Çözüldü Pildeyken APU'dan performans kısmadan CBP'yi kapatmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Akif9748

Kilopat
Makaleler
14
Merhaba arkadaşlar. Cihaz V15 G3 ABA R7 5825U.
Hiç bir problem, ısınma sorunum yok. Sadece merak.

Olay şu. Cihazın işlemcisi GPU'suna göre çok verimli ve güçlü olduğu için, pilde ve şarjda yakın FPS'ler alıyorum oyunlarda. Tek fark pilde fan dönmüyor bile (çünkü CPB yok, 2GHz), fişteyken döndürmek zorunda kalıyor cihaz fazla elektrik çekebildiği için. Ben de işlemcinin CPB açmasını engellemek istiyorum çünkü ihtiyacı yok, gücü her türlü yetiyor. U serisi ama zaten aşırı yüksek işlemci gücü ihtiyacı olmadığı sürece hiç tamamını kullanmıyor bile. Kullanırsa da zaten yine belli dereceleri geçmeden stabil gidiyor.

Lenovo yazılımında Watt değiştirme var ama tüm CPU'yu APU ile birlikte etkiliyor. Yani oradan 12W yaparsam APU'nun da gücü düşüyor, istediğim olmuyor. İsteğim APU'nun gücü kesilmeden CPU'yu sınırlamak. Bunu da özel frekans yerine direkt CPB'yi kapatarak yapmak istiyorum.

Normalde biliyorum var CPB'yi Windowstan kapatmanın kodları vs. Ama güç planları karışık geliyor. APU 2GHznin altına düşüyor vs. Ayarlarda ve denetim masasındaki ayarlar farklı. Birinde hep dengeli seçiliyken diğeri pilde ve fişte değişiyor.
En uygun ayarı bilen vardır diye düşünüyorum bu dediğim ayarları kurcalayıp bulan, şimdiden teşekkür ediyorum.

Çözüm
Hocam en son "Ayarlar" bölümündeki en yüksek performanstayken turboyu kapatamamamıştım, diğerini diyorsanız denemedim. Dengeli dışındaki seçenekleri biraz kurcalayıp tekrar çıkarmam gerek.
Hocam Turbo ayarı gizli oluyor genelde. Regeditten açıyoruz.
Bunla Turboyu devre dışı bırakıp Lenovo'nun FN+Q fonksiyonu ile en yüksek performans ayarına almayı dener misiniz? Bu tam istediğiniz ayar bence Turbo = CBP çünkü. En kötü Lenovo modları arasında deneme yaparsınız birde.
@Jobs evet hocam, böylece boş yere çalışmamış olurdu diye düşünüyorum. Uygun konfigürasyon güç seçenekleri denenerek bulunabilir ama baya sürecek gibi duruyor, o yüzden sorayım dedim belki Windowsun dilinden anlayan vardır diye.

@Jobs evet hocam, böylece boş yere çalışmamış olurdu diye düşünüyorum. Uygun konfigürasyon güç seçenekleri denenerek bulunabilir ama baya sürecek gibi duruyor, o yüzden sorayım dedim belki Windowsun dilinden anlayan vardır diye.
Turbo Boost kapatılınca Yüksek performans modunda 2Ghz sabit kalmıyor mu?

Hocam en son "Ayarlar" bölümündeki en yüksek performanstayken turboyu kapatamamamıştım, diğerini diyorsanız denemedim. Dengeli dışındaki seçenekleri biraz kurcalayıp tekrar çıkarmam gerek.
Bunla Turboyu devre dışı bırakıp Lenovo'nun FN+Q fonksiyonu ile en yüksek performans ayarına almayı dener misiniz? Bu tam istediğiniz ayar bence Turbo = CBP çünkü. En kötü Lenovo modları arasında deneme yaparsınız birde.

Çözüm

1713648045435.png
Ufak bir deneme yaptım, daha oyuna vs. girmeden. Olabilecek en yüksek watt'ı çektirmeye çalıştım. GPU şuan 12-14W çekebiliyor yalnızken, ama önemli olan 2GHz sabit kalabilmesiydi. CPU ise 8W civarı çekebiliyor. Ayar gayet güzel. Arada 20 30 derece fark var desem abartmam. Ama tuhaf bir biçimde artık güç tasarrufunda da 2GHz görebiliyor. CPU güç çekmeye başlayınca APU'dan kaybediyormuş. Şuan Yüksek Performansta APU tüm elektriği alabildiği için frekans kesmek durumunda kalmıyor.
Epey serinleme var cidden. Performans açısından da düşüşe değer zaten yarım hali bile 4c 8t herhangi bir işlemciden çok daha güçlü. Tek çekirdekte sorun yaşatmazsa hep böyle kullanırım.

Ama benim yine de bu ayarlara standart vermem lazım gibi, masaüstünde turboya izin verip oyunda vermeme gibi plan ayarları yapsam iyi olur gibi. Inteldeki gibi ince ayarlar olsa keşke.

Teşekkürler hocam. Sayenizde tam olarak nasıl işlediğini çözmüş olduk. Bir kaç test daha yapıp döneyim.

Assettoda da baya güzel bir sonuç alıyorum. FPS değişimi nerdeyse hiç yok.

Dosya Ekleri

• 1713647328646.png
    1713647328646.png
    554 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Pilden kullanacağınız zamanda Fn+Q ile pil moduna alırsanız aynı Waat alma sorununu çözersiniz diye düşünüyorum.

Rica ederim hocam sizlere de hayırlı olsun. Plan meselesi sizde artık ama bence öyle bir ayar zor ha şöyle yapılabilir bir planda Turbo Boost açık diğerinde kapalı olur. Sizde şu Windows 10'a benzetmek için kullandığınız program da pil kısmını Windows 7'ye benzetirseniz belki planlar eskisi gibi tek bir yerde sıralanabilir veya en azından planlara girebilecek yerin ulaşılabilmesi daha kolay olur. Başka bir şey bulursam yazarım elbet.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı