Çözüldü Philips 23.8" 242E1GAJ vs. AOC 24" C24G1 vs. AOC 23.8" 24G2U

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bütçe
1500-2000 TL

Dot

Decapat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Özel Güvenlik (Silahlı)
Sistem toplama niyetinde olsanız, sistemden bağımsız olarak alttaki monitörlerden hangisini, ne sebeple seçerdiniz?

Millet renk gamutundan dolayı bu monitörü tercih ederken arkadaşın sorun olarak görmesine şaşırdım. Sağolun bilgilendirme için.
Gercekten de bu bir eksi olabiliyor bu arada, internet sitelerinde vs. renkler olmasi gerektiginden daha doymus gozukebiliyor.

Mesela benim sRGB %117 monitorumde sosyaldeki emojiler epey doygun, olmasi gerektiginden fazla doygun gozukuyor.

Ama bence dert edilecek bir sey degil. Ama rahatsiz olanlar veya profesyonel kullanimda basi agriyabilecek insanlar icin bazi markalar bu modu ekliyor. Benim monitorde de var.

Oversaturating sorununu biraz açar mısınız?

Renklerin fazla canlı olmasından dolayı gerçekçi olmayan bir şekilde renklerin yansıtılması diyebilirim sanırım kısaca.

Monitörde bunun için sRGB modu var, Srgb'yi %100'e sabitliyor. Gerekli oldugunda acilabilir.

Kaliteli film ve oyunlarda zaten oyle bir sikinti olacagini, acmaya gerek kalacagini sanmiyorum.

sRGB modunu açınca parlaklık kilitleniyor diye hatırlıyorum. Ya da farklı bir özellik kapanıyordu emin değilim monitöre sahip olmadığım için.
Ve evet, @SkyRose hocamın da dediği gibi çoğu zaman kişisel görüşe bağlı bu olayı sorun olarak görüp görmemek. Şahsen rahatsız oluyorum.

Renklerin fazla canlı olmasından dolayı gerçekçi olmayan bir şekilde renklerin yansıtılması diyebilirim sanırım kısaca.

Srgb modunu açınca parlaklık kilitleniyor diye hatırlıyorum. Ya da farklı bir özellik kapanıyordu emin değilim monitöre sahip olmadığım için.
Ve evet, @SkyRose hocamın da dediği gibi çoğu zaman kişisel görüşe bağlı bu olayı sorun olarak görüp görmemek. Şahsen rahatsız oluyorum.

Şimdi daha açıklayıcı oldu teşekkürler. Uzak durulması gerek deyince kişisel bir mesele gibi değil de sanki Izoly pclere yaptığımız yorum gibi gözüktü. Ben sahibim bu arada monitöre denemenizi tavsiye ederim.

sRGB modunu açınca parlaklık kilitleniyor diye hatırlıyorum. Ya da farklı bir özellik kapanıyordu emin değilim monitöre sahip olmadığım için.
Evet, parlaklik ve kontrast kilitleniyor. Bende parlaklik 90, kontrast 50 oluyor.

Ama bu o mod kapaliykenki 90 parlaklik ve 50 kontrast ile ayni gozukmuyor. Fazladan bir ayar da yapiyor ama teknik tarafini cok bilmiyorum.

Geri
Yukarı