Photoshop gibi uygulamalara işlemci markasının etkisi var mıdır?

InfinitePain

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, laptop almayı düşünüyorum ancak aklıma bir soru takıldı. AMD veya Intel marka işlemci seçmemin Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, AutoCAD, Corel, 3D Max gibi uygulamaları kullanmama negatif ya da pozitif etkisi olur mu, olursa nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soruyu intel mi amd mi diye sorduysanız buralar karışır.

Bence işlemci performansına bakın.

İşlemcilere göre optimizasyonları farklılık gösterebilir. Her programa göre farklılık gösterecektir ama birbirine yakın serilerin işlemcilerinde uçurum fark olacağını sanmam.
Evet olur. AMD ile daha iyi performans alırsınız.

Hangi işlemci ama?
4800H vs 10750H arasında AMD derim.
5800H vs 11800H arasında Intel derim.

Evet olur, AMD çoklu çekirdek, LB önbellek, LB1-LB2-LB3, vb. gibi donanımsal-fiziksel farklardan dolayı birçok programda daha iyi çalışabiliyor.

2005-2015 arası dönemde yapılan programlarda Intel işlemciler çok kullanıldığı için optimize ile daha iyi sonuç veriyor.

Test, oyun, hatta programalarda bile işlemciler muadil kendisinden daha iyi rakip modeline göre daha düzgün ve performanslı olduğunu görebiliyorum.

Bu tarz test sitelerinde test yazılımını her programda ayrı belirtiyorlar. Sitenin güvenirliğini bilemem ama Cinebench sürümleri arası farklar sonuçlar alınıyor.

Rakibinden daha kötü olan işlemci çeşitli bir programda daha iyi çalışabiliyor.
(Intel'in EU4 - Knight Online da daha düzgün çalışmasını örnek verebilirim.(değişen tek etmen çoklu ve tekli çekirdek performansı değil.))

Bu yüzdendir Intel i5 661 ve AMD R5 230 ekran kartımı satıp, ASUS H81M ve G3258 ile
HD Graphics kullanmaya başladım. Kağıt üstünde G3258 daha iyi olsa bile, kullandığım eski program ve oyunlarda Intel gücünü gösteriyordu. Intel sayesinde 4 GB RAM ile Skyrim ve tekli çekirdek işlerimi hallediyordum. Şaka gibiydi.
Performans yükseldi ve ekonomik olarak artıya geçtim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı