PFN_LIST_CORRUPT mavi ekran hatası

egeclp

Decapat
Herkese merhaba. Haftada 2 kere falan mavi ekran yiyorum. Bilgisayar kendini kapatıp tekrar açıyor. Sonra bir süre bir problem olmadan kullanabiliyorum. Çok nadir oluyor ama sebebini anlayamadım. RAM testlerini yaptım. RAM'lerde bir problem yoktu. Ben bunun sebebini nasıl anlayacagım? SFC /scannow falan da yaptım. Önerilenleri ama hangi parçada problem var? Yardımcı olur musunuz teşekkürler.

121720-7140-01.rar minidump dosyası.

Hata kodu da PFN lıst corrupt.

Overclock işlemi yaptıysan eski haline geri getir.

İlk önce Memtest86 testi yapın. Sonuçları paylaşın. RAM testi olarak ne yaptınız acaba?
Memtest86 ile RAM Testi - YouTube

Ekran kartı sürücünü güncelle.
En başta DDU ile var olan ekranr kartı sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi siteisnde en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

Tencent Games yüklü ise şu anlık kaldırın.

"DISM" rehberini uygulayın.
[Rehber] DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

Overclock işlemi yaptıysan eski haline geri getir.

İlk önce Memtest86 testi yapın. Sonuçları paylaşın. RAM testi olarak ne yaptınız acaba?
Memtest86 ile RAM Testi - YouTube

Ekran kartı sürücünü güncelle.
En başta DDU ile var olan ekranr kartı sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi siteisnde en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

Tencent Games yüklü ise şu anlık kaldırın.

"DISM" rehberini uygulayın.

Memtest86 testini uyguladım herhangi bir problem bulmadı. Ekran kartım NVIDIA Experience'den güncelliyorum yazdıgınız şeyi uygulayacağım. Tencent Games yüklü değil. DISM rehberinin hepsini uygulamıştım yine yapayım bunları yaptıktan sonra yine düzelmezse nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Teşekkürler

düzelmezse nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?
Yeni aldığınız mavi ekran hatasının oluşan minidump dosyasını paylaşırsınız. Sonra ben incelerim ve siz benim dediklerimi uygulamaya çalışırsınız. Şu an galiba dediklermin hepsini uygulamışsınız. :D

Eğer tekrar mavi ekran alırsan minidump dosyanı paylaşmayı unutma sakın.

RAM modelleri nedir acaba?

Anladım teşekkürler.
RAM modelim

Kingston Hyperx Fury 2400 Mhz DDR4 HX424C15FB3/8 Ram​

Bu üründen 2 tane takılıydı bende başka markadan 8 GB'lık daha aldım aynı özellikte 24 GB oldu. Yeni RAM'i almadan önce de vardı bu sorunu uzun zamandır yaşıyorum yaklaşık 2-3 ay oluyor. Çok nadir yaşadıgım için problem etmemiştim ama nadirlikte uzun süreli olunca sinir bozucu oluyor.

aldıgım yeni ram
CORSAIR CMK8GX4M1A2400C16 8GB DDR4 2400MHz CL16 VENGEANCE BLACK LPX
Yeni aldığınız mavi ekran hatasının oluşan minidump dosyasını paylaşırsınız. Sonra ben incelerim ve siz benim dediklerimi uygulamaya çalışırsınız. Şu an galiba dediklermin hepsini uygulamışsınız. :D

Eğer tekrar mavi ekran alırsan minidump dosyanı paylaşmayı unutma sakın.

RAM modelleri nedir acaba?

Dediğiniz her şeyi yaptım. Daha öncesinde format da atmıştım bir süre iyi idare etmiş sonra tekrar başlamıştı. Bazen 2 gün bazen 5 günü falan bulabiliyor bu hatayı yemem. Eğer tekrar aynı hatayı alırsam yazacağım tekrar. İlginiz ve yardımınız için teşekkürler

Son düzenleme:
RAM modelleri farklı olduğundan mavi ekran hatası alma olasılığın var aslında ama önceden de alıyormuşsunuz. Biraz değişik durumlar var gibi.,

Tekrar mavi ekran alırsan minidump dosyanı kesinlikle paylaş.

3 haftadır mavi ekran almıyorsanız aslında iyiye gidiyor gibi.

Attığın dump dosyasından tam olarak bir şey çıkartamadım ama sonradan taktığın RAM'den şüpheleniyorum.
Sonradan taktığınız başka RAM'i 2 haftalığına bir deneme için çıkartır mısınız?

"DISM" rehberini tekrar uygulayabilirsin.

Tablet ile ilgili bir şey yapmayın.

Güvenelir bir anti virüs ile sistemi taratın. Virüs varsa temizleyin.

3 haftadır mavi ekran almıyorsanız aslında iyiye gidiyor gibi.

Attığın dump dosyasından tam olarak bir şey çıkartamadım ama sonradan taktığın RAM'den şüpheleniyorum.
Sonradan taktığınız başka RAM'i 2 haftalığına bir deneme için çıkartır mısınız?

"DISM" rehberini tekrar uygulayabilirsin.

Tablet ile ilgili bir şey yapmayın.

Güvenelir bir anti virüs ile sistemi taratın. Virüs varsa temizleyin.

Tamamdır teşekkürler uygulayacağım hepsini

Photoshop vb. programların kullanıldığı ya da benzeri şekilde virüslerin kendi kendine minik dosyalar oluşturduğu sistemlerde aşırı miktarda dosya oluşması sonucunda diskin "System Volume Information" dizininin okunamayacak kadar şişmesinden kaynaklanıyor.
Temp vb. dosyaları taratın, gereksiz dosyaları ve çeşitli programların önbellek dosyalarını vs. silin ve deneyimleyin.
Bu yazıyı çözüm olarak işaretleyen çok kişi var. Deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı