Philips SPK9403B/01 G403 Fare İncelemesi

Selamlar,

Geçtiğimiz hafta ₺49 gibi bir fiyata düşmesi sebebiyle, emektar A4Tech X7 F7 faremi Philips G403 ile değiştirmeye karar verdim. Mouse elime bugün ulaştı. İlk testlerin, birkaç saatlik kullanımın ve ufak da bir modifikasyonun ardından cihazla ilgili deneyimlerimi sizlere aktarmak ve alacak arkadaşların kafasında fikir oluşturmak istedim. İnceleme sonunda A4Tech X7 F7 ile de karşılaştıracağım. Ürünün görselleri en sondadır.

Artıları :
+ Fiyatı düşük, 49₺'ye tercih edilebilecek bir cihaz. Eğer 70₺ altına bulunduysa alınabilir. En kötü ihtimalle yedekte tutulur.

+ 20 Milyon basım ömrü iddiası. Açıkçası 20 milyon basıma ulaşır mı ulaşmaz mı bilmiyorum, fakat bu değerin çok gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. En azından şimdilik.

+ Ergonomi, büyük eller için ideal. Elim oldukça büyük olduğundan dolayı bana tam oldu. Boyutları, donanımsal ve fiziksel özellikleri konuda belirtilecek.

+ Aydınlatma seçenekleri çeşitli ve aydınlatması oldukça yeterli. Cihazın Ambiglow özelliği cidden iyi tasarlanmış, içinde 4-5 farklı mod var. Modlar arası geçişi sol click basılı tutarak DPI değiştirme butonu ile yapıyorsunuz. Aydınlatma isteğe bağlı olarak kapatılabiliyor.

+ İleri geri tuşları sert değil, basımı yeterli.

+ 500-4000 arası DPI değiştirebiliyorsunuz.

+ Örgü kablo.

Eksileri :

- Sensörünü beğenmedim, berbat bir performansı var. Acceleration (hızlanma) çok dengesiz. Hafif hareketlerde hızı yetersiz gelirken ani hareketlerde jet gibi uçuyor.

- LOD Performansı berbat. Fareyi ciddi bir yüksekliğe kaldırmama rağmen algılamaya devam etti. İki kat şeffaf bant kullanarak çözdüm. Şu anda X7 F7 ile benzer LOD değerine sahip ve bir miktar kabul edilebilir.

- DPI geçişleri çok keskin, değerlerin aralarındaki fark oldukça hissedilebilir ve bu kontrolü zorlaştırıyor.

- Skatezleri (fare altındaki padler) kalitesiz. Yeterli gelebilir fakat beğenmedim.

- İleri geri tuşlarının yeri farklı. Yani konumlandırma aynı ama X7 F7'den farklı komutları alıyor. Önceki faremde öndeki buton ile geri gelebilirken şimdi arkadakini kullanmam gerek. Kişiden kişiye değişir, benim için eksi.

- Hz ayarı yok. 500 Hz modeline sahip olduğumu düşünüyorum. Üretici sitesinde bununla alakalı en ufak bilgiyi bulamazsınız. Çünkü ürün tanıtımında 500 Hz değeriyle övünürken teknik özelliklere 1000 Hz yazmışlar. Hz değiştirme için buton yok, B/00 modelinde var ancak Türkiye'de satılmıyor.

- Mouse hareketlerinde ilginç bir şekilde çok çok hafif bir stuttering var. Çok dikkatli bakıldığında fark edilebiliyor.

- Yazılımı yok, fareyi sadece üstündeki tuşlarla kontrol edebiliyorsunuz.

Genel değerlendirme: 0-70₺ aralığında tercih edilebilecek bir web/ofis/iş faresi. Oyun için tercih etmeyin, aydınlatma haricinde bir artısı yok.

Açıkçası oyunlarımda eski A4Tech X7 F7 faremi kullanacağım, bunu ise donanımların aydınlatması ile uyumlu olması için tercih ettim. Aynı şekilde ofis/web işlerinde de bu fareden devam eder, oyun için diğerine geçerim.

Görseller ve tuş tanıtımları:
WhatsApp Image 2021-12-01 at 18.33.16.jpeg

Farenin üstten görünümü.

WhatsApp Image 2021-12-01 at 18.33.16 (2).jpeg

WhatsApp Image 2021-12-01 at 18.33.16 (1).jpeg

Aydınlatma seçenekleri.

- LOD Sorunu için çözüm.
Şeffaf bir koli bandı veya selobant kullanarak 1x1 veya 2x2 (göz kararı ölçü de yapabilirsiniz) boyutlarında iki parça kesip görselde göründüğü gibi, yuvarlak sensörü kapatmayacak, ancak sensörün tam bitiş noktasına denk gelecek ve alttaki kısmı tamamen kapatacak şekilde yapıştırın. Bantın iki kat olması, LOD'un daha kısa olması için önemli. 2 katın üstüne çıkarsanız normal kullanımda da algılamama sorunları yaşanabilir. Bu yolla kabul edilebilir bir LOD seviyesine ulaşacaksınız.

WhatsApp Image 2021-12-01 at 18.33.15.jpeg

Soldaki buton Ambiglow aydınlatmayı açmayı ve kapatmayı sağlıyor. Sağdaki ise normalde Hz ayarı, 500 ve 1000 Hz arasında seçim yapabiliyorsunuz ancak bu versiyonda nedense ana menüye dönme tuşu konmuş ve hiçbir işe yaradığını görmedim henüz. Nereden ana menüye döndürüyor, bir muamma.

- Karşılaştırma:

10 senelik, belki de daha yaşlı emektar A4Tech X7 F7, G403'e göre çok çok daha iyi bir performans veriyor. Öncelikle G403'deki LOD sorununa biz geçici bir çözüm bulduk. Bu bantlar hareket edebilir, oynayabilir. Bunun haricinde Hz değeri olarak da beklentiyi karşılamıyor. Ben bu iki fare arasından, sıfır bir ürün tercihi yapacaksam X7 F7'yi seçerim. Sıfırını bulamadığım için ve indirimde olduğu için bunu seçtim.

Teknik detaylar:

Ekran görüntüsü 2021-12-01 185237.png

*Hz değeri 1000 olarak belirtilmiş, ancak tanıtımda 500 olduğu yazıyor. Net bilgi yok.

Sensör: Avago A3050

Titreşim motoru belirtilmiş, test edemedim, nasıl edileceği hakkında fikrim yok, sürücü olmadan sisteme nasıl tanıtıldığını da bilmiyorum.

Genel görüşüm, bu cihazın oyun hariç alınabileceği yönünde. Oyun için başka alternatiflere bakın.

İyi günler dilerim...​

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam. 👏 Fareyi bende kullanıyorum. LOD sorununu haletmiş olsam da genel olarak beğenmedim fareyi. Almadan önce bu fiyata(59 liraya almıştım) Gamenote fareler vardı, onlar nasıldır bilmiyorum ama bundan iyi olacağını düşünüyorum. Ek olarak, malzemesi plastik olduğu için ellerim terlediğinde kötü bir his yaratıyor.

Elinize sağlık hocam. 👏 Fareyi bende kullanıyorum. LOD sorununu haletmiş olsam da genel olarak beğenmedim fareyi. Almadan önce bu fiyata(59 liraya almıştım) Gamenote fareler vardı, onlar nasıldır bilmiyorum ama bundan iyi olacağını düşünüyorum. Ek olarak, malzemesi plastik olduğu için ellerim terlediğinde kötü bir his yaratıyor.
Büyük beklentilerle girmemek lazım bu fareye. Üretici firmanın tanıtımı da yanlış elbette. "Oyuncu faresi" kavramını tam olarak anlayamamışlar sanırım. Sensörü eski tip, LOD sorunu ciddi seviyede. LOD sorununu hallediyoruz bir şekilde ama genel performansta da çok dengesiz bir fare. Hareketlerinizi birebir algılayıp yansıtması biraz sıkıntılı.

Gamenote fareleri ben de duydum, fakat benzer performans vereceklerini düşündüğüm için almadım. Dediğim gibi, ofis/web işlerinde kullanırım. Ortamın ambiyansına ekstra katkısı var. Oyun vs. oynayacağım zaman X7'yi kullanırım. 10 senenin üstünde bir yaşta olmasına rağmen arada ciddi performans farkı var.

Güzel inceleme elinize sağlık.
Ben indirimde iken 5/6 ay önce babama G314 adlı modeli almıştım fakat kalitesi hissiyatı sensörü hiçbir şeyi hoşuma gitmedi hiç beğenmedim 2 ay önce de bu civarlarda mouse ararken MS1001 buldum onu tercih ettim.

Güzel inceleme elinize sağlık.
Ben indirimde iken 5/6 ay önce babama G314 adlı modeli almıştım fakat kalitesi hissiyatı sensörü hiçbir şeyi hoşuma gitmedi hiç beğenmedim 2 ay önce de bu civarlarda mouse ararken MS1001 buldum onu tercih ettim.
Hayırlı olsun, genel anlamda elbette G403'den daha iyidir. G403'ün 230₺ civarlarına satıldığını gördüğümde (indirimsiz) çok da kötü olmayacağını düşündüm. Neticede o üstüne biraz daha koyup Rival 3 alabiliyorsunuz. Beklediğimden kötü çıkması üzücü oldu. En çok da şu ileri geri yerlerinin farklı olması beni üzdü.
Konuyla alakalı ekstra bir güncelleme yapayım, cihazın Hz testini tamamladığımda maksimum ulaşabildiğimiz değer 125 Hz. Aynı testi X7 ile yaptığımda 500 Hz değerini gördüm rahatlıkla. 50₺'ye bile değmeyeceğini düşünüyorum şu anda.

Son düzenleme:
Büyük beklentilerle girmemek lazım bu fareye. Üretici firmanın tanıtımı da yanlış elbette. "oyuncu faresi" kavramını tam olarak anlayamamışlar sanırım. Sensörü eski tip, lod sorunu ciddi seviyede. Lod sorununu hallediyoruz bir şekilde ama genel performansta da çok dengesiz bir fare. Hareketlerinizi birebir algılayıp yansıtması biraz sıkıntılı.

Gamenote fareleri ben de duydum, fakat benzer performans vereceklerini düşündüğüm için almadım. Dediğim gibi, ofis/web işlerinde kullanırım. Ortamın ambiyansına ekstra katkısı var. Oyun vs. oynayacağım zaman X7'yi kullanırım. 10 senenin üstünde bir yaşta olmasına rağmen arada ciddi performans farkı var.

Ön yargı gibi olacak ama bence Philips'in hiçbir malı alınmaz. Parası olmayanlar için iyi bir mouse alana kadar idare eder belki bu mouse ama gerçekten kalitesiz.

Ön yargı gibi olacak ama bence Philips'in hiçbir malı alınmaz. Parası olmayanlar için iyi bir mouse alana kadar idare eder belki bu mouse ama gerçekten kalitesiz.
Dediğinize katılıyorum. Yarım saat kadar önce X7 F7 faremi geri taktım, elim rahatladı gerçekten. Akışkanlığı, tepkisi, muhteşem geldi. 49₺'ye aldığım için seviniyorum sadece, yedek bir fare. Ani bir arıza durumunda işimi görür sonuçta.

Bir de şu 120 Hz olayına inanılmaz takıldım. Sitede 500-1000 Hz yazmasına rağmen 120 Hz demek ne demek yani gerçekten ya ürettikleri cihazdan haberleri yok, ya da cihazlarda ciddi bir sorun var. Bant ile LOD ayarı yapmamdan kaynaklı olabileceğini düşünmeye başladım.

Hocam aynı mouse bende de var hızlıca sağa ve sola çevirdiğimde aim kayıyor gibi oluyor bant olayını yapsam çözülür mü?

Hocam aynı mouse bende de var hızlıca sağa ve sola çevirdiğimde aim kayıyor gibi oluyor bant olayını yapsam çözülür mü?
Hayır, o genelde LOD'a etki ediyor, kontrolü değiştirmiyor. Kullanmayı bıraktım kenara attım. Ofis için bile kullanılmaz. İndirimde M300 RGB 70 liraya düşmüştü, keşke onu alsaydınız. Kullananlar çok iyi olduğunu söylüyor. Daha da Philips'den bu tarz ekipman almam, cidden bu kadar kötü performans beklemiyordum.

Geri
Yukarı