Çözüldü PFN_LIST_CORRUPT mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

H4mz4

Centipat
Daha fazla  
İlk önce MEMORY_MANAGEMENT sorunu veriyordu, BIOS'u güncelledim. Bu sorun düzeldi derken 1 saat sonra tekrardan mavi ekran yedim. PFN_LIST_CORRUPT yazıyordu. Bu arada PC'yi yeni aldım. Neden böyle oluyor? Çözümünü söyler misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet dediğim gibi RAM kaynaklı sorun var. Memtest86 ile X.M.P kapalı olacak şekilde bellek testi gerçekleştirin. Sonuçları paylaşın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ek olarak BIOS'unuzu F62 sürümüne güncelleyin. Gigabyte anakartlarda sonlarında harf bulunan sürümler beta aşamasındadır unutmayın. Şu an ve bundan önce kullandığınız BIOS sürümleri F63b ve F63a olarak gözüküyor. İkiside beta sürümü.
RAM arızasını test söyleyebilir ancak. Testi uygulamadan önce RAM'lerin yerine tam oturduğundan emin olun ve RAM'lerin bağlantı noktalarını silgi ile temizleyin. Sonra XMP ayarının kapalı olduğundan emin olup testi gerçekleştiri.

Tamam hocam, şimdi ilk BIOS güncellenecek ve sonra da RAM'lerin yerine oturduğu kontrol edilip bağlantı noktaları silgi ile temizlenecek. XMP ayarı kapatılıp Memtest86 yapılacak sonra çıkan sonuçta bana RAM'in ne konuda arızalı olduğunu söyleyecek değil mi hocam?

RAM arızasını test söyleyebilir ancak. Testi uygulamadan önce RAM'lerin yerine tam oturduğundan emin olun ve RAM'lerin bağlantı noktalarını silgi ile temizleyin. Sonra XMP ayarının kapalı olduğundan emin olup testi gerçekleştirin.

Eğer sorun RAM'lerin yerine oturmamasından kaynaklanıyorsa düzelebilir fakat kesin bir şey diyemeyiz.

Hocam dediğim gibi, PC yeni 2. el parça yok ve İtopya'dan aldım, internetten. RAM'ler sıkıntılı ise ne yapmalıyım?

tamam hocam şimdi ilk biosu güncellenecek sonra ramlerin yerine oturduğu kontrol edilip bağlantı noktaları silig ile temizlenecek xmp ayarı kapatılıp memtest86 yapılacak sonra çıkan sonuçta bana ramin ne konuda arızalı olduğunu söyleyecek değilmi hocam
Evet. Gayet iyi anlamışsınız. Memtest86 ne konuda arızalı olduğunu söyleyemiyor maalesef.
hocam dediğim gibi pc yeni 2. el parça yok itopyadan aldım internetten ramler sıkıntılı ise ne yapmalıyım
RAM'lerde donanımsal arıza olduğu ortaya çıkarsa servise göndermekten başka şansınız yok. Şu anlık sadece yukarıda bahsettiğiniz şekilde adımları gerçekleştirin. Umarım sorun sadece yerine oturmamış RAM kaynaklı çıkar.

Evet. Gayet iyi anlamışsınız. Memtest86 ne konuda arızalı olduğunu söyleyemiyor maalesef.

RAM'lerde donanımsal arıza olduğu ortaya çıkarsa servise göndermekten başka şansınız yok. Şu anlık sadece yukarıda bahsettiğiniz şekilde adımları gerçekleştirin. Umarım sorun sadece yerine oturmamış RAM kaynaklı çıkar.

İnşallah hocam her şey için çok sağ ol yarın halledip sonuçları yazcağım.

Hocam Memtest RAM'de sorun olduğunu söylüyor Windows bellek tanımlama yaptığımda zaten belleğin sorunlu olduğunu söylemişti.

Hocam Memtest yapmadım siz dediniz ya Memtest RAM'in neresinde sorun olduğunu söylemiyor diye heh ben Windows bellek tanımlama yaptığımda donanımsal sorun olduğunu söylemişti o yüzden dedim.
Memtest86, Windows Bellek Tanılama aracından daha kapsamlı bir yazılım. Memtest86 RAM'in neresinde hata olduğunu söylemiyor derken kasttetiğim şey bu değildi. Neyse. Sonuçların görüntülerini paylaşır mısınız?

Memtest86, Windows bellek tanılama aracından daha kapsamlı bir yazılım. Memtest86 RAM'in neresinde hata olduğunu söylemiyor derken kasttetiğim şey bu değildi. Neyse. Sonuçların görüntülerini paylaşır mısınız?

Hocam PC'yi kapattım Memtest'in sonuçlarını yarın okuldan gelince paylaşacağım her şey için çok sağ olun.

Memtest86, Windows bellek tanılama aracından daha kapsamlı bir yazılım. Memtest86 RAM'in neresinde hata olduğunu söylemiyor derken kasttetiğim şey bu değildi. Neyse. Sonuçların görüntülerini paylaşır mısınız?

Hocam Windows sonucu bu şekil.

IMG_20220517_223133.jpg
IMG_20220517_221914.jpg

Memtest86, Windows Bellek Tanılama aracından daha kapsamlı bir yazılım. Memtest86 RAM'in neresinde hata olduğunu söylemiyor derken kasttetiğim şey bu değildi. Neyse. Sonuçların görüntülerini paylaşır mısınız?
Hocam memtest sonuçları bu şekil
Hocam PC'yi kapattım Memtest'in sonuçlarını yarın okuldan gelince paylaşacağım her şey için çok sağ olun.

Hocam Windows sonucu bu şekil.

IMG_20220517_223133.jpg
IMG_20220517_221914.jpg

Hocam memtest sonuçları bu şekil

Dosya Ekleri

• IMG_20220518_201838.jpg
    IMG_20220518_201838.jpg
    125,8 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20220518_201819.jpg
    IMG_20220518_201819.jpg
    113,8 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_20220518_201804.jpg
    IMG_20220518_201804.jpg
    197,6 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Bu aşamada artık sizde sorunun RAM kaynaklı olduğunu anlamışsınızdır diye düşünüyorum. Belleklerin garantisi varsa servise gönderin veya iade isteyin.

H
Bu aşamada artık sizde sorunun RAM kaynaklı olduğunu anlamışsınızdır diye düşünüyorum. Belleklerin garantisi varsa servise gönderin veya iade isteyin.
Hocam pc yeni ramin 3 yıl garantisi varmış değişim isteyeceğim herşey için çok sağolun
Hocam da ben ramlari itopyaya götürdüm adam ordaki PC ile memtest yaptı hiçbirsorun çıkmadı dedi senin sisteminde sorun çıkartıyor sistemi getiren gerek dediler

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı