Penetration dağıtımlar GNU/Linux'un alt bölümüne alınsın mı?

Penetration, Hacking amaçlı dağıtımlar GNU/Linux'un alt bölümüne alınsın mı?

• Alınsın

Oy: 17 70,8%
  • Alınmasın

Oy: 7 29,2%

• Oy verenlerin toplamı
    24
Sonuç olarak bunların hepsi GNU/Linux dağıtımı dostum farkları yok ki.

Diğer dağıtımlar kendi aralarında farklı kategorilere ayrılmış olsa da hepsinin temel felsefesi aynıdır ama hacking dağıtımların amacı diğerleriyle ayrılır.
Diğer dağıtımlar şeffaflığı temel alır, Hacking dağıtımlar ise anonimliği yani gizliliği hedef alır.
Bu kadar farka fark yok demek pes doğrusu.

Diğer dağıtımlar kendi aralarında farklı kategorilere ayrılmış olsa da hepsinin temel felsefesi aynıdır ama hacking dağıtımların amacı diğerleriyle ayrılır.
Diğer dağıtımlar şeffaflığı temel alır, Hacking dağıtımlar ise anonimliği yani gizliliği hedef alır.
Bu kadar farka fark yok demek pes doğrusu.
Ben de diyorum ki, bu kadar farklılık diğer dağıtımlar arasında da var. CentOS ile Xubuntu aynı şeyi hedeflemez. RHEL ile Linux Mint aynı şeyi hedeflemez. Benim fikrim bu yönde, sizin fikrinize de saygım var. Oylardan da görülüyor ki sizin gibi düşünen daha fazla kullanıcı var forumda, o yüzden sıkıntı yok :)

Dağıtımın kendisiyle alakalı konuların GNU/Linux bölümünde olması gerekir. Sızma, güvenlik testleri, araçları vb. konularda siber güvenlik ile alakalı bir konuda olması lazım. Bu dağıtımları ayırmak mantıklı değil. Belki alt kategoriler olabilir. Sunucu, siber güvenlik, son kullanıcı veya gündelik gibi ama bence gerek yok.

Bir alt bölümde olmazsa dahi Gençleri etkiliyor, dolaylı olarak reklamı oluyor, GNU/Linux denince Kali-Parrot zanedenler bile çok.
Bu durum GNU/Linux'un kendi temel anlayışına zarar veriyor, yanlış algı oluşturuyor.
Yani isterse alt bölüm olmasın ama GNU/Linux bölümüne yakışmıyor, ben şahsen rahatsız oluyorum.
Yeni bir konu açın. Anketin başlığı "Kali Linux kullanmaya başlamanızı sağlayan neydi" tarzı bir soru olabilir. Gelen cevapların bir çoğunun, "Youtube hacking videolarından gördüm" olacağından şüphem yok. Bu bir genellemedir tabii ki fakat, GNU/Linux dünyasına yeni girmiş kullanıcılar böyle konu başlıklarından etkilenerek bir dağıtıma başlamaz.

Yeni bir konu açın. Anketin başlığı "Kali Linux kullanmaya başlamanızı sağlayan neydi" tarzı bir soru olabilir. Gelen cevapların bir çoğunun, "Youtube hacking videolarından gördüm" olacağından şüphem yok. Bu bir genellemedir tabii ki fakat, GNU/Linux dünyasına yeni girmiş kullanıcılar böyle konu başlıklarından etkilenerek bir dağıtıma başlamaz.
İşte asıl sorun da bu, kullanıcı topluluğu sebebiyle bir GNU/Linux dağıtımını dışlıyorsunuz (daha uygun bir kelime bulamadım). Bu yanlış, ülkemizde Kali Linux kullanan kullanıcıların birçoğu işten anlamayan çoluk çocuk bu maalesef doğru. Ancak bu durum o Linux dağıtımını apayrı bir işletim sistemi haline getirmiyor.

Yukardaki arkadaşa da bunu söyleyecektim, Kali Linux'un kullanıcı topluluğu sebebiyle böyle düşünüyorsunuz siz. Açıkçası ben de Kali Linux kullanan kullanıcılardan hazetmiyorum, başlıkta Kali ismini gördüğüm konuları okumuyorum bile ama sırf bu sebeple diğer dağıtımlardan ayırmak ne kadar doğru bilemiyorum.

Bence haklısın.
İşte asıl sorun da bu, kullanıcı topluluğu sebebiyle bir GNU/Linux dağıtımını dışlıyorsunuz (daha uygun bir kelime bulamadım). Bu yanlış, ülkemizde Kali Linux kullanan kullanıcıların birçoğu işten anlamayan çoluk çocuk bu maalesef doğru. Ancak bu durum o Linux dağıtımını apayrı bir işletim sistemi haline getirmiyor.

Yukardaki arkadaşa da bunu söyleyecektim, Kali Linux'un kullanıcı topluluğu sebebiyle böyle düşünüyorsunuz siz. Açıkçası ben de Kali Linux kullanan kullanıcılardan hazetmiyorum, başlıkta Kali ismini gördüğüm konuları okumuyorum bile ama sırf bu sebeple diğer dağıtımlardan ayırmak ne kadar doğru bilemiyorum.
Dostum felsefesi uyuşmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı