Pil ile LED yakmak

Yasin_R

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar.
Ben pil ile 1 tane yeşil LED yakmak istiyorum. Bunu nasıl yapmalıyım? Devre şemasını bana verebilecek kimse var mı?

Benim öğrendiğim kadarıyla seri bağlı dirençlerde akım bölünmez ama gerilim bölünür. Paralel bağlı dirençlerde akım bölünür ama gerilim bölünmez.

Sizin dediğiniz direnci parelel bağlarsak olur. Doğru değil midir? Yanlışsa nerede yanlış yapıyorum?

Benim demek istediğim tam olarak bu işte.

Dostum bak, diyelim ki 10V güç kaynağın var LED'in iç direnci de 2 ohm. Direk bağlarsak üzerinden geçecek olan akım 10/2=5 A'dır değil mi?
Peki şimdi biz bu sisteme seri olarak 3 ohm'luk direnç bağladık. Ne oldu? Toplam direnç 2+3=5 ohm oldu. Sistem üzerinden akacak olan akım da 10/5=2Amper'dir dimi. Yani devreye eklenen seri direnç, sistemin akımını düşürmüş oldu.

Arkadaş bunu anlatıyor.

Akım bölünmüyor, akım sabit. Örnekte de söylediğim gibi, 5Amper iken de sabitti, sonra 2Ampere düştü yine sabit. Direnç akımı düşürüyor, bölmüyor.

Dostum bak, diyelim ki 10V güç kaynağın var LED'in iç direnci de 2 ohm. Direk bağlarsak üzerinden geçecek olan akım 10/2=5 A'dır değil mi?
Peki şimdi biz bu sisteme seri olarak 3 ohm'luk direnç bağladık. Ne oldu? Toplam direnç 2+3=5 ohm oldu. Sistem üzerinden akacak olan akım da 10/5=2Amper'dir dimi. Yani devreye eklenen seri direnç, sistemin akımını düşürmüş oldu.

Arkadaş bunu anlatıyor.

Akım bölünmüyor, akım sabit. Örnekte de söylediğim gibi, 5Amper iken de sabitti, sonra 2Ampere düştü yine sabit. Direnç akımı düşürüyor, bölmüyor.

Anladım galiba teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı