Phenom X4 955 için 350W PSU yeterli midir?

hectopath25

Hectopat
Daha fazla  
Yakın zamanda yeni işlemci ve ekran kartı almayı planlıyorum. Ekran kartı olarak GT 1030 alacağım ve işlemci olarak da Phenom X4 955 almak istiyorum, ama PSU'mun yeterli olup olmayacağını bilmiyorum.
Şu anki sistem:
  • Athlon X2 250 İşlemci
  • Gigabyte GA78LMT-S2PT Anakart
  • 4GB (2X2) 1333MHz RAM
PSU
1517588330227.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle PSU'nuz 300W bilginiz olsun. 12V kanalından 158W güç verebildiğini iddia ediyor. Bayağı eski olduğu için maksimum 140W ancak verecektir. Alacağınız işlemci ise 125W TDP değerine sahip ve ekran kartı 30W TDP değerine sahip. Yani 155W bir tüketim sadece işlemci ve ekran kartı tarafında olacaktır. Teorik olarak PSU'yu kaliteli ve az kullanılmış kabul edersek ucu ucuna yetecektir ama büyük ihtimalle oyuna girdiğinizde otomatik olarak bilgisayar kapanır veya güç kaynağı aşırı yüklendiğinden bobin sızlaması veya arızalanması gibi bir sorunla karşılaşırsınız.

En azından şu PSU ile değiştirmeniz tavsiyemdir. Bu PSU 12V kanalından 324W bir gücü size sunacağını iddia ediyor. Bu değer ise rahat rahat yeter.
Aerocool VX Serisi 400W 27A@12V Aktif PFC Güç Kaynağı Fiyatı

Öncelikle PSU'nuz 300W bilginiz olsun. 12V kanalından 158W güç verebildiğini iddia ediyor. Bayağı eski olduğu için maksimum 140W ancak verecektir. Alacağınız işlemci ise 125W TDP değerine sahip ve ekran kartı 30W TDP değerine sahip. Yani 155W bir tüketim sadece işlemci ve ekran kartı tarafında olacaktır. Teorik olarak PSU'yu kaliteli ve az kullanılmış kabul edersek ucu ucuna yetecektir ama büyük ihtimalle oyuna girdiğinizde otomatik olarak bilgisayar kapanır veya güç kaynağı aşırı yüklendiğinden bobin sızlaması veya arızalanması gibi bir sorunla karşılaşırsınız.

En azından şu PSU ile değiştirmeniz tavsiyemdir. Bu PSU 12V kanalından 324W bir gücü size sunacağını iddia ediyor. Bu değer ise rahat rahat yeter.
Aerocool VX Serisi 400W 27A@12V Aktif PFC Güç Kaynağı Fiyatı
1. Aliexpress'de 95W'lık bir model vardı onu alsam pek fark olur mu?
2. Şuanki bilgisayarımı yeniliyorum. Ilk olarak DARK Freezer X90 isimli soğutucuyu aldım. Sıradaki parça olarak İşlemci mi alsam , Kasa ve PSU mu alsam yada Ekran Kartı'mı alsam mantıklı olur?
3. Bu işlemciyi alsam GTX 1050 TI takabilir miyim?
4.Kasa ve PSU tavsiyesi için ayrı konu mu açmalıyım?

1. Aliexpress'de 95W'lık bir model vardı onu alsam pek fark olur mu?
2. Şuanki bilgisayarımı yeniliyorum. Ilk olarak DARK Freezer X90 isimli soğutucuyu aldım. Sıradaki parça olarak İşlemci mi alsam , Kasa ve PSU mu alsam yada Ekran Kartı'mı alsam mantıklı olur?
3. Bu işlemciyi alsam GTX 1050 TI takabilir miyim?
4.Kasa ve PSU tavsiyesi için ayrı konu mu açmalıyım?
1. PSU'yu yine de değiştirmen gerekli büyük ihtimalle güç kaynağı oyunlarda 125W yüke de dayanamayacak. O güç kaynağına güvenip oyun oynama derim.
2. Bence şöyle bir sıra izle: PSU > İşlemci/Ekran Kartı > Kasa.
Kasan çok kötü değilse(arızası veya kaçağı) yoksa şimdilik kalsın bence. Çünkü anakart değiştirirken kasayı değiştirmek daha mantıklı olur. Yeni kasa alırsanız USB 3.0 portları buna uyumsuz olacaktır ve şu an portları kullanmayacaksın. Ya da USB 2.0 portları olan bir kasa alırsın ve anakartı değiştirmek isteyince değiştirmen gerekir. Yani şu an elindekini kullanmanın bir zararı yok.
3. Tabii ki takabilirsin. Ama önce PSU'nun değişmesi lazım. GTX 1050 Ti ile GTA V gibi oyunlarda şehir içinde %15-20 darboğaz oluşacaktır ama oynayışını etkileyecek kadar olmayacaktır.
4. Evet, açmanızda fayda var. Bütçe de belirtirseniz güzel olur. @Emirhan145 arkadaşımızın veya benim dediğim PSU'yu alabilirsiniz sizi şimdilik üzmez. Geleceğe dönük isterseniz daha iyi modeller de öneririz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı