Uçan Metro Turizm” olarak adlandıranlar çok var sosyal medyada ve yolcular arasında.

Aslında aksine özellikle Sabiha Gökçen havalimanı konum ve pistini severler, rahattır çünkü. Tek derdi tek pist olması ve sıra beklemek zorunda olmaktır. Ama doğru da olabilir belki son zamanlarda şikayetler de artmış olabilir.
Bir haber sitesinde de başka bir uçaktaki pilot Sabiha'ya inmekten son anda vazgeçerek başka yere iniş yapmış.

Bir haber sitesinde de başka bir uçaktaki pilot Sabiha'ya inmekten son anda vazgeçerek başka yere iniş yapmış.
Bu kazanın olduğu gün önlerindeki iki uçak ve onlardan bir önceki uçak da pas geçme talebinde bulunmuş. 15kt. üzeri kuyruk rüzgarı rapor edilir ve pilota bırakılır iniş seçeneği. 600 ft. altında 34kt.'a varan kuyruk rüzgarı rapor edilmiş. En mantıklı seçenek pas geçmekti ama hatalı olan kararı vermiş bence pilotlar.

Bu kazanın olduğu gün önlerindeki iki uçak ve onlardan bir önceki uçak da pas geçme talebinde bulunmuş. 15kt. üzeri kuyruk rüzgarı rapor edilir ve pilota bırakılır iniş seçeneği. 600 ft. altında 34kt.'a varan kuyruk rüzgarı rapor edilmiş. En mantıklı seçenek pas geçmekti ama hatalı olan kararı vermiş bence pilotlar.
Hatanın pilotta olduğu yüksek bir ihtimal. Fakat felsefem gereği ön yargıya kapılmamak lazım. Araştırılıyor. Bakacağız...

Önceki 2 uçak pas geçmiş, kule durumu raporlamış, rüzgar hızı idealin 2 katının da üzerinde, Flight Radar verileri "doğruysa" pist başında yükseklik 250-300 metre, bu yüksekliği de 6-7 saniye gibi akla mantığa sığmayacak bir sürede yemiş, pilot pistin son çeyreğinde tekerlek koymuş ve pist bitiminde hız 130 km/s gibi korkunç bir düzeyde. Eğer bu veriler doğruysa ve uçakta mekanik bir sorun ortaya çıkarılmazsa birincil suçluların pilotlar olduğu görünüyor. Uçak kazalarının inanılmaz büyük bir çoğunluğunun insan hatası olması ve bu kazada da verilerin bunu göstermesi pilotlar için bir ön yargı oluşturması normal. Kaza raporu tamamlanınca hepimiz kesin nedenlerini okuyacağız zaten.

Bu verilerin doğru olduğunu kabul edersek pilotların birincil hatalı oldukları ortada, peki bunda sadece pilotlar mı suçlu? Bu soruşturmada Pegasus'un divert ve pas işlemleri için pilotlara yapması muhtemel olan yaptırımların da incelenmesi gerekiyor. Başka bir iddiaya göre de uçakta iniş sırasında 1 tonun bile altında yakıt kaldığı söyleniyor, doğruluğunu bilmiyoruz. (Yalanlandıysa gözümden kaçmış) Doğruysa bu da ayrı bir soruşturma konusu olur çünkü rotalar arası uçuşlarda uçaklara divert ve pas durumları için ekstra yakıt konulur.

Yanlış seçimler, şirket politikası ya da birilerinin hataları yüzünden gene insanlar hayatını kaybetti. Bu durum şirket politikası yüzünden olmuşsa Pegasus'a olabilecek en ağır yaptırımın yapılması gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı