Performans için dizüstü bilgisayar önerisi

Bekbek

Hectopat
Makaleler
1
Bir süre önce i9 9900K işlemcili bilgisayar topladım. Fakat işim gereği topladığım kasayı satıp (veya satmayıp) dizüstü bir bilgisayar almam gerekiyor. Bütçem şu anki kasamı satmamam durumunda 20.000 TL civarında. Kasayı satarsam 35.000 civarına çıkacak. Daha önce Dell XPS 15 kullandım, memnun kalmadım. Şu anki kasamda 1TB SSD, 32 GB RAM var. Alacağım dizüstünün en az bu özelliklere sahip olması gerekiyor. Bir de 9900K kadar olmasa da, iyi bir işlemci performansını vermesine gereksinimim var. Grafik ile işim yok, dolayısıyla güçlü bir ekran kartı önceliğim değil.

Yukarıda yazanları hesaba katarak tavsiyeleriniz nelerdir? Daha önce Apple bilgisayarları hiç denemedim. Onları öneren var çevremde. Her türlü görüşe ihtiyacım var.

Hayır denemedim. Ama Pro modelleri biraz daha kalın ve biraz daha ağır oluyor.

Edit: Ama sizin her istediğinizi yapabiliyor. Bence 10.000TL'den fazla bir Windows 10 laptopa para verilmez. Bence.

O kadar da para harcamanıza gerek yok. Grafik ile uğraşanlar bile Air tercih ediyor. Sizin grafikler ile alakanız olmadığına göre Air tercih etmelisiniz. Seçeneklerden i7, 16 GB RAM ve 1TB SSD seçerseniz sizi en az 6-7 yıl götürecektir. 20K para harcamanıza gerek yok. Kalanı da dursun ya da yanında Thunderbolt çevirici vb. şeyler satın alabilirsiniz. Toplam 16K tutuyor çevirici ile alırsanız. Bu laptop sizin her istediğinizi fazlasıyla yapacaktır merak etmeyin. Dediğim gibi en az 6-7 yıl götürecektir. Ve o 6-7 yıl boyunca neredeyse sıfır performans kaybı yaşayacaksınız. Hadi diyelim 5 yıl sonra biraz yavaşladı, o zaman RAM değiştirmek ve SSD değiştirmek onun ömrünü 2-3 yıl daha uzatacaktır.

i7-10750H'ın üzerinde performans gösteren Ryzen 4800H işlemcili Bravo 15 modelini alabilirsiniz. İhtiyaca göre bellek artırımı da yapılıyor.

Geri
Yukarı