Pentesting yapmak için Kali kurulur mu?

gnuginar

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. İleride siber güvenlik gibi bir bölüm okumayı düşünüyorum. Bu yüzden şimdiden kendi üzerimde pentest testleri yapmak istiyorum. Bunun için Kali kurmayı düşünüyorum. Sizce kurmalı mıyım? Ek olarak kurarsam İngilizce mi kurmalıyım?

Arkadaşlar merhaba. İleride siber güvenlik gibi bir bölüm okumayı düşünüyorum. Bu yüzden şimdiden kendi üzerimde pentest testleri yapmak istiyorum. Bunun için Kali kurmayı düşünüyorum. Sizce kurmalı mıyım? Ek olarak kurarsam İngilizce mi kurmalıyım?
Parrot veya Kali Pentesting için uygun. Dil fark etmez ama İngilizce daha mantıklı.

Kali yi ilk önce sanal makinede dene beğenirsen geç ya da çift işletim sistemi kur biliyorsun Kali günlük işler için uygun değil.

GNU/Linux kullanmayi ogrenmeden Kali ile baslaman hata olur. Ubuntu tabanli bir dagitim ile baslayip ileride gecmen daha dogru olur.
1639690843885.png

Zaten Linux kullanıyor arkadaş.

Bunlara girecekseniz minimum orta seviye siber güvenlik bilgisi, temel düzeyde Python bilgisi, temel seviyede İngilizce bilmeniz gerekiyor. Ayrıca şu kursu tavsiye ederim.

Kali kurman gerekmiyor, araclari kendin herhangi bir dagitima kurabilirsin.
Araclarin cogu zaten github uzerinde yayinlaniyor, oradan kaynak kodunu alip derleyebilirsin.

Bu arada Siber Guvenlik bolumunde okuyorum, sana tavsiyem ilk once temel network bilgisine sahip ol, internetin nasil calistigini, protokollerin ne ise yaradigini, port kullanimini vs. gibi konulari ogren. Ondan sonra araclarla hasir nesir olabilirsin.

Bu arada Siber Guvenlik bolumunde okuyorum, sana tavsiyem ilk once temel network bilgisine sahip ol, internetin nasil calistigini, protokollerin ne ise yaradigini, port kullanimini vs. gibi konulari ogren. Ondan sonra araclarla hasir nesir olabilirsin.
Bunlar için önerdiğiniz bir kaynak var mı? Kitap olur doküman olur makale olur hiç fark etmez.

Temel network icin TryHackMe sitesini onerebilirim.
O siteyi daha önce Hacking challange'lar için kullanmaya çalışmıştım ama browser'a gömülü sanal makineleri bende çalışmıyordu. Network öğrettiklerini bilmiyordum sizden öğrenmiş oldum, sağ olun.

Geri
Yukarı