Çözüldü PFN_LIST_CORRUPT mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Paytak Penguen

Kilopat
Makaleler
3
GL65 Leopard SFK-062: i7-10750H-RTX 2070-16 GB RAM- Win 10 (20H2)
Forza Horizon 4 oynarken bir anda attı. Undervolt ile 3.8 GHz'de kullanıyorum işlemciyi.
Önceki konumda da WHEA hatası aldım. Konu
Son hatam:
Merak ettiğim, tek FH4'de sıkıntı yaşıyorum. Sorun oyunla mı alakalı acaba? Ayrıca sürekli FPS dropları yaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arka planda HWInfo açıkken oyna, sıcaklık değerlerini paylaş. Ek olarak Afterburner'ı geçici olarak kurup oyun içi FPS ve kullanım değerlerinin mümkünse görüntüsünü paylaş.
Sisteminde birden fazla RGB yazılımı var. Bu tarz programlar ve diğer yazılımlar çakışabiliyor. Kaldır kısacası bunları:

Samsung Magician, Kaspersky, MSI Dragon Center, (kuruluysa) ThrottleStop ve bütün RGB yazılımları.
Buradan da belirtilen sys dosyalarını kaldır.

C:\Windows\system32\drivers\AsIO2.sys
C:\Windows\system32\drivers\MsIo64.sys

Eğer RGB yazılımı yüklüyse bunların silinmesi lazım. Silinmezse elle silersin.

Neden UV'li kullandığını da anlamadım. 5 GHz'ye çıkınca mavi ekran veriyor demişsin de, vermemesi lazım. Yazılımsal hatalar yüzünden olduğunu düşünüyorum.

Güncelle bunları.

Bunlardan sonra DDU rehberini uygula, uyguladıktan sonra kur bunu.

Son olarak: CMD'yi yönetici olarak başlatıp SFC /scannow komutunu gir, varsa Win Update güncellemelerini yap.
Arka planda HWInfo açıkken oyna, sıcaklık değerlerini paylaş. Ek olarak Afterburner'ı geçici olarak kurup oyun içi FPS ve kullanım değerlerinin mümkünse görüntüsünü paylaş.
Sisteminde birden fazla RGB yazılımı var. Bu tarz programlar ve diğer yazılımlar çakışabiliyor. Kaldır kısacası bunları:

Samsung Magician, Kaspersky, MSI Dragon Center, (kuruluysa) ThrottleStop ve bütün RGB yazılımları.

Neden UV'li kullandığını da anlamadım. 5 GHz'ye çıkınca mavi ekran veriyor demişsin de, vermemesi lazım. Yazılımsal hatalar yüzünden olduğunu düşünüyorum.

Güncelle bunları.

Son olarak: CMD'yi yönetici olarak başlatıp SFC /scannow komutunu gir, varsa Win Update güncellemelerini yap.

Çözüm

Güncelle bunları.

Hocam merhabalar. Bir tek FH4'de mavi ekran yediğim için oyun kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz gibi, Steam'de çıkışı biraz sıkıntılı.
HWInfo açmadım ama Afterburner'dan ve TS'den baktığım kadarıyla işlemcim 80'i geçmiyor, 77-78'de sabitleniyor. GPU'da 74 civarı diye hatırlıyorum.
Kaspersky genelde anti-virüs lazım olduğu için kullanıyorum, şart mı acaba?
Throttlestop da kesinlikle şart. Ayrıca dediğim şeyi yanlış anlamışsınız. Oyundayken throttlestop'dan profil değiştirip 3.8 GHz'den 5.0'a alınca mavi ekran verdi 2 kere. Dün düşük ayarlara al FPS'ye bak dediler. Düşüğe aldım oynadım biraz. Masaüstüne çık dedim mavi ekran verdi yine. Ben oyunla alakalı diye düşünüyorum. 3.8 undervoltum oldukça stabil. 5.0'da çok ısındığı için kullanmıyorum. 90 üstüne çıkıyor işlemcim.
sfc /scannow temiz, dün yapmıştım.
Windows güncellemesi olarak en son isteğe bağlı güncelleme vardı ancak hatalı dedikleri için indirdiğim güncellemeyi kaldırdım.

Kalan dediklerinizi deneyeceğim teşekkür ederim. Dragon Center zaten aşırı buglu ama batarya ayarı vs. lazım oluyor. Bu yüzden kaldırmayıp başlangıçta çalışmasını engellesem nasıl olur acaba?

@Paytak Penguen oyun kaynaklı olabilir, birkaç yerde gördüğüm kadarıyla hatalar varmış oyunda. Oyun kaynaklı olabilir dediğin gibi. Diğer oyunlarda sıkıntı oluyor mu hiç? Oyunu kapatınca sistemde donma vb.

ThrottleStop'dan profil değiştirip 3.8 GHz'den 5.0'a alınca mavi ekran verdi 2 kere.
Bu yüzden demiştim zaten kaldır diye. 3.8'i biraz arttırıp deneyebilirsin ileride.

Kaspersky'i sonra yükleyebilirsin. Dediğim gibi sorunun yazılımların çakışmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Pil şeyi için de farklı arayışlara girmeni öneririm. Bug dolu diye dedin zaten.

@Paytak Penguen oyun kaynaklı olabilir, birkaç yerde gördüğüm kadarıyla hatalar varmış oyunda. Oyun kaynaklı olabilir dediğin gibi. Diğer oyunlarda sıkıntı oluyor mu hiç? Oyunu kapatınca sistemde donma vb.

Bu yüzden demiştim zaten kaldır diye. 3.8'i biraz arttırıp deneyebilirsin ileride.

Kaspersky'i sonra yükleyebilirsin. Dediğim gibi sorunun yazılımların çakışmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Pil şeyi için de farklı arayışlara girmeni öneririm. Bug dolu diye dedin zaten.
Diğer oyunlarda böyle donma yok işte.
TS normalde mavi ekran verdirmiyor, oyunda 3.8'den 5.0'a geçirdim öyle oldu. Ama 15 saniye falan bekledi direkt olmadı. O da garip.
Tamamdır Dragon center, dediğin dosyalar, Kaspersky'ı kaldırıp deneyeceğim bugün. Teşekkür ederim, bilgilendireceğim.
Not: Batarya ayarı derken açıklamayı unutmuşum. Li-ion pil olduğu için %50'de tutmak bataryayı daha sağlıklı. Bu ayar da sürekli şarjda bıraksan da laptopu %60'dan fazla şarj olmamasını sağlıyor. 60'da şarjı bırakıyor, 50'de şarja başlıyor. Ömrü uzatıyor ve şarj etmese bile takılı olduğu için sürekli yüksek FPS alıyorsun. Dragon Center kaldırsan bile bu ayar kalıyor. O yüzden Center lazım oluyor. Evde kullandığım için %60-50 ayarında bırakıyorum ama dışarı çıkacak olsam tamamen doldururum.

Geri
Yukarı