Pilotluk okumak

Selamlar. Başlıkta da belirttiğim gibi birkaç sorum olacak.
Öncelikle sosyal bilimler lisesine okuyorum.
1.sorum: Okulumdan kaynaklı sayısal bölüm seçemiyorum sadece eşit ağırlık bölümü var. Bu benim için pilotaj bölümü olan bir üniversiteye girerken sorun yaratır mı? Ayrıca ilk yıl hazırlık okuduğum için B2 seviyesine kadar ingilizcem var. Bu bana bir artı sağlar mı?
2.sorum: Gözlük kullanıyorum 1.25'e 1.75 göz dereceğim var. Bu pilot olmam için çok mu?
3.sorum: Herhangi bir devlet üniversitesine giremezsem özel okulların %x burslu seçenekleri var mıdır yoksa da sizce ne kadar maliyet çıkartırlar?
4.sorum: Ellerimde aşırı terleme hastalığı var. Bu pilot olmamı engeller mi?
Ayrıca pilot olamasam da host veya yer hizmetlerinde bir bölümde çalışmak istiyorum. Bunlar için ne yapabilirim?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
@painkiller @Jira

1.sorum: Okulumdan kaynaklı sayısal bölüm seçemiyorum sadece eşit ağırlık bölümü var. Bu benim için pilotaj bölümü olan bir üniversiteye girerken sorun yaratır mı?
Pilotluk bölümleri sayısal puana göre alıyor olması lazım onu iyi araştırmanda fayda var. Sözelci olarak girmen kısıtlanıyor mu ya da o puanı alabiliyor musun mutlaka bak. Özellikle burslu ve devlet okullarında.
Ayrıca ilk yıl hazırlık okuduğum için B2 seviyesine kadar ingilizcem var. Bu bana bir artı sağlar mı?
Okulu kazanmada faydası olmaz ama okurken ve meslek hayatın için çok önemli. Çünkü pilot olursan eğer hayatının geri kalanında meslek hayatın İngilizce olacak.
2.sorum: Gözlük kullanıyorum 1.25'e 1.75 göz dereceğim var. Bu pilot olmam için çok mu?
Havacılık sağlığı olan bir hastanede göz muayenesi olabilirsin. En azından renk körlüğü astigmat derinlik gibi kusurları da kontrol ettirebilirsin. Hangi ildeysen ona göre hastaneler oluyor belirli.
3.sorum: Herhangi bir devlet üniversitesine giremezsem özel okulların %x burslu seçenekleri var mıdır yoksa da sizce ne kadar maliyet çıkartırlar?
Var ama maliyet çok çıkıyor. Bir de eğer maddi gücünüz el vermezse aile olarak bu yükün altına pek girmek istemezsin. Onun yerine başka bir meslek veya host olup para biriktirip özel uçuş okullarına gidebilirsin. 4 yıl yerine 2 yılda bitirebilirsin böylece pilot eğitimini.
4.sorum: Ellerimde aşırı terleme hastalığı var. Bu pilot olmamı engeller mi?
Hayır yok. Ama senden sonra uçağa binecek kişiye ayıp olmasın diye bir bezle mutlaka kumanda kollarını ve paneli silmelisin. Diğer adama ayıp olur öbür türlü ıslak ıslak:)
Ayrıca pilot olamasam da host veya yer hizmetlerinde bir bölümde çalışmak istiyorum. Bunlar için ne yapabilirim?
Kabin hizmetleri bölümleri var galiba bazı üniversitelerde ama bence değmez. Kabin eğitimi çok kısa ve uygun. Dışardan sertifika alıp girmek kolay. Ya da bazı firmalar hiç sertifika istemiyor gel diyor. Kendi eğitim veriyor.

Pilotluk bölümleri sayısal puana göre alıyor olması lazım onu iyi araştırmanda fayda var. Sözelci olarak girmen kısıtlanıyor mu ya da o puanı alabiliyor musun mutlaka bak. Özellikle burslu ve devlet okullarında.

Okulu kazanmada faydası olmaz ama okurken ve meslek hayatın için çok önemli. Çünkü pilot olursan eğer hayatının geri kalanında meslek hayatın İngilizce olacak.

Havacılık sağlığı olan bir hastanede göz muayenesi olabilirsin. En azından renk körlüğü astigmat derinlik gibi kusurları da kontrol ettirebilirsin. Hangi ildeysen ona göre hastaneler oluyor belirli.

Var ama maliyet çok çıkıyor. Bir de eğer maddi gücünüz el vermezse aile olarak bu yükün altına pek girmek istemezsin. Onun yerine başka bir meslek veya host olup para biriktirip özel uçuş okullarına gidebilirsin. 4 yıl yerine 2 yılda bitirebilirsin böylece pilot eğitimini.

Hayır yok. Ama senden sonra uçağa binecek kişiye ayıp olmasın diye bir bezle mutlaka kumanda kollarını ve paneli silmelisin. Diğer adama ayıp olur öbür türlü ıslak ıslak:)

Kabin hizmetleri bölümleri var galiba bazı üniversitelerde ama bence değmez. Kabin eğitimi çok kısa ve uygun. Dışardan sertifika alıp girmek kolay. Ya da bazı firmalar hiç sertifika istemiyor gel diyor. Kendi eğitim veriyor.
Yeniden teşekkür ediyorum hocam.

Ben de önümüzdeki sene Özyeğin Üniversitesi Pilotaj istiyorum inşallah ikinci üniversite olarak düşünüyorum. Zaten ilk üniversitemi de İngilizce okumuştum elimde bir garantim olması aşısından IELTS sınavına gireceğim böylelikle hazırlık problemim olmayacak. Orayı tercih edecek olmamın sebebi lise arkadaşım gitti. İleriki zamandaki hedefim 5 bin uçuş saatine ulaşıp ESA, CSA ve NASA'ya başvurmak. Çünkü elimde elektrik-elektronik mühendisliği diplomam da var. Kısaca şöyle söyleyeyim arkadaşımla görüştüğümde göz konusunda düzelemeyecek bir kusur varsa kabul etmiyorlar. Değişik birkaç hastalık söylemişti ama hatırlamıyorum. Miyop bunlardan birisi değil. Arkadaşım da gözlük takıyordu. 2. sınıfta lazer ameliyatı oldu. Ben de gözlük takıyorum ancak göz numaram 2 yıldır düzenli olarak düşüyor. Şu anda sol 2.25 sağ 1.25. Eğitimim bitene kadar 1.00 altına düşeceğini düşünüyorum. Zaten kendi hastanelerinde muayene oluyorsunuz. Ayrıca heyet raporunu da kabul ediyorlar. Fakat çok fazla inceliyorlar yani torpil vesaire biraz zor pilotaj pahalı bir eğitim. Sayısal öğrenemiyor olmanız bir dezavantaj ancak eğitiminiz süresince ihtiyacınız olan dersler öncesinde havuz dersi olarak fizik göreceksiniz ve matematiğinizi yeteri kadar temellendirdiyseniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Fiziğin %99'u matematik derdi 1. sınıftaki fizik hocam. El terlemesini @painkiller hocam açıklamış. Belki beraber başlarız hocam ne dersiniz @ÇakmaAppleÇentiği ? Ben bu sene 5 bin civarı bekliyorum ama düşük gelebilir seneye bir kez daha deneyeceğim. Zaten üniversiteye başladığım yıldan beri düzenli olarak giriyorum 😁.

Belki beraber başlarız hocam ne dersiniz @ÇakmaAppleÇentiği?

Hocam siz ikinci üniversite olarak başlıyorsunuz yanlış anlamadıysam, benim daha 3 senem var üniversite sınavım için. Hatta sayısal görebilmek için okul değiştirmeyi düşünüyorum. İnşallah ikimizde istediğimiz üniversiteleri kazanırız. :)

Hatta sayısal görebilmek için okul değiştirmeyi düşünüyorum.
Bu arada puanları falan incelersen tam burslu pilotluk bölümlerinin puanı çok yüksektir. Ona göre hazırlanmanı tavsiye ederim. Çok çaba sarfetmen gerekecektir eminim.

Umarım ikiniz de en kolay şekilde hayalinize erişirsiniz:)

Bu arada puanları falan incelersen tam burslu pilotluk bölümlerinin puanı çok yüksektir. Ona göre hazırlanmanı tavsiye ederim. Çok çaba sarfetmen gerekecektir eminim.

Umarım ikiniz de en kolay şekilde hayalinize erişirsiniz:)

Aynen. Puanlara baktım gerçekten yüksekten alıyor. Ama olsun, eğer başarabilirsem o kadar çalışmama değeceğini düşünüyorum. İmzanızda da yazdığı gibi; Ne istediğine dikkat et, çünkü yeterince istersen mutlaka senin olur

Geri
Yukarı