Pentium D 9XX serisi "cmpxchg16b" destekliyor mu?

DenBay Tech

Hectopat
Makaleler
5
Arkadaşlar, elimde eski bir masaüstü sistem var. Özel Sony OEM Asus P5LP anakarta sahibim. Mevcut işlemcim Pentium D 820 Smithfield 2.8 GHz ve Windows 8.1'den sonrasını cmpxchg16b komut seti eksikliği yüzünden kuramıyorum. Bilgisayarıma Core 2 Duo E4700 takmayı denedim fakat VRM farklı olduğu için çalışmadı. Maksimum alternatiflerim Pentium D 9XX serisi. İşlemcimi sizce kalkıp Pentium D 935 3.2 GHz Presler'e yükseltsem cmpxchg16b'dan faydalanabilir miyim?

Yani 8.1'den sonraki 64 bit sürümler çalışır mı?

(NOT! Kimse sistemi eski olduğu için kötülemesin zira bu forumu bilgisayarıma hakaret edilmesi için açmadım.)
Teşekkürler.

Forumda kimse kimseyi ezemez. Bu işlemciler birer efsanedir, kendim de kullandım.

Soruya gelecek olursak, maalesef ki D işlemcilerin tamamı 32 Bit komut satırına sahip. Anakartın destek listesinde E6600 görüyorum, bu işlemciyi alırsanız Win10 64 Bit kurabilirsiniz.

Bu forumu acmadan once bir tane video izlemistim. Dell Optiplex Pentium D 820 sisteme Windows 11 kuruyordu. Aslinda videoda CPU degisikligi yapmasindan kaynakli bu forumu actim. Pentium D 820 (Smithfield 90nm) CPU'yu alip yerine Pentium D 950 (Presler 65nm) takiyordu ve kurulum yapabiliyordu.

Biliyorum SSSE3 yok ama Windows 7 64 bit cihazda sorunsuz. Videoya gore Windows 8.1'den sonrasinda cmpxchg16b istenmeye baslamis ve bu yuzden kurulum yapamiyoruz. =

Tam videoyu ararken bu Technopat forumunu buldum : Windows 11 - Pentium D 925 Başarılı kurulum

Pentium D 935 alacagim karar verilmistir.

Hocam video da buydu : Windows 11 on Intel Pentium D + Intel GMA 950

Yeni konular

Geri
Yukarı