Pilotluk ve havacılığa dair sorular

Peki normal yolcu uçağı pilotu bu tek kişilik uçakları kullanabilir mi? Ya da tek kişi gösteri uçakları var tek pervaneli olanlar onları kullanabilir mi?
Adlarını tam bilmiyorum ama.
Bir pilot "uçak tip eğitimi" gerektirmeyen bütün uçakları kullanabilir. Atıyorum küçük bir alıştırmayla C-172 kullanabilir ama eğitimini almadan Cessna Citation özel jet kullanamaz.

Yani pratikte kullanabilir eli alışınca ama yetkisiz ve kural dışı olur. Bu yüzden lisansı tehlikeye girebilir.

Lazerle ilgili HHO yönetmeliğinde bir değişiklik var mı 2 yılım var sınav için bir umut bekliyorum belki değişir diye
Son durum ne tam olarak bilmiyorum ama herhangi bir değişiklik veya esnetme haberi gelmedi hiç. Yani değişiklik olmamıştır tahminimce şu sıralar.

Hayır, maalesef göz çizdirip numara düşürmek kabul olmuyor. Göz çizdirmeden önceki değerlerin kaide alınıyor. Bundan adım kadar eminim, güvenebilirsin bana.

Çizdirdim çoktan abi...
Bakalım nasipse olur. İlla hava olmasa da olur. Kara bile olsa yeter ama gönlüm havada. Hocam psikomotor testi için oneriniz var mı?
Son durum ne tam olarak bilmiyorum ama herhangi bir değişiklik veya esnetme haberi gelmedi hiç. Yani değişiklik olmamıştır tahminimce şu sıralar.

Hoca psikomotor için ne önerirsiniz? Orada gösterge vs soruluyormuş.

Hoca psikomotor için ne önerirsiniz? Orada gösterge vs soruluyormuş.
Bol bol bulmaca oyunları çöz. Labirent, topu dengede tutma, ters yönlerde joystick kullanma gibi oyunlar oyna alıştır kendini. Göstergeler çok zor değil. İnternete aircraft cockt indicators yaz neyin ne olduğuna bak zaten akılda kalıcı şeyler. Cessna gibi uçakların göstergelerini bilsen yeter. Biraz da Hava Kuvvetleri uçaklarını incele ek bilgi olsun sana.

Hocam buna örnek verir misiniz?
Aşağıdakiler gibi oyunlar. Ama süreli ve hata sayısı cezasıyla olacak. Labirent, kapalı kartlardan aynılarını eşleştirme, hiçbir yere çarpmadan araç veya top hareket ettirme vb. oyunlar:) Bir de buna benzer bazı oyunları inverted joystick olarak oynayacaksın. Yani yukarı ittiğinde top aşağı, sola ittiğinde top sağa gidecek gibi olacak oyunda. Mekansal algını ölçecekler bu oyunlarla.

MSÜ sınavı sonucuna göre (eğer puanlarda çok büyük bir artış olmazsa) hava harp geliyor bana.
Sizlere sorum şöyle MSÜ'yü önerir misiniz?
Mülakatta elenme riski varmış ve eğer elenirsem YKS sonucuma göre normal bir üniversiteye gidebilir miyim?

Eğer HHO'da pilot olmak için yeterlilikleri sağlamazsam işsiz mi kalırım? Orada alınan diploma dışarıda pek bir işe yaramıyormuş. (sizin mesajda yazıyor.) Mühendis olarak nerede çalışırım böyle bir durumda.

HHO için o koşturdukları, şınav çektirdikleri mülakattan yapılıyor mu?

MSÜ sınavı sonucuna göre (eğer puanlarda çok büyük bir artış olmazsa) hava harp geliyor bana.
Sizlere sorum şöyle MSÜ'yü önerir misiniz?
Tebrikler şimdiden:) Eğer askerlik mesleğini hayat boyu yapmayı düşünüyorsan istiyorsan evet gitmelisin.
Eğer HHO'da pilot olmak için yeterlilikleri sağlamazsam işsiz mi kalırım?
Hayır. Yer subayı oluyorsun ve askerlik mesleğini subay personel olarak devam ediyorsun. Sadece uçak kullanmıyorsun.
Orada alınan diploma dışarıda pek bir işe yaramıyormuş. (sizin mesajda yazıyor)
Evet maalesef dışardaki çoğu firma HHO diplomasındaki mühendisliği kabul etmiyor.
HHO için o koşturdukları, şınav çektirdikleri mülakattan yapılıyor mu?
Evet. Spor mülakatı esnasında koşacaksın mekik ve barfiks çekeceksin. Bir de uzun atlama vardı sanırım.

Tebrikler şimdiden:) Eğer askerlik mesleğini hayat boyu yapmayı düşünüyorsan istiyorsan evet gitmelisin.
Asker dediğiniz. Savaşlarda bulunacak mıyım?
Hayır. Yer subayı oluyorsun ve askerlik mesleğini subay personel olarak devam ediyorsun. Sadece uçak kullanmıyorsun.
Bu durumda elim silah mı tutacak?

Bir de sakıncası yoksa, sizin hangi üniversitede ne okuduğunuzu sorabilir miyim? Bu yola nasıl başladınız acaba?

Şunu da unutmuşum: Ben de kısmi renk körlüğü var. Bu pilot olmaya engel mi?
Eğer öyle bir şey olursa ben YKS yolu ile normal üniversitelerden mühendisliğe gideyim. Benceböyle bir durumda benim için hayırlısı bu olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı