Photoshop'ta resmi küçültünce kalite bozuluyor

Countless Skies

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar.
Resimde görüldüğü gibi küçültüp tekrar büyüttüğümde kalite bozuluyor. Hatta küçülttüğümde de şekil yuvarlak olduğu halde yuvarlak bir şekilde görünmüyor da kenarları çıkıntılı bir şekilde görünüyor. Yani büyütmeye gerek kalmadan direkt en başta küçülttüğümde de kalite bozuluyor. Bu neden acaba? Ve nasıl çözerim? Normalde büyütünce kalite bozulması gerekir ama küçültünce neden kalite bozuluyor?

Ekran görüntüsü 2022-03-13 160351.png

Ekran görüntüsü 2022-03-13 160408.png

Ekran görüntüsü 2022-03-13 160428.png

@OMFG EPIC Hocam sizin bilginiz var mı acaba? Dünkü konuya yardımcı olmuştunuz da bunu da biliyorsunuzdur diye düşündüm.

Bayağı bir küçülttükten sonra tekrar büyünce kalitesi bozuluyor. Bunun için küçülttüğünüz cözünürlüğü işleyip yeni proje açmanız lazım.

Adobe Illustrator kullan. Bunun sebebi Photoshop pixel mantığı ile çalışıyor yani resim küçüldükçe küçülttüğün resim daha dar bir alana sıkışıyor, sonuç olarak bozuluyor. Yalnız Illustrator'a geçince ya logonu tekrar çizmen ya da dış bir araç yardımıyla Illustrator'a uygun hale getirmelisin, yani vektörel hale.

Illustrator'da böyle sorunlar olmama sebebi (resmi bozulma olmadan istediğin gibi büyütme ya da küçültme) Illustrator vektörel mantık ile çalışıyor.

Eğer bir logo yapacak iseniz Adobe Illustrator kullanmalısınız.
Hayır logo yapmıyorum da Photoshop'ta bir tasarım yapıyorum. Yaptığım tasarıma sosyal medya adreslerini yazmak için internetten sosyal medya sembollerini bulup koydum ama küçültünce bozuluyor dediğim gibi.

Bunu yapacağınız obje, resim, görsele koyup o görselden küçültmeyi deneyin. Açtığınız projenin değeri 1000x1000 ise sen onu küçülttüğün zaman Photoshop ona göre değeri alıp kaydediyor ve büyünce kaydedilmiş halinden dolayı görüntü bozuk ve düşük çözünürlüklü çıkıyor. Görüntü seçeneğinden manuel olarak çözünürlüğü değiştir belki olur.

Bunu yapacağınız obje, resim, görsele koyup o görselden küçültmeyi deneyin. Açtığınız projenin değeri 1000x1000 ise sen onu küçülttüğün zaman Photoshop ona göre değeri alıp kaydediyor ve büyünce kaydedilmiş halinden dolayı görüntü bozuk ve düşük çözünürlüklü çıkıyor. Görüntü seçeneğinden manuel olarak çözünürlüğü değiştir belki olur.
Hocam öyle yaptığım zamanda da aynı şey oluyor maalesef.
Adobe Illustrator kullan. Bunun sebebi Photoshop pixel mantığı ile çalışıyor yani resim küçüldükçe küçülttüğün resim daha dar bir alana sıkışıyor, sonuç olarak bozuluyor. Yalnız Illustrator'a geçince ya logonu tekrar çizmen ya da dış bir araç yardımıyla Illustrator'a uygun hale getirmelisin, yani vektörel hale.

Illustrator'da böyle sorunlar olmama sebebi (resmi bozulma olmadan istediğin gibi büyütme ya da küçültme) Illustrator vektörel mantık ile çalışıyor.
Hocam aslında Illustrator ile bir işim yok ben Photoshop'tan bir tasarım yapıyorum sosyal medya için. Tasarımın altına da sosyal medya kullanıcı adlarını yazacağım o yüzden sosyal medya sembollerini indirip tasarımın içine koyuyorum. Bu resimde attığım da internet adresini yazmak için. Ama küçültünce kalite bozuluyor işte. Photoshop'ta bunun önüne geçmenin bir yolu var mıdır?

Son düzenleme:
Dpi 300 yapın küçülttükten sonra %100 ölçekte bakın daha fazla yaklaştırırsanız pikselleşir en kalite resim bile pikselleşir.

Kaliteli istyorsanız illustrator’de vektörel çalışın.

Evet smart object ile bu sorunu çözersin. Bozulmasının nedeni, program pixel mantığı ile çalışır, küçültürken fazla pikselleri atarak küçültür. Tekrar büyüttüğünüzde de haliyle bozulur.

Geri
Yukarı