Pilot Olmanın Olumsuz Yanları

Hocam özellikle mi yaptınız bilmiyorum ama telefon da aşağı doğru ortalama hızda kaydırırken emojilere bakarsan dalgalı dalgalı oluyor.

Babam Sabiha Gökçen'den pilot ve hostesler taşıyor. Çalışma saatleri çok kötü. Sürekli eve gidip geliyor, uyku saatleri düzensiz. Sonuçta pilotları taşıdığına göre onların saatleri de böyle düzensizdir diye düşünüyorum.

Acaba ben de böyle bir konu mu açsam mı diye düşündürtmedi değil. Hoş bir konu olmuş. Sonuçta hiçbir şey göründüğü gibi değil.
Ben büyük bir zevkle okurum açıkçası. Mesleğin içinden birinin görüşleri her zaman ilgimi çekmiştir. Dışardan hiç göründüğü gibi olmayabilir haklısın:)
Bilgilendirici bir konu olmuş. Klavyenize sağlık.
Okuyup keyif almana sevindim:)
Hocam özellikle mi yaptınız bilmiyorum ama telefon da aşağı doğru ortalama hızda kaydırırken emojilere bakarsan dalgalı dalgalı oluyor.
Hadi ya:) Şansa denk gelmiş ama güzel olmuş gibi;)
Babam Sabiha Gökçen'den pilot ve hostesler taşıyor. Çalışma saatleri çok kötü. Sürekli eve gidip geliyor, uyku saatleri düzensiz. Sonuçta pilotları taşıdığına göre onların saatleri de böyle düzensizdir diye düşünüyorum.
Zamanlardaki düzensizlik hakkında ne demek istediğimi o zaman en iyi sen gözlemliyorsundur. Gecenin saçma bir saati gider sabahın kör bir saatinde anca gelir. Kendi gözlerinle görmüşsündür. Babana çok selamlar, kolay gelsin ona da:)

Pilotluk biraz gönül işi. Gerçekten sevip yapanlarda var sadece parası için ve biraz da toplum nezdinde saygın bir kişi olmak için yapanlarda var. Pilotluk benimde hayalimdi özellikle HHO'ya girip savaş pilotu olmak istiyordum ama maalesef derslere çok fazla önem vermedik ve hayatın götürdüğü yere gittik. Pilot olmak isteyen arkadaşlar için iyi bir yazı olmuş.

Hocam merak ettiğim bir konu var. İşe yeni başlayacağımız zaman firmaya tahahhüt veriyor muyuz? Yani örneğin 2 senelik sözleşme mi yapılıyor? Sözleşme feshetme bedeli falan vardır diye düşünüyorum.

Hocam merak ettiğim bir konu var. İşe yeni başlayacağımız zaman firmaya taahhüt veriyor muyuz? Yani örneğin 2 senelik sözleşme mi yapılıyor? Sözleşme feshetme bedeli falan vardır diye düşünüyorum.
Eğer bir eğitim alıyorsan firmadan sana sözleşme yaparlar. Ortalama 2-3 yıl sözleşmeler yapılıyor. Ama bazı yerlerde eğitim (şirket içi veya uçak tip eğitimi gibi) veya bir şey olmadığı için 6-9 ay civarı sözleşmeler oluyor. Eğer bir başarısızlık veya disiplinsizlik olursa bu masrafları ödemeyi taahhüt ediyorsun.

@painkiller Hocam YouTube'da Emirates'ta çalışan Türk FO vardı. Ortalama ayda 15 gün uçmadığını söylemişti. United'ta çalışan yabancı bir kaptan da aylık programını hazırlarken 18 gün boşum demişti. Bu da aile hayatı olur anlamına gelmiyor mu? Türkiye'deki pilotlar daha çok mu çalışıyor?

Türkiye'deki pilotlar daha çok mu çalışıyor?
Firmadan firmaya değişiyor açıkçası. Mesela Pegasus'ta böyle bir part-time anlaşma yapıyorsun, maaşın biraz düşüyor ama 15 gün (10 da olabilir emin değilim tam ondan) boş oluyorsun. THY'de bu yok maalesef. Gelecek diyorlar ama belli değil. Ortalama bir dönemde 8-10 gün boşluğun oluyor. SunExpress yaz döneminde mesela çok yoğundur ama kış döneminde daha sakin geçer.

Emirates ve United'ta bu bilgileri verenler geniş gövde uçaklardaysa eğer (B777, A380, A330 vs.) evet doğru. Geniş gövde uçaklarda çok daha az uçuş oluyor. Daha uzun bir uçuş süresi olduğu için boş günün daha fazla oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı