PHP ile SQL arasındaki bağ nedir?

Black Swordsman

Hectopat
Makaleler
3
Şu anda PHP öğrenmeye başladım. Bir yandan da SQL öğrenmek istiyorum. Sorum şu, PHP kodlarını XAMPP üzerinden localhost ile açabiliyorum. En basitinden bir form yazdım dün. Forma yazılan bilgilerin çıktısını da yan sayfaya yazdırdım. Eğer SQL öğrenmeye başlarsam, PHP ile nasıl bir bağlantısı olacak? Sorumu çok düzgün soramadım ama beni anlayacağınızı düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

SQL veritabanı oluyor işte. Veritabanı oluşturma, silme, düzenleme, veri girişi… PHP içinden de bu tarz komutları çalıştırıyorsun genelde. Mesela formdaki verileri veri tabanina kaydedersin, sonra veritabanından o verileri alır ekrana yazdırırsın. Çok basit komutlar bilsen çoğu işini karşılar.

SQL veri tabanı oluyor işte. Veri tabanı oluşturma, silme, düzenleme, veri girişi… PHP içinden de bu tarz komutları çalıştırıyorsun genelde. Mesela formdaki verileri veri tabanina kaydedersin, sonra veritabanından o verileri alır ekrana yazdırırsın. Çok basit komutlar bilsen çoğu işini karşılar.

Yani var olan veri tabanındaki verileri PHP aracılığı ile çağırabiliyor ya da kullanabiliyoruz, doğru muyum hocam?

Yani var olan veri tabanındaki verileri PHP aracılığı ile çağırabiliyor ya da kullanabiliyoruz, doğru muyum hocam?
Evet.
SQL:
SELECT sütun1, sütun2... FROM tablo_adı
şeklinde komutla verilere erişebilirsin. Tablodaki tüm sütunlar için direkt * kullanabilirsin.

Geri
Yukarı