Peltier ile soğutucu yapmak mantıklı mı?

şahıs

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ryzen 5 1600 Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4 Asus rx 550 4gb gigabyte b450m -h wd10ezex , suv400s37240g
Meslek
öğrenci
Peltier ile hem işlemci hem de ekran kartına birer soğutucu yapmayı düşünüyorum sizce ne kadar iyi olur?

Peltier çok güç tüketiyor hem de peltierin diğer yüzünü de soğutman gerekecek. Zaten mantıklı olsa piyasada olurdu uğraşma hiç bende onu düşündüm zamanında ama zarar ettiğini fark ettim.

Peltier ile suyu soğutup sistemi bu şekilde yaparsan fayda eder yoksa başka türlü olmaz dersem yalan olmaz. Prensip peltier suyu soğutacak soğuyan su da işlemciyi soğutacak bu şekilde elbette olağanüstü bir sıvı soğutma olacağını garanti ederim. Yalnız bir tane peltier ile de bu iş olmaz peltier sayısı fazla olması gerekir bu da, elektrik farurana yansıyacak. Dediğim şekilde peltierli bir sıvı soğutmanın üzeri yok. Alternatif olarak radyatörlü bir sıvı soğutma da fena olmaz.

Peltier ile suyu soğutup sistemi bu şekilde yaparsan fayda eder yoksa başka türlü olmaz dersem yalan olmaz. Prensip peltier suyu soğutacak soğuyan su da işlemciyi soğutacak bu şekilde elbette olağanüstü bir sıvı soğutma olacağını garanti ederim. Yalnız bir tane peltier ile de bu iş olmaz peltier sayısı fazla olması gerekir bu da, elektrik farurana yansıyacak. Dediğim şekilde peltierli bir sıvı soğutmanın üzeri yok. Alternatif olarak radyatörlü bir sıvı soğutma da fena olmaz.

Yeni bir konu açmıştım fikrimin tamamını anlatan orada da sizin dediğiniz gibi su ile ve radyatörde olacak işlemciden gelen su radyatörden geçerek soğuyacak ve ardından peltierden geçecek böylece daha iyi performans verecek.

Yeni bir konu açmıştım fikrimin tamamını anlatan orada da sizin dediğiniz gibi su ile ve radyatörde olacak işlemciden gelen su radyatörden geçerek soğuyacak ve ardından peltierden geçecek böylece daha iyi performans verecek.

Uzun süredir platformda yani bura da yoktum, işin özü hayır, bu da yanlış bir tespit soğuyan bir su işlemciden sonra radyatöre oradan peltiere gelmesi bu şekilde devirdaim olması da performans bakımından fayda sağlamaz. Peltier ile radyatörün seri şekilde çalışması performans açısından pek yarar sağlamaz. Radyatör soğuyan suyu ısıtır ısınan suyu ise ortam sıcaklığına döndürmeye çalışır. Kim size bilgi vermişse sanırım test ederek ve yaparak bilgi vermemiş. Kısacası, sadece peltier ile ya da radyatör ile işlemciyi soğutmak daha doğru, daha uygun olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı