Performansı ve görüntüsü iyi olan yazılım amaçlı Linux dağıtımı önerisi

Arch Linux kullan, Hyprland kur. Performansı iyi, Hyprland ise aşırı özelleştirilebilir oldukça akıcı animasyonları olan bir Wayland Compositor'u. Arch'ı elle kurmak zorunda değilsin, Endeavour OS gibi arch tabanlı dağıtımları da kullanabilirsin. Hyprland hepsine kuruluyor.
Arch Linux kurulumunu elle yapmak, temel Linux konseptlerini anlamak icin cok onemlidir. Hicbir Arch tabanli distroyu onermem Arch Linux haric. Kurulumu dalga gecildigi gibi zor degil. Ubuntu kurmaktan biraz daha zor. Genel olarak, Linux kullanacaksaniz tercihinizin Arch olmasi iyi olur. Bir kere kur, kafan rahat olsun.
Eski Nvidia suruculeri haric.

Merhaba. Hem performans hem de görüntüsü iyi olan bir Linux dağıtımı önerebilir misiniz? Yazılım için de kullanacağım.

Ubuntu LTS bir bakın hocam görüntüsü güzel performansta bence gayet yerinde. Yazılım içinde kullanılabilir.

Arch Linux kurulumunu elle yapmak, temel Linux konseptlerini anlamak icin cok onemlidir. Hicbir Arch tabanli distroyu onermem Arch Linux haric. Kurulumu dalga gecildigi gibi zor degil. Ubuntu kurmaktan biraz daha zor. Genel olarak, Linux kullanacaksaniz tercihinizin Arch olmasi iyi olur. Bir kere kur, kafan rahat olsun.
Eski Nvidia suruculeri haric.
Terminalde vakit kaybetmekle uğraşmaya gerek yok. Arch distroları da kötü değil. Zor olmaması hala bir rehberden yararlanarak uğraşman gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Tek tek bir şeyleri editlemek yerine direkt installation wizard ile kurmak daha kolay. Ayrıca önemli falan değil, kaç kere elle baştan kurmuşumdur Arch'ı, her seferinde, hala ısrarla, bir GUI Wizard'ı tercih ederim. Gereksiz uğraş. Zor değil, vakit kaybı.

Deepin yükleyeceğim sanırım. Siz ne yüklememi önerirsiniz?

Ben şahsen tavsiye etmem. O kadar distro dururken gidip Çinli bir distro kullanmam. Ama bu benim tercihim. Dilerseniz kullanabilirsiniz. Onun yerine EndeavourOS kurmanızı tavsiye ederim. @xscripttr hocamın dediği gibi elle Arch kurulumu da yapabilirsiniz ama başlangıçta bayağı zorlayacaktır. Uğraşırım derseniz Arch o kadar uğraşamam derseniz EndeavourOS kurun. Yay AUR helper, NVIDIA-inst gibi saf Arch'ta elle kurmanız gereken ya da olmayan çoğu araç hazır geliyor.

ElementryOS'un arayüzü aşırı hoşuma gitti. Performansını bilmiyorum.

Fedora Workstation 39. Sade, modern ve güncel bir dağıtım. Paket yöneticisi yavaştır ancak kalan her şey oldukça iyidir.

Geri
Yukarı