PHP Kullanarak a href'leri Gizlemek İstiyorum

147472

Kilopat
Makaleler
3
Aradığım şey şu: Siz linke bastığınız halde üst çubukta link.com/oyun/index.php bunu nasıl yapacağım?

Bunu nasıl yapabiliriz?

Tam olarak ne yapmaya calistigin anlasilmiyor. Linke gitsin ama hangi linke gittigi browser URL barinda gorunmesin mi istiyorsun?

Böyle bir şeyin mümkün olduğunu sanmıyorum, ancak htaccess ile random bir linkten yönlendirme yapabilirsiniz tam adresi öğrenmemelerini istiyorsanız. Girilmesini istemediğiniz klasöre 1 adet boş index.html dosyası atmayı unutmayın klasör listelemeyi engellemek için.

Böyle bir şeyin mümkün olduğunu sanmıyorum, ancak htaccess ile random bir linkten yönlendirme yapabilirsiniz tam adresi öğrenmemelerini istiyorsanız. Girilmesini istemediğiniz klasöre 1 adet boş index.html dosyası atmayı unutmayın klasör listelemeyi engellemek için.
Anladım.

Ajax ile verip çekip ona göre HTML çıktısı verebilirsiniz. Öteki türlü link htaccess ile ne yaparsanız yapın link yapısında parametreler olmak zorunda yoksa PHP tarafında işlem yapamazsınız.

Benim aklıma gelen tek çözüm anlık sayfa verisi çekmek.

Ajax ile verip çekip ona göre HTML çıktısı verebilirsiniz. Öteki türlü link htaccess ile ne yaparsanız yapın link yapısında parametreler olmak zorunda yoksa PHP tarafında işlem yapamazsınız.

Benim aklıma gelen tek çözüm anlık sayfa verisi çekmek.
Link yapısında veri olması hiçbir şeyi değiştirmez, 1d34sa34f3qwe7x1w7rw8qx/kategori/1 gibi bir link yapısı dahi olsa girişi yapan kişi 1d34sa34f3qwe7x1w7rw8qx linkinin hangi dosyayı çalıştırdığını bilmediği için hiçbir işe yaramayacak, htaccess yönlendirmeleri HTTP Debugger yazılımları tarafından da tespit edilemiyor bildiğim kadarıyla.

AJAX metotlarındaki url'in ne olduğu çok kolay bir şekilde anlaşılır, jQuery client-side bir dil olduğu için kodlar herkes tarafından kolayca okunabilir dolayısıyla AJAX işleminin hangi sayfa için yapıldığı kolayca anlaşılır. Bunu bir şekilde şifrelesen bile HTTP Debugger yazılımları vasıtasıyla çok kolay bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yani AJAX bu iş için bir çözüm değil.

Amaç giriş seviyesi kullanıcıları engellemekse işe yarayabilir ancak Web'ten anlayan kişi için o sayfanın ne olduğunu bulmak çocuk oyuncağı olacaktır. Ajax metodundan bahsediyorum .htaccess ile anlamaları biraz zor.

1) URL Rewrite kullanmak
2) AJAX ile redirect ya da anchor kullanmadan content cekmek
3) Serverside forwarding kullanmak

1. ve 2. durumda kullanici isterse orijinal URL i gorebilir, 3. de goremez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı