Phanteks P350X Fan Takviyesi

gogo skywalker

Hectopat
Sistem şöyle:
  • Asus Tuf B450 Plus Gaming
  • Asus Dual RTX 2060
  • Ryzen 5 2600
  • Kingston Hyperx 8 GB 3000 MHz x2
  • Ve FSP Hyper M85+ 650W

Havalar ısınınca sıcaklıklar boşta 5-6 derece, oyundayken yaklaşık 10-12 derece artış gösterdi. Böyle olunca kasayla birlikte gelen 2 fana (biri önde ve içeri üflüyor diğeri arkada egzoz) ek yapmak istiyorum. Aslında aklımda iki tane 140mm fan alıp oları içeri üfleyecek şekilde öne takmak, kasayla birlikte gelen 120mm fanları, biri yukarıda biri de arkada olmak üzere egzoz fanı olarak kullanmak vardı.

Ancak tam emin olamıyorum bu fikre. Acaba iki tane 140 içeri üflerken iki tane 120 bunları tahliye etmekte zorlanabilir mi? Birkaç yerde ise içeri giren havanın dışarı atılacak havadan daha fazla olması gerektiğini okudum. Böylelikle kasanın içinde toz birikmesi de önleniyormuş. Hatta en çok tavsiye edilen kasalardan biri olan CM MB511'de 3 içeri 1 dışarı fanla geliyor. Ne yapacağıma karar veremedim özetle, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu arada almayı düşündüğüm fan şu. Fiyat performans olarak daha iyisi varsa o konuda da tavsiye alabilirim.

Fanların fiyatı uygun ancak radyatör için optimize edilmiş, statik basıncı yüksek. Benim önde 2x140 var radyatöre üfleyen, arkada tek egsoz var şu an için. Yeterli. Üste de 2 tane 140 geliyor onları bekliyorum, bakalım ondan sonra fark edecek mi anlayacağız. Statik basınca önem verme radyatör için kullanmıyorsan, sessizlik ve cfm değerlerine dikkat et bro.

Fanların fiyatı uygun ancak radyatör için optimize edilmiş, statik basıncı yüksek. Benim önde 2x140 var radyatöre üfleyen, arkada tek egsoz var şu an için. Yeterli. Üste de 2 tane 140 geliyor onları bekliyorum, bakalım ondan sonra fark edecek mi anlayacağız. Statik basınca önem verme radyatör için kullanmıyorsan, sessizlik ve cfm değerlerine dikkat et bro.

Aslında o fanı tercih etme sebebim PST özelliği. İki tane alacağım için tek kablo ile anakarta bağlayabilmek aklımı çelmişti. Anakartta 3 tane fan bağlantısı var çünkü. (AIO_PUMP noktası da var ama emin olamadım ona) Yoksa şu da çok uygun.

Bu arada radyatör için optimize edilmesinin herhangi bir olumsuz yani var mı? Biraz inceleyince gürültü dışında pek bir fark göremedim. Ki incelemelerden gördüğüm kadarıyla epey sessiz bir fan.

Aslında o fanı tercih etme sebebim PST özelliği. İki tane alacağım için tek kablo ile anakarta bağlayabilmek aklımı çelmişti. Anakartta 3 tane fan bağlantısı var çünkü. (AIO_PUMP noktası da var ama emin olamadım ona) Yoksa şu da çok uygun.

Bu arada radyatör için optimize edilmesinin herhangi bir olumsuz yani var mı? Biraz inceleyince gürültü dışında pek bir fark göremedim. Ki incelemelerden gördüğüm kadarıyla epey sessiz bir fan.
Anakartımız da aynı. Benim işlemci fanı dahil toplamda 5 fan takılı. Anakarta 5 fan takabiliyosun.

Almayı düşündüğün P12 fan daha çok işlemci soğutucu ve radyatör için uygun sana kasa fanı lazım. Aynı markanın kasa fanı modeli F14 ve fan çoklayıcı kablo alabilirsin.

0.3 soneyi hesapladığımda 22-25 dB arasına tekabül ediyor. İyi bir değer. Fiyatı da gayet uygun bence. Arkadaşın da belirttiği gibi radyatör için değilse Arctic F14 PWM çok daha iyi olur. Ben Noctua'lara 120 TL verdim :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı